• Anasayfa
  • Bilgi
  • Mutlu insanların ülkesi Finlandiya ile ilgili 7 ilginç bilgi

Mutlu insanların ülkesi Finlandiya ile ilgili 7 ilginç bilgi

muratekinay

Yapılan araştırmalara göre mutluluk düzeyi en yüksek ülkelerin başında gelen Finlandiya’ya biraz daha yakından bakmaya ne dersiniz?

İçindekiler

1- Binlerce ada ve göl var

Finlandiya denince pek çok kişinin aklına ilk gelen soğuk hava ve ünlü cep telefonları olabilir. Ancak ülke aynı zamanda eşsiz doğasıyla görenleri kendisine aşık ediyor. Finlandiya sınırları içinde tam 200.000’e yakın göl ve ada var. Bu da ülkeyi doğaseverler için en doğru adreslerden biri haline getiriyor. Finlandiya’nın doğasıyla buluşmak isteyenler için ülkenin başkenti Helsinki’ye uçuş fırsatları sayfamızda!

Finlandiya Göl

Uçak Bileti

2- Bitmeyen yaz günleri

Kuzeyde bulunan konumu sayesinde Finlandiya’da yaz günleri son derece uzun sürüyor! Yani buraya yazın gelirseniz, aydınlık havada gezmenin tadını daha uzun süre çıkarabilirsiniz.

Finlandiya

3- Kutup ışıklarını izlemek için ideal

Gökyüzünü kaplayan renkli kutup ışıklarını izlemek için de rotanızı Finlandiya’ya çevirebilirsiniz. Özellikle ülkenin Laponya olarak bilinen bölgesi kutup ışıklarını seyretmek isteyen gezginler için harika bir yer.

Finlandiya Kuzey Işıkları

4- İlginç etkinliklerin ülkesi

Finlandiya muhtemelen dünyanın başka bir yerinde benzerine rastlayamayacağınız türden etkinliklere ve organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Örneğin Bataklık Futbolu, Cep Telefonu Fırlatma ve Sivrisinek Avlama gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Finlandiya’da gezerken mutlaka görülmesi gereken yerlerden bazıları ise galerimizde!

Işıklı Cadde

5- Trafik cezaları çoook yüksek!

Finlandiya geziniz sırasında araba kiralamayı düşünüyorsanız, kurallara her zamankinden daha fazla dikkat etseniz iyi olur. Çünkü ülkede kuralara uymayanlar için uygulanan trafik cezaları son derece yüksek.

Finlandiya Gece

6- Saunalar toplanma alanı

Ülkede arkadaşlarınızla veya aile üyeleriyle saunada görüşmek de son derece normal sayılan bir durum. Özellikle kış aylarında soğuk olan havada ısınmak için de sauna iyi bir fikir olabilir.

Finlandiya Sauna

7- Ülkede hiç ankesörlü telefon yok

Özellikle yurt dışında bir yeri aramamız gerektiğinde hemen çevredeki ankesörlü telefonlara göz atarız. Ama Finlandiya’da durum biraz farklı. Çünkü ülkede bilinen anlamda ankesörlü telefon bulunmuyor. Yani giderken cep telefonunuzu yanınıza alsanız iyi olur!

Finlandiya Cadde


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN