Lüks Tüketim Çılgınlığı Artıyor

dincerkeskinpala
İçindekiler

Tüketim çılgınlığından bahsedip duruyoruz ancak devir artık lüks tüketim çılgınlığına doğru gidiyor. Tüketiciler özellikle taksit uygulamalarının hayatımıza tamamen yerleşmesi ile lüks tüketime de bütçe ayırmaya başladılar. Dünyada ise dijital devrimle beraber uygun şartlarda ve indirimli alışveriş yapılması trendi ile beraber lükse kayış hızlanmaya başladı.

BCG tarafından yayınlanan rapora göre; Toplam küresel lüks tüketim pazarı içinde "lüks deneyimler" 770 Milyar Dolar’lık pazar payı ile birinci sırada yer alırken, ikinci sırayı 350 Milyar Dolar ile lüks otomobiller alıyor. Tüketimin geri kalanı ise lüks marka saatler, çantalar, giyim ve ayakkabılar gibi kişisel tüketim ürünlerine harcanıyor.

Harcamalar giderek çoğalıyor

BCG raporunda lüks deneyimlere yapılan harcamaların, lüks eşya ve otomobillere yapılan harcamalara oranla yıllık %50 daha fazla büyüyerek, toplam lüks tüketim pazarının %55'ine ulaştığı belirtiliyor.

Lüks markaların, küresel satışlarının % 40'ını oluşturan ve lüks markalara sahip olmanın başarı ve statü sembolü olarak görüldüğü Çin'de bile, lüks deneyimleri için yapılan harcamalar, lüks eşya ve otomobillere yapılan harcamalardan çok daha hızlı bir şekilde büyüyor. 2011 yılında Çinli tüketicilerin lüks tüketim harcamaları bir önceki yıla göre %22 oranında artarken, lüks deneyimler için yaptıkları harcamalar 28 oranında arttı.

Size göre lüks nedir?

Lüksün tanımı yalnızca pahalı görülen eşyaları almak olarak sınırlandırılmamalı. Bütçenize göre bir lüks tanımı yapmak en akıllıca yöntem olacaktır. Sahip olduğunu aylık ve yıllık gelire göre, fiyat seviyesi bütçenizi aşan veya bütçenizi zor durumda bırakacak olan ürün sizin için lüks olmalıdır. Bütçenize göre almakta zorlanacağız ürün hayaliniz olabilir ama ilk hedefiniz olmamalıdır.

Türkiye’de lüks pazarı büyüyor

Gelişmekte olan diğer ülkelerde olduğu gibi lüks tüketim Türkiye'de de tırmanışta. Türkiye lüks pazarının bütün kategorileri dahil edildiğinde şu anda 20 Milyar TL civarında olduğu tahmin ediliyor; yani GSMH'nın %1.5'i oranına tekabül ediyor.

Bu değer, gelişmiş ülkelerde %3'e kadar çıkabiliyor. Bu da bize Türkiye'nin ileriye dönük hala ciddi bir potansiyeli olduğu konusunda bir işaret veriyor. Geçtiğimiz beş yıl içinde Türkiye lüks tüketim pazarının her yıl ortalama %15'lik bir büyüme kaydettiği görülüyor.

Geçen sene BCG'nin dünya çapında yapmış olduğu müşteri değerleri ve alışkanlıkları araştırmasından ortaya çıkan sonuçlara göre Türk müşteriler için de aile, eğitim, huzur, değişim gibi değerler tüketim karşısında yükselişte. Lüks müşterileri için bu değerler deneyimlere yönelik bir eğilim yarattığı ortaya çıkıyor.

Yeni nesil daha mı meraklı?

Raporda lüks deneyimlere yönelişin bir parçası olarak "Y jenerasyonuna" da değiniliyor. Günümüzde 20’li yaşlarında olan ve internetle birlikte büyümüş olan genç kesim kendilerini sahip oldukları ürünlerle değil, yaşadıkları deneyimler ile ifade ediyor. Genç nesil dünyanın farklı yerlerinde tecrübe edebilecekleri alternatif aktiviteleri tercih ediyorlar. Bu da pazara kaldıraç etkisi yapıyor.

 

Uzman Yazarlar