Kredi kartı kullanımı da nakit çekimi de arttı

Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre Türkiye’de Ocak-Şubat ayı dönemlerinde kredi kartlarıyla harcama tutarları geçen yıla göre yüzde 8 arttı. Kredi kartından nakit çekme işlemi ise yüzde 26 oranında yükseldi.

Devamını Gör

Taşıt kredisi kullanımı %120 arttı

Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre Haziran ayında tüketici ve konut kredisi kullananların sayısının 14 milyona yaklaştı ve kredi miktarı ise 209 milyar liraya ulaştı. Kredi kullanımı bir önceki yıla göre taşıtta % 120, konutta % 148 ihtiyaçta ise 57 oranında arttı.

Devamını Gör

Kredi kartı limitleri 142 milyar TL’ye ulaştı

Karşılaştırma sitesi Enuygun.com’un BDDK ve Bankalararası Kart Merkezi verilerini kaynak alarak hazırladığı analize göre, 2009 Ağustos ayında 43 milyon 815 bin adet olan kredi kartı sayısı 2013 yılı Ağustos ayında 56 milyon 528 bine ulaştı. Aynı dönemde bankaların kredi kartlarına verdiği harcama limitleri taahhütleri ise 71 milyar 646 milyon TL’den 142 milyar 357 milyon TL’ye yükseldi. Verilere göre, kredi kartı sayısının yüzde 30 oranında arttığı bu dönemde, kredi kartı limitleri ise sektör genelinde yüzde 99 artmış oldu.

Devamını Gör

Faiz düşüyor, kredi kullanımı artıyor

Son bir yıl içerisinde kredi faiz oranları hatırı sayılır ölçüde düştü. Bankaların azalan kredi maliyetleri tüketicinin de kredi maliyetinin azalmasına neden oldu. Düşük faize gelen tüketici talebi ise sektörde özellikle konut ve ihtiyaç kredilerini artırıyor.

Devamını Gör