Pokemon Go’yu yeni atlatmışken kundaktaki bebeden, 90’lık dedeye kadar herkes PUBG oynar oldu. Artık hepimiz haritalarını ezbere biliyor, eşe dosta güvenli, kaynağı bol mekân öneriyoruz. Peki bu haritalar gerçek olsa, hangi şehirler olurlardı? Enuygun editör ekibi olarak tabii ki bu konuya da parmak bastık.

PUBG’de 4 harita var; Erangel, Miramar, Sanhok ve Vikendi. Hepsinin kendince bir tarzı ve baskın özellikleri var. Bunların hepsini tek tek inceledik ve gerçek olsalar hangi şehir olabileceklerine dair tahminler yürüttük. Büyük gizlilik içerisinde yürütülen bu çalışma sırasında bol bol da oyun oynadık.

İçindekiler

Erangel: Kozmopolitlerin incisi İstanbul

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama Erangel’de her şeyden biraz var. Yeşil alanlar, büyük binalar, küçük küçük sayfiye evleri, limanlar, hastane, okul, tarihi mekânlar, dehlizler, köprüler… E aynı İstanbul işte. Hatta Arap’ından Yunan’ına kadar geniş bir yelpazede insan çeşitliliği ve default harita olması sebebiyle yoğun bir trafiği de var. Tam bir kozmopol! Erangel daha ne yapsın İstanbul’a benzemek için? İstanbul’dan daha yeşil olmasını göz ardı ediyoruz tabii. Kıps.

Pubg-1

Uçak Bileti

Miramar: Orta Anadolu’nun inşaat başkenti Çorum

Hiç Çorumlu tanıdığınız oldu mu bilmiyorum ama ben kaç tane Çorumlu tanıdıysam hepsi doğuştan inşaatçı. Çorum’da doğan çocuklar ağzında gümüş kaşıkla değil, elinde altın malayla doğuyor resmen. Ben böyle istikrarlı bir genetik yetenek görmedim. Bir Çorumlunun biraz çimento ve tuğlayla yapamayacağı şey yok. Miramar da bozkır bitki örtüsü ve serpiştirilmiş inşaatlarıyla benim için Çorum’un kardeş şehri. Bence artık bunu resmiyete de dökmenin zamanı geldi. Hem belki Çorum’un sükuneti Miramar’ı da etkiler de şehre barış gelir.

Pubg-3

Sanhok: Tropikal cenneti Bali

Ben tropikal ada seven bir adam değilim ama Sanhok’un bir albenisi var, kabul. Tapınakları, bitki örtüsü, sis oluşturan nemi ve içindeki ultra lüks tatil köyü ile Bali’ye de bir hayli benziyor ve bu özelliğiyle de bayağı gidilip gezilesi bir harita, yalansa yalan de. Tabii bir konuda anlaşalım, Sanhok sadece tatil için güzel. Gideceksin, gezeceksin, döneceksin. Hayır yerleşim yerlerini görüyoruz çünkü... Evler ufacık, eşya yok, belli ki börtü böcek var hepsini hafif yükseltip yapmışlar. Ben zaten neme de gelemem, o nedir öyle yapış yapış duştan çıkamaz insan. Bu kadar sucul olsam akvaryumda yaşarım. Allah yerlisine dayanma gücü versin.  

Pubg-4

Vikendi: Üç kat içlikle gezilebilen Verkhoyansk

Vikendi için önce Erzurum/Kars karması olabilir mi dedim ama sonra baktım roketler, askeri üsler falan bol, aksiyon filmlerindeki karla kaplı Rus üsleri canlandı gözümde. -45°’leri bulan soğuğuyla ünlü Verkhoyansk kasabasında karar kıldım en son. Şehri o kadar güzel modellemişler ki, oynarken insanın sırtına yel giriyor, burnu akmaya başlıyor. Ama ben soğuk severim işte. Giyersin kat kat gezersin mis gibi. Snowboard yaparsın, en olmadı poşetle kayar eğlenirsin. Sonra da mis gibi sucuk ekmek. Oh!

Pubg-5


gokhanaltuntas
Gökhan Altuntaş
17 Yazı
İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre peyzaj mimarlığı yapıp daha heyecanlı bulduğu reklam sektörüne geçti. Uzunca bir süre ulusal ve uluslararası pek çok firmanın dijital iletişimini yürüttükten sonra Enuygun ekibine dahil oldu.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar