Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, tarihi ve kültürel açıdan Avrupa’nın en önemli başkentlerinden birisidir. Dünyanın en büyük tarihi kalelerinden biri olan Prag Kalesi de bu şehre yaptığınız ziyaretlerde kesinlikle görmeniz gereken bir yer.

Guinness Rekorlar Kitabı

Guinness Rekorlar Kitabı

 

Kalenin uzunluğu 570 metre ve genişliği 130 metre bu uzunluklar onun Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük antik kalesi olarak yer almasını sağlıyor.

Kale’nin tarihi

Kale’nin tarihi

 

870 yılında ilk kısım olarak kilise yapıldıktan sonra Georgios ve Vitus Bazilikaları Bohemya zamanında yaptırılmıştır. Manastır ve 12.yy’da da saray yapılan kaleye günümüze kadar birçok eklemeler yapılmıştır.

Günümüzde

Günümüzde

 

Kale Bohemya ve Kutsal Roma İmparatorluğu zamanlarında olduğu gibi bugün de Çekoslavakya ve Çek Cumhuriyeti’nin kalbi konumundadır. Burada devlet başkanlarına ait ofisler de bulunuyor.

Konumu

Konumu

 

Prag Kalesi konumu itibariyle tüm şehir merkezine hakim bir tepenin üzerine kurulmuştur. Küçük bir şehir gibi olan kalede 3 tane avlu var.

Avlular

Avlular

 

Bu üç avludan ilk avluda askerlerin nöbet değişimini izleyebilirsiniz. Kutsal Haç Şapeli’nin de bulunduğu ikinci avluya geçmek için Matthias Gate isimli görkemli kapıyı geçiyorsunuz. Son avlu ise Royal Palace ve Aziz George Bazilikası’nın bulunduğu St George Meydanı’na açılıyor. Ayrıca 17 metrelik bir obeliske de ev sahipliği yapıyor.

Nehir manzarası

Nehir manzarası

 

Kalenin konumuna güzellik katan bir diğer etken ise Vltava Nehri. Bu nehir şehrin içinden akıyor ve kaleye yakın bir yerden geçiyor.

Hradcany

Hradcany

 

Kalenin bulunduğu bölgeye verilen diğer isim ise Hradcany. Buradan Altın Yol denilen ve tarihi önemi büyük olan daima kalabalık Golden Lane’i gezmeye de gidebilirsiniz.

Önemli yapılar

Önemli yapılar

 

Prag Kalesi’nin içinde bulunan önemli yapılardan bazıları; St Vitus Katedrali, St George Bazilikası, St Cross Chapel, All Saints Church isimli genelde dini ve kraliyet ailesinin hizmetine sunulmuş yapılardır.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar