• Anasayfa
  • Bilgi
  • Schengen vizesi ile tüm Schengen ülkelerine giriş yapılabilir mi?

Schengen vizesi ile tüm Schengen ülkelerine giriş yapılabilir mi?

tugbahacibayramoglu

Eğer Schengen vizesiniz varsa Avrupa Birliği’ne bağlı 24 ülkede seyahat edebilirsiniz. Ancak bazı ülkeler bu konuda vizelerin kendi ülkelerinden alınması konusunda sorun çıkartabiliyor.

Bu arada çok önemli bir detayı atlamayalım. Pandemi sonrası Avrupa Birliği, Türk vatandaşları için vize başvurularını uzun süre acil durumlar hariç askıya aldı. Aşı olmayan ya da hastalığı geçirdiğini belgeleyemeyen kişilere seyahat imkanında kısıtlama yapıyor. AB’nin aşı pasaportu zorunluluğuna göre iki doz biontech aşısı olan Türk vatandaşları aşı pasaportu alarak vize başvurusunda bulunabilir. Dijital aşı pasaportu nedir? başlıklı yazımızda ayrıntıları görebilirsiniz.

Pandemi sürecine bağlı olarak ülkelerin vize politikalarında değişiklikler olabilir. Bu yüzden mutlaka gideceğiniz ülkenin konsolosluğundan ya da Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasından sorgulama yapmanızı tavsiye ederiz. Peki gelelim baştaki sorumuza. Evet AB ülkelerinde geçerli olan aşı pasaportunuz varsa bir ülkeden aldığınız Schengen vizesiyle bir başka ülkeye gidebilir misiniz?

Bu soruya 'Evet' yanıtını verebiliriz. Ancak durum ülkeden ülkeye değişiklik gösterebiliyor. Bazı ülkeler örneğin İspanya, Almanya ya da Fransa'dan aldığınız Schengen vizesiyle seyahet etmenize sorun çıkarmıyor. 

Uçak Bileti

Almanya sorun çıkartabilir

Özellikle de Almanya, Schengen vizesiyle giriş yapanların vizeyi kendi ülkelerinden alıp almamasına dikkat ediyor ve bu konuda sınır kapılarında sorun çıkartabiliyor. O yüzden eğer Almanya’ya gidecekseniz başka bir ülkeden vize alıp gitmeyi tercih etmeyin. Ancak daha önce defalarca başka ülkelere giriş çıkış yaptıysanız o zaman sorun olmayabilir. Almanya sınır kapılarında görevli memurların bu konuda hassas olduğunu hatırlatalım.

İtalya, İspanya, Fransa sorun çıkartmıyor

İtalya, İspanya, Fransa gibi ülkeler Schengen vizesiyle diğer ülkelere girip çıkma konusunda sorun çıkartmıyor. Örneğin Fransa’dan Schengen vizesi alıp, İtalya ya da İspanya’ya kolayca gidebilirsiniz. Bu konuda bu ülkeler gümrük kapılarında sorun çıkarmıyor. Aslında hukuki olarak da bir vizeyle diğer ülkelere girip hakkınız var ancak örneğin ülkeler arası karayolu ya da tren yoluyla giderseniz sorun olmaz. Çünkü Avrupa Birliği’nden sonra bu sınır kapılarının çoğundan serbestçe giriş yapılıyor. Ancak İstanbul’dan direk Berlin’e uçakla gidecekseniz ve vizeniz Fransa konsolosluğundan alındıysa problem olabiliyor.

Schengen vizesiyle hangi ülkelere gidilebilir

Schengen vizesi ile Avrupa Birliği üye ülkelerinden Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Norveç, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti ülkelerine gidebilirsiniz.

Not: Pandemi sürecinde ülkeler vize politikalarında değişiklik yapabilir. Bu unsurları göz önünde bulundurmayı ihmal etmeyin...


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN