Hemen hemen her ülkede bir veya birden fazla müze vardır muhtemelen ama dünyanın en ünlü müzesi diye sorulacak olursa cevap aynı: Louvre Müzesi. Paris’te bulunan müze 1793 yılında açılmıştır.

Müzenin girişi

Müzenin girişi

En çok kullanılan ve uzun kuyrukların oluştuğu cam piramidin yanındaki kapı yerine kullanabileceğiniz 4 kapı daha var. Via the Carousel du Louvre, Via the Cour Carree, Via the Passage Richelieu ve Porte des Lions kapılarını kullanmak sizi sırada beklemekten kurtaracaktır.

Uçak Bileti

Mona Lisa

Mona Lisa

Lisa Gherardini desek ismi pek hatırlamayabilirsiniz belki ama Mona Lisa dediğimizde Leonardo da Vinci’nin gülüşüyle ünlü çalışmasını kesinlikle hatırlayacaksınız. Müzede Francesco del Giocondo’nun eşi olarak gösterime sunuluyor olsa da çoğu kaynağa göre portrenin sahibinin kimliği net değil.

Grande Pyramide

Grande Pyramide

Kapısında bulunan cam ve çelikten oluşan piramitte 666 parça olduğuna dair efsaneler dolaşsa da 673 adet cam vardır. Grande Pyramide adlı piramit müzenin 3 farklı kanadının kesiştiği noktada ve en az müze kadar ünlü.

Müzede kesinlikle görmeniz gereken eserler

Müzede kesinlikle görmeniz gereken eserler

Venus de Milo yani Afrodit’i görmek isterseniz Yunan tarihini bölüme gitmeniz gerekiyor. Müzeye gidenlerin kesinlikle görmesi gereken bir çalışma. Kolları olmayan bu Afrodit heykeli Mona Lisa’dan bile ünlüdür. Horatii’nin Yemini ve Medusa'nın Salı’da yine müzede kesinlikle görülmesi gereken eserlerden.

Müze kaç bölümden oluşuyor?

Müze kaç bölümden oluşuyor?

Doğu sanatları, Mısır sanatları, Yunan sanatları, resim, heykel, sanat eserleri ve desen olmak üzere 7 ana bölümden oluşur. Louvre Müzesi’ni detaylı olarak gezmek istiyorsanız, bir günden fazla vakit ayırmanız gerekiyor. Özellikle resimleri seviyorsanız müzede Avrupa tarihinin neredeyse tüm ünlü ressamlarının sanat eserleri var.

Osmanlı eserleri

Osmanlı eserleri

Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşundan yıkılışına kadar tüm dönemlerini anlatan eserleri de burada bulmak mümkün. Çiçek motifleri ile ünlü İznik seramikleri İslamiyet eserlerinin olduğu bölümde önemli bir yer kaplıyor.

Ziyaretçi sayısı

Ziyaretçi sayısı

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzesidir. Rekoru 2012 yılında 9.7 milyon kişi tarafından ziyaret edilerek kırmıştır. Önceleri saray olarak yapılmış olan bu bina sonradan ilk devlet müzesine dönüştürülmüş. Şimdi de şehrin Eyfel Kulesi ile birlikte önemli bir ilgi odağı.

Müzeye nasıl ulaşılır?

Müzeye nasıl ulaşılır?

Müzeye ulaşmak için 1 ve 7 numaralı metro hatlarını kullanarak Palais Royal - Musée du Louvre istasyonuna gelmeniz yeterli.

Müze ücretli mi?

Müze ücretli mi?

Ekim’den Mart ayına kadar her ayın ilk Pazar günü ücretsiz bir şekilde gezilebiliyor. 9:00’dan 18:00’e kadar açık. Giriş ücreti olarak 12 Euro vermeniz gerekiyor. Napolyon Salonu’nda bulunan sürekli değişen sergilere girmek için ise 13 Euro vermeniz gerekiyor.

Müzeyi gezmek için ne kadar zaman gerekli?

Müzeyi gezmek için ne kadar zaman gerekli?

Louvre Müzesi’nin büyük olduğundan ve içinde çok sayıda eseri barındıran bir müze olduğunu söylemiştik. Louvre Müzesi’nde bulunan her eseri çalışma saatleri içinde sadece 1 dakika incelerseniz, tamamını bitirmek için 8 yıl harcamanız gerekiyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN