Yapılan bir araştırmaya göre nüfusun %10’u Edirne’den öteye çıkamamış. Evet ülkemizde yaz tatili de kış tatili de yapabileceğin çok güzel yerler var. Ancak otuzlu yaşlarına gelmişsen ve hala yurt dışına çıkmadıysan bir kez daha düşün. Benim pasaportum yok bahanesinin arkasına da sığınma. Çünkü pasaportsuz da gidebileceğin ülkeler ve şehirler var. Kendine mini bir sonbahar tatili ayarlamaya ne dersin? Nasılsa nüfus cüzdanı yeterli!

İçindekiler

Batum

Karadeniz’e kıyısı olan en turistik şehirlerden biri olan Batum, Trabzon’a ya da Kars’a uçup karayoluyla gidilebilecek kadar yakın bir yer. Renkli gece hayatı, güzel sahil şeridi, Avrupai yapılarıyla eğlenceli bir şehir. Piazza Meydanı, Avrupa Meydanı ve Tiyatro Meydanı gibi önemli meydanlara sahip. Çok farklı bitkilerin yer aldığı botanik bahçesi görülmeye değer. Pasaporta da gerek yok gitmek için daha ne bekliyorsun?

Batum

Uçak Bileti

Kiev

Ukrayna, Enuygun’un yurt dışında en çok uçak bileti sattığı rotalardan biri. Pek çok nedeni var. Ucuz bir ülke, pasaportsuz bile gidilebiliyor. Doğal ve tarihi güzellikleri var. Üstelik Ukrayna Havayolları da sık sık indirim kampanyaları yapıyor. Pasaportsuz Ukrayna’yı görmek için 5 neden başlıklı yazıya göz atıp hazırlıklara başlayabilirsin.

Ukrayna Kiev

Kişinev

Pasaportsuz gidilebilen ülkeler listesine en son eklenen Kişinev, Moldova’nın başkenti. Yemyeşil doğasıyla dikkat çeken bu şehir, parkları ve gölleriyle ünlü. Dünyanın en iyi üzümlerinin yetiştiği büyük şarap mahzenlerin bulunduğu Kşinev aynı zamanda yeme içme ve eğlence hayatının ucuz olduğu bir kent. Hazır pasaportsuz gitme imkanı da doğmuşken Sonbahar rotalarına eklemeyi unutma. Kişinev uçak biletlerine göz atmak için tıklamaya ne dersin?

Kişinev

Girne

Kıbrıs’ın en hareketli kenti. Gerek limanı gerek tarihi eserleriyle Kıbrıs’a gidenlerin mutlaka görmesi gereken bir şehir. Son yıllarda sürekli yeni oteller açılıyor. Oteller oldukça konforlu. Birçoğunda hafta sonları yılbaşı bayram gibi özel günlerde sanatçıların konserleri de oluyor. Üstelik sonbaharda Kıbrıs’ta denize girmek de mümkün. Kıbrıs'a uygun fiyatlı uçak bileti var.

Girne-Limanı

Tiflis

Sonbaharda gidilebilecek 5 vizesiz rota arasında koyacağım beşinci şehri seçmekte zorlandım. Gürcistan’ın başkenti Tiflis, Kura nehri kenarına kurulmuş tarihi çok eskilere dayanan bir kent. İpekyolu üzerinde yer aldığı için ticaret ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip olmuş. Şehirde çok eski yıllara ait dini yapılar manastırlar var. Burada da yeme içme fiyatları uygun bu durumda uçak biletinizi alıp gitmek yetiyor. Tiflis uçak biletleri bu linkte...

Tiflis


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1296 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN