Japonya ile ilgili şaşırtıcı 7 bilgi

muratekinay
İçindekiler

Coğrafi olarak dünyanın pek çok bölgesine uzak olan Japonya kendine has kültürü ve ilginç kurallarıyla bilinen ülkelerden. İşte, Japonya ile ilgili muhtemelen daha önce duymadığınız 7 ilginç detay…

1- 6 binden fazla adadan meydana geliyor

Tam bir adalar ülkesi olan Japonya’da toplamda 6 binin üzerinde ada bulunuyor. Ülkenin başkenti Tokyo ile diğer büyük şehirleri de bu adalar üzerinde yer alıyor. Tokyo’da görülmesi gereken yerler galerimizde!

2- Uzun ömürlü insanların ülkesi

Japonya aynı zamanda uzun ömürlü sakinleri ile ünlü. Ülkede 100 yaşını aşanların sayısı binlerle ifade ediliyor.

3- Her an sallanabilirsiniz

Ülkede bir yılda ortalama 1500 deprem meydana geliyor. Japonya’da özellikle küçük sarsıntılar son derece normal ve yapılar buna uygun inşa ediliyor.

4- Ülkenin tamamı okuryazar

Japonya’da eğitim sistemi son derece gelişmiş durumda ülke nüfusunun tamamı okuryazar. Japonya’nın en popüler şehirlerine uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak isterseniz tıklayın!

5- Japonya’nın neredeyse tamamı dağlık

Ülkede dağlık araziler tüm ülke topraklarının yaklaşık %70’ini kaplıyor. Yani ülkenin büyük bir bölümü dağlardan meydana geliyor. Japonya’nın en yüksek dağı ise 3.776 metre yüksekliğe ulaşan Fuji Dağı.

6- Trenler dakikası dakikasına geliyor

Japonya’da trenler de diğer birçok şey gibi son derece dakik. Ülkede trenlerin birkaç dakika gecikmesi bile önemli bir olay olarak görülüyor.

7- Otomatlarda her şeyi bulmak mümkün

Japonya’da para atıp bir şeyler alınabilecek otomatlar son derece yaygın. Ülkede ekmek, makarna ve daha birçok şeyi otomatik makinelerden alabilirsiniz.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar