Türk vatandaşlarının vizesiz olarak seyahat edebildiği ülkelerden biri olan Japonya, pandemi sürecinde vizesiz seyahat uygulamasını kaldırdı. Aynı zamanda turistik amaçlı seyahat edeceklerin de ülkeye girişlerine izin vermiyor.

İçindekiler

Covid 19 salgını nedeniyle 

Pandemi süreci, dünyada tüm seyahat düzenini alt üst etti. Birçok ülke süreç boyunca seyahat yasakları getirdi. Zaman zaman kaldırdı, zaman zaman da yeni uygulamalar başlattı. Bu yasaklara son olarak Japonya eklendi. Daha önce Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Japonya, 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren bu uygulamasını kaldırdı. Turistik amaçlı seyahat edenlerin ülkeye girişlerine izin verilmeyeceğini belirten Japonya, iş ya da özel durumlar nedeniyle seyahat edeceklerin de vize almasını istiyor. Japonya karara gerekçe olarak Covid 19 salgınını gösteriyor.

Schengen vizesi almak da zor

Bu arada Schengen ülkelerine seyahat için vize almak isteyenlerin uzun bekleyişleri sürüyor. Başta Almanya olmak üzere birçok ülke eğitim, çalışma amaçlı seyahatler, tır şoförleri, birinci derece yakınları vefatı gibi durumlar için vize veriyor. Turistik amaçlı vizeler için başvuru yapıp beklemeniz gerekiyor. Ancak vize şirketleri ön kayıtlara başladı.

Uçak Bileti

Karantina uygulaması sürüyor

Birçok Avrupa ülkesi gelenler için 14 günlük karantina sürecini uygulamaya devam ediyor. Almanya, İtalya gibi ülkeler PCR testi de istiyor. Yurt dışına turistik seyahat yapmak, pandemi sürecinde zor gözüküyor. Yurt dışı uçuşlarda ülkelerin uyguladığı kurallar başlıklı yazımızda seyahatlerle ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1483 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar