Bodrum Yarımadası’nın hemen karşısında yer alan Kos Adası, günlük ziyaretler için oldukça ideal bir rota. “İstanköy Adası” olarak da bilinen bu özel adaya Turgutreis ya da Bodrum üzerinden kalkan feribotlarla kolayca ulaşabilirsiniz.

Ege kıyılarının en şirin adalarından biri olarak öne çıkan Kos beyaz renkli binaları, tertemiz plajları, lezzet durakları ve şaşırtıcı tarihiyle kendisine olan ilgiyi fazlasıyla hak ediyor. Adada Hipokrat’ın bıraktığı izleri takip edebilir, Yunan mutfağının sırlarını keşfedebilir ve turkuaz renkli, geniş plajların keyfini çıkarabilirsiniz. Kos Adası’nda gezilecek yerleri keşfetmek için yazımızın devamına bekliyoruz.

1. Hipokrat Ağacı

İstanköy'deki Hipokrat Meydanı manzarası

Kos Adası denildiği zaman akla gelen isimlerin başında Hipokrat geliyor. Durum böyle olunca Hipokrat’ın adını ve anısını yaşatan pek çok yerle karşılaşmanız da mümkün. Bu yerlerden biri olan Hipokrat Ağacı, özellikle yabancı ziyaretçilerin sene boyunca ilgisini çekmeyi başarıyor. Tarihi ağacın Neratzia Kalesi’nin hemen önünde yer alması sayesinde hem ağacı hem de kaleyi aynı anda gezme şansı bulabilirsiniz. Yaşadığı dönemde Hipokrat’ın öğrencilerini bu ağacın hemen altında topladığına inanılıyor. Heybetli görünümüyle dikkat çeken Hipokrat Ağacı, aynı zamanda serinlemek ve bir nebze istirahat etmek adına da oldukça ideal bir yer.

Konum Linki

Yazar Notu: Hipokrat Ağacı, toplamda 12 metrelik bir alana doğru genişliyor. Bu yönüyle Avrupa kıtasının en büyük ağacı olarak tanımlanıyor.

2. Neratzia Kalesi

Neratzia Kalesi görünümü

Şövalyeler Kalesi olarak da tanınan Neratzia Kalesi, Rodos şövalyelerinin yoğun saldırılarına karşı 1400’lü yılların başında inşa edilmiş. İki kalenin birleşmesiyle oluşturulan yapının tamamlanması, 100 yıl kadar sürmüş. Kalenin belli bölümlerini gezerken Antik dönem mimarisinden izlere rastlayabilirsiniz. Adanın Türk kontrolüne geçmesinden sonra kaleye çok sayıda ekleme yapılsa da 1912 sonrasında bu durum değişmiş. Ada hakimiyetini eline geçiren İtalyanlar, kalenin bazı bölümlerini yıkıp eski haline dönüştürmüş.

Konum Linki

Yazar Notu: Ada, 2017 yılındaki depremden sonra geçici olarak ziyarete kapatılsa da fotoğraf çekmek ve uzaktan incelemek isteyenler buraya uğramayı sürdürüyor.

3. Eleftherias Meydanı

Eleftherias Meydanı

Eleftherias Meydanı, Kos Adası’nın hemen merkezinde konumlanıyor. Kos’un kendine has mimarisini yansıtan detaylarıyla öne çıkan Eleftherias Meydanı kendi içerisinde birçok tarihi mekanı barındırıyor. Agora bölgesi ile beraber Defterdar İbrahim Paşa Camii ve Kos Arkeoloji Müzesi de bu alanda konumlanıyor. Defterdar İbrahim Paşa Camii de tıpkı Şövalyeler Kalesi gibi 2017 senesindeki depremden sonra ciddi bir darbe almış. Bu nedenle 2017 yılından sonra ziyaretlere kapatılmış. Agora bölgesi ise bugün bir kapalı pazar yeri olarak kullanılıyor. Dolayısıyla adadan sevdiklerinize hediyelik eşya götürmek isterseniz, Agora kısmındaki bu tarihi pazardan yararlanabilirsiniz.

Konum Linki

4. Roman Odeon

Yunanistan'ın Kos kentindeki antik tiyatronun kalıntıları

Casa Romana’nın hemen yanında konumlanan Roman Odeon, 2’inci yüzyıldan günümüze taşınan tiyatrolardan. İtalyan kontrolü esnasında yapının restorasyon süreci tamamlanarak yeniden aktif hale getirilmiş. Roman Odeon mevcut durumuyla 750 kişilik bir kapasiteye sahip. Buranın, yakın döneme dek çok sayıda etkinliğe ve festivale ev sahipliği yaptığı biliniyor. Tiyatronun ilk 9 sırası tümüyle mermer yapıdan oluşuyor. Söz konusu durum, özel konuk uygulamalarının tarihte de uygulandığının kanıtı olarak görünüyor. Kulis ve sahne bölümleri, beşgen bir forma sahip.

Roman Odeon giriş ücreti

  • Ücretsiz

Ziyaret saatleri

Salı günü hariç 08.30-15.30 arası ziyarete açık.

Konum Linki

Yazar Notu: Roman Odeon sahnesini incelediğinizde yer döşemelerinde çok sayıda mozaik desenle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ara sıra yerlere bakmanızı öneririz.

5. Kos Arkeoloji Müzesi

Kos Arkeoloji Müzesi görünümü

Kos ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Kos Arkeoloji Müzesi. Adanın gizemli tarihine ışık tutan bu kapsamlı müzede büyük ölçüde Helenistik ve Roma dönemine dair eserler sergileniyor. Kimi eserler Odeon ve Agora bölgelerinden taşınmış durumda. Kos Arkeoloji Müzesi’ne ev sahipliği yapan etkileyici bina ise 1935 senesinden kalma. Giriş katta ağırlıklı olarak heykel yapılarla karşılaşabilirsiniz. Diğer katlarda ise ufak parçalar ya da seramik eserler ağırlıkta. Casa Romana'nın mozaik formundaki yer karoları da müzenin dikkat çeken kısımları arasında bulunuyor. Kos Arkeoloji Müzesi 1936 senesinden bu yana hizmet vermeyi sürdürüyor.

Kos Arkeoloji Müzesi giriş ücreti

  • Kasım-Mart arası 5 Euro

  • Nisan-Ekim arası 10 Euro

Ziyaret saatleri

Pazartesi günü hariç 08.00-15.00 arası ziyarete açık.

Konum Linki

Yazar Notu: Müzeyi kapsamlı bir şekilde gezmek adına en az 2 saatlik bir zamanınızı ayırmanız gerekiyor.

6. Tigaki Plajı

Yunanistan'ın Kos kentindeki muhteşem Tigaki plajı görünümü

Tigaki plajı, adanın merkezine yakın olmasından kaynaklı olarak öncelikli olarak tercih ediliyor. Kos Adası’nın merkezinden buraya sadece 15 dakikada ulaşabilirsiniz. Bilindiği üzere Kos Adası, termal su kaynaklarıyla da öne çıkan bir ada. Tigaki plajında da termal suyun olması, burayı daha da cazip kılıyor. Kos Adası’nın en popüler plajı olarak bilinen Tigaki Beach, uzun ve geniş yapısı kadar temiz olmasıyla da tercih edilebiliyor. Genel olarak sakin bir atmosfere sahip olan plajın çevresinde birçok restoran bulunuyor. Şezlong ve şemsiyelerin ücretli olduğunu anımsatalım.

Konum Linki

7. Kefalos – Ag. Stefanos Plajı

Kefalos – Ag. Stefanos Plajı güneşli günde görünümü

Kos Adası’nın en uç tarafında yer alan Kefalos Ag. Stefanos plajı, merkezin 1 saat uzağında. Sahil tarafında yer alan tarihi kalıntılarla beraber denizin içindeki kayalıkta konumlanan kilise, Kefalos Ag. Stefanos plajını çok daha özgün kılıyor. Plaj genel olarak ince kumlarda oluşmasına rağmen denizin yer yer taşlık olduğunu belirtelim. Plaj içinde deniz ayakkabısı giymenizi tavsiye ederiz. Serinlemek için denize girdikten sonra dilerseniz bazilika kalıntılarını da yakından inceleyebilirsiniz. Kiliseye ev sahipliği yapan kayalık alana ulaşmak içinse epey yüzmeniz gerekiyor. Bu arada şnorkelle dalış, söz konusu bölgede yapılacak ideal aktiviteler arasında bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Plaj çevresinde özel bir tesis olmadığı için yanınıza yiyecek içecek almayı ihmal etmeyin.

8. Therma Plajı

therma plajı Akdeniz'in taş kayalık kıyısı, Kos Adası, Yunanistan, güzel manzara

Kos Adası’nda denize girmek isteyenlerin bir diğer tercihi ise Therma plajı. Bu plaja gelmek için aracınızı tepede uygun bir noktaya bırakmanız gerekiyor. Daha sonrasında ise dik yollardan plaja doğru yürümeniz gerekiyor. Denizin bir bölümünde gölü andıran sığ bir kısım söz konusu. İlgili bölümde tümüyle sıcak termal sularıyla karşılaşabilirsiniz. Plajın adının ‘Therma’ olması da bundan kaynaklanıyor. Kos Limanı ve plaj arasında yaklaşık olarak 11 km’lik bir sürüş mesafesi bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Denizde suyun sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaşabiliyor. Tansiyon ya da kronik hastalıklarınız varsa dikkatli olmanızı öneririz.

Uçak Bileti

9. Lambi Plajı

Lambi Plajı görünümü

Kos Adası’nda köye yakın konumda olan bir plaj arıyorsanız Lambi plajı tam olarak size göre! Buraya hem liman üzerinden kalkan otobüslerle kolayca ulaşabilirsiniz. Plajda yer alan yel değirmeni, özellikle fotoğraf meraklılarının ilgisini kolayca çekiyor. İnce kumlu ve görece dalgasız bir plaj olan Lambi plajında sörf ve su kayağı gibi sporlar her daim popüler. Denizin çok derin olmamasından kaynaklı olarak çocuklu aileler de plajı sıklıkla tercih edebiliyor. Sahilde duş alanları, şemsiye, şezlong ve restoran gibi olanaklar bulunuyor.

Konum Linki

10. Casa Romana

Yunanistan'ın Kos adasındaki birinci kat Casa Romana antik evi

Casa Romana, Roma döneminden bugüne miras kalan tarihi yapılardan biri. Aktif olarak kullanıldığı dönemde evin çok zengin bir aile tarafından kullanıldığı biliniyor. Toplamda 36 ayrı odası olan ev 1930 senesinde keşfediliyor. Roma dönemine dair izlerin peşine düşmek maksadıyla kapsamlı bir restorasyondan geçen Casa Romana’nın tarihi 2’nci yüzyıla dek uzanıyor. Villa formundaki yapının sütunları, heykel ve freskleri ziyaretçileri adeta büyülüyor. Taban mozaiklerde ise genel olarak Yunan sanatına dair izler yakalamak olası. Giriş kısmında da bir heykel kaidesi sizi karşılıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: 3 ayrı avlusu bulunan Casa Romana’dan çıkan eserlerin önemli bir bölümü Kos Arkeoloji Müzesi’nde yer alıyor.

Yunanistan'ın en güzel yerlerinden Kos'u keşfetmek için avantajlı Yunanistan uçak bileti alabilirsin. Sana uygun uçak biletini bulmak için linke tıklayabilirsin. Günübirlik gidilebilecek Yunan adalarını keşfetmek için de yazımıza göz atabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
492 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN