İstanbul’un doğal cenneti Polonezköy, kalabalıktan uzaklaşmak ve doğanın kucağında dinlenerek zaman geçirmek için ideal bir rota. Doğal güzellikleri, tarihi mirası ve huzurlu atmosferiyle bilinen Polonezköy İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı.

Eski adı Adampol olan ve bir Polonyalı köyü olan Polonezköy İstanbul’da hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile günübirlik ve konaklamalı tatillerin ilgi gören rotalarından biri oluyor. Hadi gelin Polonezköy’de gezilecek yerler arasında hangi güzellikler yer alıyor keşfedelim.

1. Polonezköy Merkez

polonezkoy-merkez

Geçmiş dönemde Polonyalıların yaşadığı Polonezköy’e Polonyalılar nasıl geldi ve yerleşti biraz açıklayalım. 19. yüzyılın başlarında Polonya’da siyasi ve sosyal çalkantılar yaşanır. Polonyalıların Ruslara karşı başlattığı bağımsızlık mücadelesi, zorlu yaşam koşulları beraberinde getirir. Bu durum Polonyalıların bir kısmının vatanlarını terk etmelerine neden olur. Prens Adam Czartoryski tarafından gönderilen ünlü yazar Michal Czarkowski 1842 yılında İstanbul’a gelir ve burada Polonya temsilciliği kurar. Bir süre sonra Czarkowski müslüman olur Osmanlı ordusunda Mehmet Sadık Paşa olarak görev alır. Sultan Abdülmecit, 1853-1856 Kırım Savaşı’nda Ruslara karşı Osmanlı’nın yanında yer alan Polonyalı askerlere Polonezköy topraklarına yerleşim izni verir ve vergiden muaf tutar. Cumhuriyetin kurulmasından sonra adını kurucusu Prens Adam Czarkowski’den alan Adampol’ köyü ‘Polonezköy’ ismini alır ve burada yaşayanlara Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilir. Polonyalılar buraya kendi kültürlerini ve yaşam tarzlarını taşıdılar. Göçmenler, tarım ve hayvancılıkla uğraşarak burada yeni bir hayat kurmaya çalıştılar. Zamanla buradaki Polonyalı nüfus azalsa da köyün tarihi ve kültürel mirası hala canlılığını koruyor.

Polonezköy’ün merkezini gezerek bu ilginç tarihi keşfedebilirsiniz. Tarihi Polonezköy Kilisesi ve buradaki tarihi evler sanki zamanda yolculuk yapmış gibi hissettiriyor. Polonezköy’ün köklerini ve kültürel geçmişini keşfetmek için Polonezköy merkezde adım adım gezmeyi ihmal etmeyin.

Konum Linki

Yazar Notu: Her yıl düzenli olarak haziran ayının 1. ve 2. hafta sonlarında Polonezköy’de Kiraz Festivali yapılır. Bu festivalde Polonya’dan gelen folklor ekibi geleneksel kıyafetleriyle dans gösterileri yapar. Ayrıca çeşitli kültürel aktiviteler, sergiler, konserler ve kilisenin bahçesinde resitaller düzenlenir.

2. Czestochowa Meryem Ana Kilisesi

czestochowa-meryem-ana-kilisesi

Polonezköy’ün tarihini ve kültürünü yansıtan diğer bir önemli yapı Czestochowa Meryem Ana Kilisesi’dir. Polonezköy merkeze geldiğinizde sizi karşılar. Polonezköy’de ilk dinsel yapı aslında 1842 yılında Saint François Boşnak Rahipleri tarafından ahşaptan inşa edilen Azize Anna Kilisesi’dir. İstanbul depreminde bu kilise yıkılır. Yerine 1914 yılında Czestochowa Meryem Ana Kilisesi yapılır. Meryem Ana Kilisesi I.Dünya Savaşı’nda Türk Ordusu için bir karargah noktası olarak kullanılmış, savaş bittikten sonra 1918 yılında restore edilerek günümüze ulaşmış.

Kilisede Polonya tarihine dair dini eserler sergileniyor. Hatta burada Polonya'da bulunan Meryem Ana İkonasının bir replikasını görebilirsiniz.

Giriş ücreti

  • Ücretsiz

Ziyaret saatleri

Ayin saatleri dışında ziyaret edebilirsiniz. Ayin, yaz aylarında her cumartesi 19:00 ve kış aylarında 18:00’da yapılıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Kilisenin çok güzel bir bahçesi de var. Kiliseyi ziyaret ettiğinizde bahçesinde de vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Kilisenin hemen yanında bir de mezarlık var. Bu mezarlıkta Polonya’nın önde gelen isimlerinin mezarları da bulunuyor.

3. Polonezköy Hayvanat Bahçesi

polonezkoy-hayvanat-bahces

Polonezköy Hayvanat Bahçesi, Polonezköy’ün yemyeşil doğasında sevdiklerinizle güzel vakit geçirebileceğiniz bir yer. Polonezköy Hayvanat Bahçesi hem konaklamalı hem de günübirlik olarak ziyaret edebilirsiniz. 1981 yılında açılan bu tesis Polonezköy’ün en eski yerlerindendir. Konaklama yapılan bölümde 8 kişiye kadar rahatça kalabileceğiniz evler ve odalar bulunuyor. Dışarıdan yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda getirip burada yazlık havasında konaklayabilirsiniz. Dilerseniz konakladığınız evin bahçesinde mangal vs de yapabilirsiniz.

Polonezköy Hayvanat Bahçesi’nde doğanın içinde bir tesis gibi olduğundan burada birbirinden eğlenceli aktiviteler mevcut. Burada at binebilir, göletin etrafında yürüyüş yapabilir ve kayığa binebilir, ormanda traktör turu yapabilir, trambolünde zıplayabilirsiniz.

Giriş ücreti

  • 80 TL

Ziyaret saatleri

Hafta içi 09:00-19:00 - hafta sonu 12:30-21:30

Konum Linki

Yazar Notu: Burada ayrıca yüzme havuzu, tenis, voleybol, basketbol, masa tenisi sahaları, çocuk parkı bulunuyor. Havuzu kullanmak için ekstra ücret ödemeniz gerekebilir.

4. Polonezköy Kültür Evi

polonezkoy-kultur-evi

Polonezköy'ün tarihini ve göçmenlerin yaşamını anlamak için Polonezköy Kültür Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Polonya kültürünün yanı sıra göçmenlerin yaşam hikayelerine de tanıklık edebileceğiniz bu müze, semtin sosyal ve kültürel tarihini derinlemesine keşfedebilirsiniz.

Burası aynı zamanda ‘Polart Gallery’ ve ‘Polonezköy Kütüphanesi’ olarak da hizmet veriyor. Burada yıl içinde birçok kültürel ve sosyal aktivite gerçekleşiyor.

Giriş Ücreti

  • Ücretsiz

Ziyaret saatleri

Cumartesi-Pazar günleri 09:00-19:00 saatleri arasında açık (Hafta içi kapalı)

Konum Linki

5. Ağaç Oyma Heykel Sergisi

agac-oyma-heykel-sergisi

Polonezköy’ün girişinde çeşitli sanatçıların elinden çıkan Polonezköy Kültür Evi’nin bahçesinde açık alana yerleştirilen ağaç oyma heykelleri Polonezköy’e geldiğinizde görmeniz gerekenlerden. Sergideki heykeller, ağaçların şekli, deseni ve dokusuyla etkileşime geçerek doğayla sanatın iç içe geçtiği güzel örnekleri sunuyor. Doğal malzeme olan ağacın işlenmesi ve şekillendirilmesiyle ortaya çıkan bu eserler, hem estetik açıdan ilgi çekici hem de doğal dünyayla uyumlu bir sanat deneyimi sunuyor.

Giriş ücreti

  • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

24 saat (açık alan)

Konum Linki

6. Polonezköy Tabiat Parkı

polonezkoy-tabiat-parki

Doğayla kucaklaşmak isteyen doğa severler için vazgeçilmez bir rota olan Polonezköy Tabiat Parkı, yemyeşil doğası, yürüyüş parkurları ve doğal yaşamıyla dört mevsim büyüleyici bir deneyim sunuyor. Burada kuş gözlemciliği yapabilir, ormanın içinde rahatlatıcı yürüyüşler yapabilir ve temiz havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Giriş ücreti

  • Ücretsiz

Ziyaret saatleri

24 saat açık

Konum Linki

Yazar Notu: Yürüyüş parkuru için mevcut tabelaları takip etmenizi öneririz. Bir de burada yapılacak olan film/dizi set, düğün gibi profesyonel çekimler için ücret talep edilebilmektedir.

7. Polonezköy Cam Sanat Merkezi ve Cam Atölyesi

Camın sanata dönüştüğü bir sanat merkezi olan Polonezköy Cam Sanat Merkezi’nde 20 yıllık bir deneyimi gözlemleyeceksiniz. Burada hem atölyelere katılabilir hem de hoşunuza gidecek cam sanat ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Giriş ücreti

  • Ücretsiz (Cam ürünleri yapacaksanız ücret ödemeniz gerekir)

Ziyaret Saatleri

Her gün 09:00-18:00 saatleri arasında açık

Konum Linki

Yazar Notu:Atölyeye araç ile gitmeyi düşünüyorsanız ücretsiz otoparkın bulunduğunu belirtelim.

8. Zofia Teyze'nin Anı Evi

Zofia Rizi Anı Evi, köydeki en eski ve en görkemli yapılardan biri. 1881-1883 yılları arasında Zofia Rizi’nın babası Wincenty Ryzy tarafından inşa edilmiş tipik bir polonya köy evidir. 1992 yılında anı evine çevrilmeye karar verilmiş. Ziyaretçilere açık olan Zofia Rizi Anı Evi’nde Rızı ailesi ve Polonezköy’ün tarihi geçmişiyle ilgili belgeler, fotoğraflar sergileniyor. Zofia Rizi Anı Evi hem Polonyalılar tarafından hem de Türkler tarafından tarihsel ve kültürel bir değer niteliğinde. Zofia Rızı Anı Evi, Polonezköy'ün kültürel ve sanatsal mirasına katkıda bulunarak hem yerel halk hem de ziyaretçiler için değerlidir. Ziyaret listenize kesinlikle almanızı tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti

  • 5 TL

Ziyaret Saatleri

Cumartesi-Pazar 09:00-12:15,, 13:00-16:00 (Hafta içi kapalı)

Konum Linki

Yazar Notu:Hafta içi gitmek istemeniz durumunda arayarak önceden haber vermelisiniz.

9. Polonezköy Arıcılık Müzesi

Polonezköy kirazı ve balı ile ünlüdür. Bal ile özdeşleşmiş bir yer olan Polonezköy Merkez’de, 9 yıldır arıcılık yapan Kemal Sayal’ın açtığı Arıcılık Müzesi’nde bal yapılırken kullanılan bal süzme makinesi, ana arı ızgarası, kıyafetler ve arıcılıkla ilgili daha birçok malzeme sergileniyor.

Polonezköy’de gezerken burada yöre halkının açtığı tezgahlarda satılan çeşit çeşit polen, bal ve çeşitli arı ürünlerinden satın alabilirsiniz.

Giriş Ücreti

  • Ücretsiz

Ziyaret Saatleri

Cumartesi-Pazar günleri 09:00-19:00 saatleri arasında açık (Hafta içi kapalı)

Konum Linki

Yazar Notu:Müzeye araç ile gitmeyi düşünüyorsanız ücretsiz otoparkın bulunduğunu belirtelim.

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN