Paris’te bulunan Champs-Élysées yani Şanzelize dünyanın en ünlü caddesidir. Cadde adını mitolojide kahramanlık yapanların sonraki hayatlarında cennet olarak gittiği Elysion Ovaları’ndan almış.

Cadde Nerede

Cadde Nerede

Caddenin bir ucunda Concorde Meydanı, diğer ucunda ise Arc De Triomphe denilen Napolyon’un zafer takı bulunuyor. Zafer Takı’nın birkaç adım ilerisinde de dünyanın en bilindik müzesi olan Louvre var.

Uçak Bileti

Alışveriş

Alışveriş

Dünyanın en ünlü markaları burada kesinlikle bir mağaza açıyor. Ürünlerin kalitesi açısından pek fark olmasa da Şanzelize’ye özel ürünler bulmak mümkün ayrıca fiyat konusunda da vergisiz ürün alabilme avantajına sahipsiniz. Genelde bu caddeye girenler eğer alışveriş seviyorlarsa ellerinde poşetlerle çıkarlar.

Kafeler

Kafeler

Paris ve Şanzelize ikilisini tamamlayan en iyi üçüncü olarak kesinlikle kafeleri sayabiliriz. Şanzelize’de bir kafede veya restoranda oturup yemek yemelisiniz. Mesela Fouquet's veya Chez Clement olabilir. Yemek yemeyecekseniz de Fransızların ünlü kahvelerinden tatmalısınız.

Uzunluğu

Uzunluğu

Şanzelize Caddesi’nin büyüklüğünü merak edenler için de belirteyim cadde 2 kilometre uzunluğunda. Ayrıca 70 metre de genişliğe sahip. Araçlar caddede sadece ora kısımda yer alıyor.

Yaya yolu

Yaya yolu

Caddenin her iki tarafında da geniş kaldırımlar var. Yayalara özel alanların yanı sıra, caddeye her açıdan görebileceğiniz ve yol boyu size eşlik eden bir yeşil hava hakim. Caddeyi 1944 yılında son haline getirirken ağaçları da buranın bir parçası haline getirmişler.

Hediye dükkanları

Hediye dükkanları

Hediyelik arıyorsanız cadde üzerindeki ara sokaklarda şirin dükkanlar var. Cadde üzerinde de çok sayıda dükkan var, belirttiğimiz gibi yaklaşık 2 kilometrelik olduğundan ne ararsanız bulabilirsiniz. Disney ürünlerini satan Disney Store, çay ürünleri satan Kusmi Tea Store ve Eyfel bibloları satan ufak dükkanlar uygun adresler.

Ulaşım

Ulaşım

Şanzelize’ye ulaşmak için metroyu kullanmak en uygun yöntemdir. Champs Elysees Clemenceau, George V, Franklin D Roosevelt ve Etoile Charles de Gaulle duraklarında inmeniz caddeye ulaşımınız için yeterli olacaktır.

Gösteriler

Gösteriler

Şanzelize Caddesi’ni görülmeye değer kılan şeylerden birisi de Fransızlar’ın yılbaşı, maç sevinçleri, askeri etkinlikler ve diğer tüm toplanmaları burada gerçekleştirmesidir, cadde böyle günlerde panayır yeri gibi oluyor.

Civarındaki Yerler

Civarındaki Yerler

Şanzelize Caddesi’nden yürüyerek Marigny Parkı, Marigny Tiyatrosu, Élysée Sarayı, Küçük ve Büyük Saray’a, Concorde Meydanı’na, Zafer Takı ve Louvre müzesine rahatlıkla gidebilirsiniz. Eğer yol yorucu gelirse caddenin başından metroya binip sonraki durakta inerseniz caddenin ortasına ulaşabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar