İçindekiler

Ilık bir sonbahar geçirdik. Aralık ayına girer girmez de havalar soğudu ve bir anda kayak merkezleri beyaza büründü. Beyaz örtünün muhteşem görüntüsüne tanıklık edebileceğin kayak pistlerinin son durumunu merak ediyor musun?

Uludağ

Kışın en popüler adreslerinden biri olan Uludağ, İstanbul’a en yakın kayak merkezlerinden biri. Konaklama seçenekleri de çok. Birkaç gün önce Uludağ’a mevsimin ilk karı düştü. Sömestr ve Winterfest döneminde fiyatlar oldukça yüksek oluyor. Daha sakin ve daha hesaplı bir dönemde Uludağ’da kaymak isteyenler kayak takımlarını hazırlayın. Uludağ’da otelden alacağın kartla tüm pistlerde bedava kayabiliyorsun. Kışın ünlü sanatçıların da özellikle hafta sonlarında Uludağ’da özel programları da oluyor. Eğlence fırsatını da kaçırma. Uludağ otellerine göz atmaya ne dersin?

Kartalkaya

Kartalkaya, Bolu, Abant, Yedigöller doğa tutkunları için şahane yerler. Sadece kaymak ya da kaymayı bilmek zorunda değilsin. Keyifli, oksijeni yüksek, muhteşem manzaralar seyredebileceğin bir rota çizebilirsin. Abant, Gölcük, hatta Yedigöller bu mevsim şahane manzaralara tanıklık edebileceğin yerler. Bu mevsim oraların tadına doyum olmuyor. İki hafta önce Abant’taydım çok keyifli kısa süreli bir tatil yaptım. Dilersen Kartalkaya’ya da çıkıp kar keyfiyle tatiline devam edebilirsin. Bolu otellerine göz atmak ister misin?

Palandöken

Dünyanın uzun ve dik önemli pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Pisti yılın neredeyse 5 ayı karla kaplı ve yüksek rakımlı bir yer. 7 kolay, 8 orta ve profesyonel 4 tane de doğal pisti bulunan Palandöken, her seviyedeki kayakçıya hizmet verebiliyor. Gerek dağda gerekse de şehir merkezinde her bütçeye uygun konaklama yapılabilecek Palandöken otelleri var. Ayrıca Çifte Minareli Medrese, Üç Kümbetler, Tarihi Erzurum Evleri gibi yerler de gezilebilir. Erzurum’un muhteşem lezzetleri cağ kebabı ve kadayıf dolması da mutlaka tadılmalı. Taşhan’dan güzel gümüş oltu taşı alışverişi de yapabilirsin.

Sarıkamış

Dünyada kristal türü kar, Alplerden başka bir tek Sarıkamış’ta görülüyor. Ülkemizdeki diğer kayak merkezlerine göre tesis pist gibi eksikleri olmasına rağmen her zaman kar bulabileceğin, güneşi de bol bir yer Sarıkamış. Güneş olduğu için pistlerde buzlanma nadir oluyor, aynı zamanda çam ormanları kayarken müthiş bir görsel şölen de sunuyor. Sarıkamış’a gitmişken Kars Ani Harabeleri’ni gez, Çıldır gölünde kızakla kay hatta Ankara’ya kadar bilet bulamazsan Erzurum Sarıkamış arasını Doğu Ekspresi treniyle geçebilirsin. Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğu yazısından ayrıntılı bilgi alabilirsin.

Erciyes

Sadece kayak severlerin değil, dağcılıkla uğraşanların ve yürüyüş yapmak isteyenlerin de uğrak yeri Erciyes Dağı, Kayseri şehir merkezine oldukça yakın. Türkiye’nin en büyük mekanik taşıma ağının bulunduğu Erciyes’te kayak yapmak ayrı bir keyif. Hatta Kayseri’ye gitmişken Kapadokya’ya da geçebilirsin. Buraların kış manzarası gerçekten görülmeye değer. Kayseri bir uçak bileti uzaklığında. Hadi sen de keşfet…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2030 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar