Frédéric Auguste Bartholdi adlı Fransız heykeltıraş tarafından yapılan heykel Fransız halkının ABD’ye bir armağanı olarak 26 Ekim 1886’da hediye edilmiştir.

Esin kaynağı

Esin kaynağı

Heykele Özgürlük Heykeli denilmesinin ana nedenlerinden biri Libertas isimli Yunan tanrıçasının bu heykele ilham vermesidir.

Uçak Bileti

Bağımsızlık Bildirgesi

Bağımsızlık Bildirgesi

Özgürlük Heykeli’nin bir elinde adaleti temsil eden tablet vardır. Bu tablette Bağımsızlık Bildirgesi’nin tarihi olan 4 Temmuz 1776 yazıyor, diğer elinde de meşale vardır.

Taç

Taç

Özgürlük Heykeli'nin başında bulunan taçta 7 sivri uç vardır bunlar da 7 kıta ve 7 denizi simgeliyor. Heykelin kaidesi ile birlikte uzunluğu 93 metredir, sadece heykelin uzunluğu ise 46 metre.

Meşale

Meşale

Heykelin meşale tutan elinin yüksekliği 12 metredir. Heykelin başı 2 metre genişliğe sahip, başının toplam uzunluğu ise 5 metreyi bulur.

Küçük Özgürlük Heykeli

Küçük Özgürlük Heykeli

Paris’te bulunan Sein Nehri üzerinde Özgürlük Heykeli’nin küçük bir versiyonu da vardır. Heykele modelliği ise Isaac Singer'ın eşi Isabelle Eugenie Boyer yapmıştır.

İlk yapımı

İlk yapımı

Özgürlük Heykeli ile ilgili bir diğer rivayet ise heykelin ilk olarak Süveyş Kanalı'nda bulunan Port Said Limanı'na konulmak üzere planlandığıdır.

Taşınması

Taşınması

Özgürlük Adası’nda bulunan heykel Fransa’da tamamlandıktan 1 sene sonra 214 sandık içerisinde 350 parça olarak taşınmıştır. Yeniden birleştirilmesi yaklaşık 4 ay sürmüştür.

Dünya Mirası

Dünya Mirası

1984 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan heykel, 11 Eylül olaylarından sonra güvenlik nedeniyle bir süreliğine ziyarete kapalı olsa da şu an açık.

Ziyaret

Ziyaret

Heykelin bulunduğu adaya bir feribot aracılığıyla gidilebiliyor. Heykeli ziyaret edenlerin özellikle taç kısmından şehri izlemesini tavsiye ederiz.


nihanbayram
Nihan Bayram
469 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar