İspanya’nın Katalonya Bölgesi’nde bulunan Barcelona’nın en ünlü ve en kalabalık caddesi La Rambla hem yabancı hem de yerli turistlerin en büyük ilgi odağı.

Hareketli bir cadde

Hareketli bir cadde

Caddenin bir tarafında hareketli mekanların adresi olan Plaça de Catalunya diğer tarafında ise Kolombus Anıtı bulunuyor. La Rambla Caddesi, Barselona’daki en ilgi çekici yerlerden birisidir.

 

Uçak Bileti

Yeşil ve araçlara kapalı kısım

Yeşil ve araçlara kapalı kısım

La Rambla’nın en çok sevilen ve ziyaret edilen kısmı ise araç trafiğine kapalı olan ve ağaçlarla sınırları belirlenmiş olan orta kısmıdır.

5 farklı rambla

5 farklı rambla

La Rambla 5 kısımdan oluşuyor. Bunların ilki Rambla de Canaletes ismini Canaleta Çeşmesi’den alıyor. Bu çeşmenin ilginç yanı bu çeşmeden su içenlerin tekrar Barselona’ya geleceğine dair olan inanıştır.

Rambla Dels Estudis

Rambla Dels Estudis

La Rambla’nın ikinci kısmı ise 16.yy’da yapılan bir üniversiteden adını alan Rambla dels Estudis. Burada dünyaca ünlü bir tiyatro ve şehrin ilk saat kulesi yer alıyor.

Rambla de Sant Josep

Rambla de Sant Josep

Caddenin bir diğer kısmı ise Rambla de Sant Josep, adını aldığı manastırın yerine Mercat de la Boqueria isimli çiçekçilerin bulunduğu bir çarşı yapılmış olan oldukça renkli bir yerdir. Burada Joan Miro’nun bir mozaiğini de görebilirsiniz.

Rambla Del Caputxins

Rambla Del Caputxins

Adını yıkılmış olan Capuchin Katedrali’nden alan kısımdır. Grand Teatre del Liceu isimli opera binasına da ev sahipliği yapıyor. Plaça Reial isimli turistik önemi yüksek binaya da buradan girebilirsiniz.

Son Kısım

Son Kısım

Rambla de Santa Monica ise son kısım. Kolombus Anıtı’na yakın olan bu kısım adını sornadan müzeye dönüştürülen bir katedralden alıyor.

Port Vell’e doğru yürümeyi unutmayın

Port Vell’e doğru yürümeyi unutmayın

Eğlence mekanları, restoranlar, sanat galerileri ve tiyatrolar için ise Port Vell kısmına yürüyerek Rambla de Mar kısmına geçebilirsiniz. Burada bulunan tahta köprü yardımıyla Akdeniz’e ulaşabiliyorsunuz.

Tarihi

Tarihi

Cadde adını eskiden şehrin hemen dışından akan ufak bir akıntıdan alıyor. 19.yy başlarında buraya yapılan üniversite ve binalar buranın gelişmesini sağlasa da sonrasında La Rambla kurumuş ama ismi yaşatılmış.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN