Tarihi ve kültürel güzellikleri ile öne çıkan ve Güneydoğu Anadolu’nun en güzel illerinden birisi olan Malatya’da piknik yapıp, dinlenebileceğiniz birçok alan bulunuyor. Özellikle hafta sonları aileniz ve sevdiklerinizle birlikte eğlenceli vakit geçirmek için eşsiz bir aktivite olan piknik, doğanın içerisinde yapıldığında dinlendirici etkisini artırıyor. Genel olarak kent merkezinde bulunan piknik alanları Malatyalılardan büyük ilgi görürken, merkez dışındaki yerlere de zaman zaman talep fazlalaşıyor. İster kent merkezinde isterseniz de şehrin gürültüsünden uzakta mesire alanlarına giderek bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 Temmuz ayına göre düzenlendi. Fiyatlar aylık olarak değişebilir.

İçindekiler

1-Orduzu Piknik Alanı

Malatya merkezde yer alan ve yemyeşil alanı ile birçok Malatyalının da tercihi olan Orduzu Piknik Alanı, sunduğu hizmetlerle en popüler yerlerden birisi olmayı başardı. Alan içerisinde kamelya, oturma alanı, mangal yerleri gibi piknik için uygun hizmetler bulunuyor. Bununla birlikte çocuklu aileler tarafından tercih edilebilecek bir yer olması dolayısıyla oyun parkları da Orduzu Piknik Alanı’nda mevcut. Piknik alanı içerisinde alışveriş yapabileceğiniz bir yer yok. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı mutlaka gelmeden önce temin etmelisiniz.

2023 Orduzu piknik alanı giriş ücretleri

 • Orduzu Piknik Alanı’na giriş için herhangi bir ücret talep edilmiyor.

Ulaşım

Orduzu Piknik Alanı’na ulaşım için toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Bunun için kentin çeşitli noktalarından 13B, 152A, 25A, 2A-2C otobüslerine binebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Her ne kadar büyük bir alana kurulu bir mesire yeri olsa da erken gelerek rahat bir şekilde masa bulabilirsiniz.

2-Beydağı Tabiat Parkı

Kentin en yeni mesire alanlarından birisi olan Beydağı Tabiat Parkı, piknik yapmak isteyenler için son zamanlarda farklı bir alternatif sunuyor. Çevre düzenlemesi noktasında oldukça iyi olan ve sürekli olarak bakım yapılan tabiat parkında kamelya, mangal alanı gibi birçok hizmet bulunuyor. Bununla birlikte içeride belediyeye ait market var ancak son depremden sonra bir süreliğine kapatıldığı için ihtiyaçlarınızı mutlaka dışarıdan temin ederek gitmekte fayda var. Çocuklar için park olması da özellikle aileler için burayı cazip kılıyor.

2023 Beydağı Tabiat Parkı giriş ücretleri

 • Bisiklet: 12 TL
 • Motosiklet, ATV: 25 TL
 • Otomobil: 40 TL
 • Minibüs: 110 TL
 • Midibüs: 180 TL
 • Otobüs: 360 TL

Ulaşım

Beydağı Tabiat Parkı’na ulaşım için Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 11A-11B, 1S, 251, 6A-6İ numaralı araçlar ile Trambüs piknik alanına kadar sizi götürüyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Evcil hayvanı olanların burada dostlarını gezdirmek için de alanlar bulunuyor.

3-Atapark Mesire Yeri

Malatya’nın yeşil noktalarından birisi olan Yeşilyurt’ta bulunan Atapark Mesire Yeri, mangal alanları ve kamelyaları ile tam bir piknik yeri. Bu alana kendi mangalınızı getirmeniz yasak. Atapark Mesire Yeri içerisindeki işletme size mangal temin ediyor ve bunun için belirli bir ücret talep ediyor. Bunun dışında hemen her piknik malzemenizi getirebilirsiniz. Çocuklar için oyun alanlarının bulunması aileler için oldukça önemli.

2023 Atapark mesire yeri giriş ücretleri

 • Giriş ücretsiz.

Ulaşım

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait belediye otobüsü ile buraya gelebilirsiniz. 153A isimli otobüs sizi Atapark Mesire Yeri’nin kapısına kadar getiriyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Burada market bulunmadığı için piknik eşyalarınızı mutlaka gelmeden almanız gerekiyor.

4-Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı

Seyir terası ve piknik alanı ile Malatyalıların hafta sonlarında alternatif alanlarından birisi olan Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı, ailece gidip zaman geçirilebilecek bir alan. Özellikle manzarası ile birçok kişiyi cezbeden bu yerde mangal yerleri ve oturulacak birçok alan bulunuyor. Çocuklu aileler için oyun parklarının da olduğunu söyleyebiliriz. Burada market olmadığı için oluşan ihtiyaçlarınız için Yeşilyurt’a gitmek durumundasınız.

2023 Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı giriş ücretleri

 • Giriş ücretsiz.

Ulaşım

Yeşilvadi (Beylerderesi) Barajı’na herhangi bir toplu taşıma aracı gitmiyor. Bu nedenle özel aracınızla otoparka kadar gelebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Buraya gidiş yolunun biraz bozuk olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle aracınızla giderken mutlaka dikkatli olmalısınız.

5-Turgut Özal Tabiat Parkı

Malatya merkezinde yer alan Turgut Özal Tabiat Parkı, kentte yaşayan birçok kişinin de piknik için tercih ettiği alanlardan birisi. İçerisinde hayvanat bahçesi de barındıran bu eşsiz mekân özellikle çocuklar için harika bir alan. İçerisinde piknik masası, mangal alanları ve çocuk parkı barındıran mesire yerinin restoranı ve kafesi de bulunuyor. Market yer almadığı için yiyecek ve içeceklerinizi dışarıdan temin ederek gelmeniz gerekiyor. Tüm bunların yanı sıra su birikintisi üzerinde deniz bisikleti ile gezinti yapma şansına da sahipsiniz.

2023 Turgut Özal Tabiat Parkı giriş ücretleri

 • Bisiklet: 12 TL
 • Motosiklet, ATV: 25 TL
 • Otomobil: 40 TL
 • Minibüs: 110 TL
 • Midibüs: 180 TL
 • Otobüs: 360 TL

Ulaşım

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait toplu taşıma araçlarından 101, 16K ve 300 numaralı otobüsler Turgut Özal Tabiat Parkı’na ulaşmanızı sağlıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Eğer buraya hafta sonu gitmeyi planlıyorsanız biraz erken gitmenizde fayda var.

6-Kayacık Mesire Alanı

Doğanyol ilçe sınırlarında yer alan Kayacık Mesire Alanı, özellikle yaz aylarında bunaltıcı havalardan uzaklaşmak isteyen kişilerin adresi oluyor. Hem çardak hem de piknik masası seçenekleri bulunan alanda mangal alanı bulunmuyor. Ancak masanızın hemen yanı başında mangalınızı yakabilirsiniz. İçeride market ya da sosyal tesis olmadığı için yiyecek ve içeceğinizi mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

2023 Kayacık Mesire Alanı giriş ücretleri

 • Giriş ücretsiz.

Ulaşım

Kayacık Mesire Alanı’na herhangi bir toplu taşıma bulunmuyor. Alana yalnızca kendi aracınızla gelebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Piknik alanında çardak bulamazsanız normal masalar güneşin altında kalabiliyor. Bu nedenle yanınıza güneşin etkisini kıracak şemsiye almanızı tavsiye ediyoruz.

7-Köprübaşı Piknik Yeri

Malatya merkezinde yer alan piknik alanlarından birisi olan Köprübaşı Piknik Yeri, birçok Malatyalı tarafından tercih ediliyor. Özellikle sessiz ve sakin bir yer olması dolayısıyla tercih edilen bu yerde sıcak günlerde gidilebilecek bir yer. İçerisinde piknik masaları ve barbekü alanları bulunuyor. Bunun yanı sıra çocukların oynayabileceği park da var.

2023 Köprübaşı Piknik Yeri giriş ücretleri

 • Ücret talep edilmiyor.

Ulaşım

Köprübaşı Piknik Yeri’ne Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait birçok otobüs gidiyor. 11A-11B, 152B, 1S, 20A, 2E, 3C, 5A bu otobüsler arasında yer alıyor. Ayrıca trambüs de buraya gelmenizi sağlıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Market olmaması dolayısıyla yiyecek ve içeceklerinizi dışarıdan getirmeniz size zaman kazandıracak

8-Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı

Darende ilçe sınırları içerisinde yer alan Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı, Malatya’daki en serin yerlerden birisi olması ile öne çıkıyor. Özellikle kavurucu yaz sıcaklarında gidilen bu yerde bulunan piknik masaları az olması sebebiyle hemen doluyor. Dolayısıyla erken gelmekte fayda var. Pikniğiniz esnasında şelaleden akan suları da izleyebileceğiniz bir mekânda hafta sonunuzu geçirebilirsiniz.

2023 Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı giriş ücretleri

 • Araç girişi: 10 TL

Ulaşım

Günpınar Şelalesi Tabiat Parkı’na yalnızca kendi aracınızla gidebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Burada market bulunmadığı için önceden alışverişinizi yapmanız gerekiyor.

9-MÜSİAD Malatya Hatıra Ormanı

İçerisinde birbirinden farklı ağaçların yer aldığı ve kentin nefes aldığı noktalardan biri olan MÜSİAD Malatya Hatıra Ormanı, piknik yapmak için en ideal alanlardan birisi. Malatya merkezinde diğer mesire yerlerine olan yakınlığı sayesinde alternatif oluşturan bu yerde piknik için gerekli tüm hizmet sunuluyor. Çardak, barbekü alanları gibi mesire alanlarında olması gerekenlerin yanı sıra çocuk oyun yerleri, kafe, restoran gibi ek hizmetler de bulunuyor. İçeride market olmadığı için mutlaka piknik ürünlerini dışarıdan temin etmelisiniz.

2023 MÜSİAD Malatya Hatıra Ormanı giriş ücretleri

 • Giriş ücretsiz.

Ulaşım

MÜSİAD Malatya Hatıra Ormanı’na toplu taşıma aracı bulunmuyor. Yalnızca özel aracınızla ya da taksi ile buraya gelebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Burada piknik sonrasında doğa yürüyüşü de yapabilirsiniz.

Araç Kiralama

10-İskele Piknik Mesire Yeri

Malatya ile Elazığ arasında yer alan Keban Barajı kıyısında hizmet veren İskele Piknik Mesire Yeri, Malatyalıların tercih ettiği yerlerden birisi. Manzarası ile cezbeden bu yerde piknik yapabilmek için kamelya ve mangal alanları bulunuyor. İskeleye doğru giden yolun zorlu olması sebebiyle araçla giderken dikkat etmek gerekiyor. Zaman zaman daralan yolda iki araç yan yana geçemeyebiliyor. Hemen hemen her noktada çeşmenin bulunduğu alanda yiyeceklerinizi yıkayabilirsiniz. Özellikle hafta sonları ciddi anlamda kalabalık olması sebebiyle erken gitmekte fayda var.        

2023 İskele piknik mesire Alanı giriş ücretleri

 • Giriş ücretsiz.

Ulaşım

İskele Piknik Mesire Yeri’ne ulaşım için yalnızca kendi aracınızı kullanabilirsiniz. Bölgeye herhangi bir toplu taşıma aracı gitmiyor.  

Konum Linki

Yazar Notu: İşletmenin olmaması nedeniyle alışverişinizi yaparak buraya gelmenizi tavsiye ediyoruz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
143 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar