Ege’nin İncisi olarak bilinen İzmir hem doğal güzellikleri hem de geçmişten günümüze ulaşan tarihi eserleri ile en dikkat çekici illerimiz arasında yer alıyor. Bu güzel Ege şehri, yalnızca doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile değil, aynı zamanda mükemmel iklimi ile piknik yapmak isteyenler için de ideal bir destinasyon olarak öne çıkıyor. İzmir hem ailenizle hem de arkadaşlarınızla gidebileceğiniz birçok piknik alanı sunuyor. İzmir’de piknik alanları genellikle temiz ve düzenli bir şekilde korunuyor. Bu da kentin çeşitli noktalarında bulunan yerleri tercih etmenize olanak tanıyor.

Yazımız içerisinde İzmir’de yer alan popüler piknik yerlerini keşfedeceksiniz. Listemizi hazırlarken Instagram’daki etiketlerden faydalandık ve bu sayede en fazla tercih edilenden en az tercih edilene göre bir sıralama yaptık.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar 2023 Eylül ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

1. İnciraltı Kent Ormanı

inciralti-kent-ormani

İzmir’de gün batımının izlendiği en güzel alanlardan birisi olan İnciraltı Kent Ormanı, aynı zamanda piknik yapmak için de son derece ideal bir nokta. Oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan parkta çeşitli noktalarda yer alan kamelyalarda piknik yapabilirsiniz. Barbekü alanı bulunmayan bu yerde kendinize ait mangalı getirmeniz gerekiyor. Parkta çocuklar için oyun alanları, bisiklet yolları ve yürüyüş için uygun alanlar da hizmetinize sunuluyor. Alan içerisinde belediye tarafından işletilen sosyal tesis de yer alıyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

İnciraltı Kent Ormanı, deniz kıyısında olması ve aynı zamanda kent merkezinde yer almasının avantajı ile birçok kişiye hitap edebiliyor. Bu anlamda yalnızca hafta sonları değil hafta içlerinde hızlı bir şekilde ulaşarak piknik yapmanıza olanak tanıyor. Deniz ve yeşilin birleştiği nokta olması da doğa ile buluşma şansı olmayan misafirlere alternatif sunuyor. Yürüyüş yapabileceğiniz ya da bisikletle tur atabileceğiniz yollarının olması spor yapma imkanı da sunuyor.

Tesis İmkanları

 • Kamelya

 • Sosyal tesisler

 • Temiz su

 • Yürüyüş ve bisiklet yolları

 • Ücretsiz otopark

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

İnciraltı Kent Ormanı’na İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESHOT otobüsleri gidiyor. 311, 480 ve 486 numaralı otobüsler alanın önünden geçiyor. Ayrıca tramvay ile Üçkuyular İskele durağına kadar gelip buradan kısa bir yürüyüşle de kent ormanına gidebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak aracınızla da buraya gelebilirsiniz

{insightBoxStart}Yazar Notu: Burada alışveriş yapabileceğiniz bir alan bulunmuyor. Bu nedenle piknik malzemelerinizi gelmeden önce almanızı öneriyoruz.

2. Homeros Vadisi

homeros-vadisi

İzmir’de kent hayatından bunalan ancak evden de çok uzaklaşmak için vakti olmayanların tercih edebileceği eşsiz bir yer olan Homeros Vadisi, kuş cıvıltıları eşliğinde piknik yapmanızı sağlıyor. Vadi boyunca birçok noktada bulunan masaları kullanarak yapabileceğiniz piknikte barbekü sunulmaması nedeniyle kendi mangalınızı kullanmanıza izin veriliyor. Akşam 19.00’dan sonra ateş yakmanız müsaade edilmiyor. Yapay göletlerin yer aldığı vadide özellikle sıcak yaz günlerinde bunaltıdan uzak güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Homeros Vadisi, Bornova’ya 15 dakika uzaklıkta yer alan kent içi piknik alanları arasında bulunuyor. Ağaçların altında mis gibi bir havası olan vadinin sunduğu imkanlar sayesinde hem pikniğinizi yapabilirsiniz hem de ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik masası

 • Yapay gölet

 • Temiz su

 • Ücretsiz otopark

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait ESHOT otobüsü Homeros Vadisi’nin içerisinden geçiyor. 365 numaralı otobüsü kullanarak buraya rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca kendi aracınızla da vadiye gelebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Yaz aylarında özellikle hafta sonları dolu olabiliyor. Bu nedenle erken gitmenizi öneriyoruz.

3. Balçova Teleferik

balcova-teleferik

İzmir’in batısında konumlanan Balçova’nın yemyeşil tepelerine ulaşmanızı teleferik size muhteşem bir kent manzarası sunuyor. Tepe noktasında birçok restoran ve piknik alanının yer aldığı teleferik, tatil günlerinizi değerlendirmeniz için harika imkan sunuyor. Kendin pişir kendin ye alanı bulunan tesiste piknik malzemeleri alabileceğiniz yer bulunuyor. Bununla birlikte eğer piknik yapmak istemezseniz belediyeye ait sosyal tesislerden de faydalanabilirsiniz. Ayrıca çocuklar için de oyun alanlarının bulunması ailelerin burayı tercih etmesinde etkili oluyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Teleferik, yemyeşil doğası ile kendisine hayran bırakan bir yer. Hem İzmir’i seyretme şansı sunuyor hem de piknik yapmanıza olanak tanıyor. Yukarıda eğlenebileceğiniz ve güzel aktiviteler yapabileceğiniz birçok alan bulunuyor. Kent hayatının keşmekeşinden sıkılan ve doğa ile bütünleşmek isteyen herkesin gidebileceği bir yer. Aşağıda yer alan baraj gölü de yukarıdan bakıldığında eşsiz bir manzara sunuyor.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı

 • Market

 • Sosyal tesisler

 • Oyun alanı

Güncel fiyatlar

 • Teleferik biniş ücreti kişi başı – 40 TL

Ulaşım

Balçova Teleferik’e ulaşım sağlamak için ESHOT’a bağlı 969, 510 ve 650 numaralı otobüsleri kullanabilirsiniz. Bununla birlikte aracınızla da rahatlıkla Teleferik’e gelebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Teleferik yalnızca Pazartesi günleri kapalı oluyor. Ayrıca yukarıya herhangi bir piknik malzemesi çıkartılması da yasak. Buna göre hazırlık yapmanızı öneriyoruz.

4. Buca Gölet

buca-golet

Buca’nın en güzel alanlarından birisi olan yapay gölet çevresinde yer alan düzenlemeler tatilinizi sakin bir şekilde geçirmenize olanak tanıyacak. Gölet ve çevresinde mangal yakmak yasak olsa da evinizde hazırladığınız ürünleri tüketebilirsiniz. Buca Gölet eğlenceli bir gün geçirmeniz için hemen her detayın düşünüldüğü bir yer. İçeride lunapark, ata binme noktası, seyir terası gibi birçok aktivite yeri bulunuyor. Özellikle çocuklu aileler için harika bir alternatif oluşturuyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Kentin önemli yerlerinden birisi olan Buca’da bulunan bu eşsiz yerde hem eğlenceli bir gün geçirebilir hem de sakin bir şekilde piknik yapabilirsiniz. Piknik alanı dışında ailenizle ya da arkadaşlarınızla gelip burada bulunan sosyal tesisleri kullanabilirsiniz. Buca Gölet, hafta sonunu değerlendirmek isteyenler için güzel bir alternatif oluşturuyor.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Lunapark

 • Ücretsiz otopark

 • Sosyal tesisler

 • At binme noktası

 • Amfi tiyatro

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

ESHOT’a bağlı 176 numaralı otobüsü kullanarak Buca Gölet’e ulaşım sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak aracınızla da buraya gidebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Lunaparkı kullanmak için içeride satılan kartlara para yüklemeniz gerekiyor. Bunun için yanınızda nakit bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

5. Kargacık Koyu Piknik Alanı

kargacik-koyu-piknik-alani

İzmir’den biraz uzaklaşmak ve aynı zamanda denizin de tadını çıkartmak isterseniz Kargacık Koyu bu anlamda ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Koy içerisinde piknik yapabilmenize olanak tanıyan alanlar da mevcut. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından işletilen bu eşsiz koyda gölgelikli piknik alanları bulunuyor. Piknik alanlarında mangal yakmak serbest ancak yanınızda getirdiğiniz mangalı yakamıyorsunuz. İşletme size yanmış halde mangal temin ediyor. Koy içerisinde işletmeye ait bir restoran da hizmet veriyor. Çadır alanı da bulunan Kargacık Koyu’nda işletme ile görüşerek kamp yapabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Kargacık Koyu, İzmir’in en temiz plajlarından birisi olarak biliniyor. Sığ ve güzel bir deniz olması dolayısıyla çokça tercihe edilen alanda piknik yapma imkanı sunulması da burayı cazip hale getiriyor. Denizin sığ olması özellikle çocuklar ve yaşlılar için oldukça güzel.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı

 • Mangal

 • Otopark

 • Deniz kıyısı

 • Kamp alanı

 • Restoran

Güncel fiyatlar

 • Hafta sonu kişi başı – 150 TL

 • Hafta içi kişi başı – 100 TL

Ulaşım

Kargacık Koyu’na ESHOT’a bağlı 775 numaralı otobüsle ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak aracınızla ya da taksi ile de buraya gelebilirsiniz.

{insightBoxStart}Yazar Notu: Restoranın bulunduğu koyda market yer almıyor. Bu nedenle piknik malzemelerinizi gelmeden temin etmenizi öneriyoruz.

6. Karagöl Milli Parkı

karagol-milli-parki

İzmir’in cennet köşelerinden birisi olan Karagöl Milli Parkı, hem kamp hem de piknik yapmak için ideal noktalar arasında yer alıyor. Karşıyaka’nın tepe noktası olan Yamanlar Dağı’nın üzerinde bulunan muhteşem manzarası ile kendisine hayran bırakan Karagöl ve çevresinde bulunan masaları kullanarak güzel bir piknik yapabilirsiniz. Çocuklarınızı doğa ile buluşturabileceğiniz güvenli bir nokta olan milli park, hafta sonları için güzel bir alternatif olabilir. Ek olarak burada kamp yapma şansını da bulunuyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Karagöl Milli Parkı, şehrin karmaşasından uzaklaşmak, doğada kendini bulmak ve ruhunu kuş cıvıltıları ile dinlendirmek isteyenlere göre bir yer. Ailenizle ya da arkadaşlarınızla mangalınızı alıp gelebileceğiniz bir nokta olması açısından tercih edilebilir. Hem kente yakın hem de sessiz bir yer olması açısından da önemli. İzmir yaz aylarında nemin de getirdiği yük ile birlikte çok sıcak olabiliyor. Burası size gölün ferahlığı ve yeşilin rahatlığını sunabilir. Bunun yanı sıra göl çevresinde yürüyüş yaparak kendinizi rahatlatma şansına da sahipsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Kamp alanı

 • Temiz su

 • Göl kıyısı

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 65 TL

Ulaşım

Karagöl Milli Parkı’na herhangi bir toplu taşıma aracı hizmet vermiyor. Bu sebeple yalnızca kendi aracınızla ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Milli park içerisinde ateş yakmak serbest olsa da mangalınız yoksa buna müsaade edilmiyor. Bu nedenle yanınızda mangal bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.

7. Urla Güvendik Park

urla-guvendik-park

Denizi ile ünlü Urla Çeşmealtı mevkinde piknik yapmak için alternatif oluşturan Güvendik Park, birçok İzmirli tarafından tercih ediliyor. Sunduğu masmavi deniz manzarası ve çam ağaçlarının gölgesi ile öne çıkan mesire alanında piknik yapabilmenize imkan tanıyan masalar bulunuyor. Masalar genellikle ağaç gölgesinde yer aldığı için gölge aramanıza gerek kalmıyor. İçeride tesis için bina bulunsa da bugünlerde hizmet vermiyor.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Urla Güvendik Park, deniz manzarası ile piknik yapabileceğiniz ender yerlerden birisi. Burada ağaçlardan yayılan mis gibi bir kokuyu içinize çekebilir ve piknik sonrasında yürüyüş yapabilirsiniz. Çocuklarınızı güvenli bir şekilde doğa ile buluşturabilir, onlara yeşil sevgisini aşılayabilirsiniz. Aracınızla piknik masanızın yanına kadar gelebilirsiniz. Böylece eşyalarınızı uzun süre taşımanız gerekmez.

Tesis İmkanları

 • Piknik masaları

 • Temiz su

 • Deniz manzarası

Güncel fiyatlar

 • Araçla giriş – 100 TL

Ulaşım

Urla Güvendik Park yakınlarına herhangi bir otobüs hizmet vermiyor. Dolayısıyla yalnızca kendi aracınızla gidebilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Güvendik Park etrafında alışveriş yapabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Piknik malzemelerinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ediyoruz.

8. Kalemlik Orman Kampı

kalemlik-orman-kampi

İzmir merkezinden uzaklaşmak istediğinizde Özdere mevkinde bulunan Kalemlik Orman Kampı günübirlik ziyaretler için de son derece uygun. Deniz kıyısında yer alan kamp alanında yer alan piknik masaları ve barbekü alanları eşsiz menüler hazırlamanıza imkan tanıyor. Çam ağaçlarının altında piknik yapmanıza olanak tanıyan kamp alanında adından da anlaşılacağı üzere çadır da kurabiliyorsunuz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Kalemlik Orman Kampı, kent hayatının sıkıcılığı ve bunaltıcılığından uzaklaşmak isteyenlere güzel bir alternatif sunuyor. Bu sayede hem doğa ile bütünleşebiliyorsunuz hem de denizin keyfini sürebiliyorsunuz. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle buraya gelip güzel bir gün geçirebilir ve vücudunuzdaki stresi üzerinizden atabilirsiniz.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı

 • Barbekü

 • Yürüyüş yolu

 • Bungalov

 • Kamp alanı

 • Oyun alanı

 • Otopark

 • Elektrik (Kamp yapacaklara özel)

Güncel fiyatlar

 • Kişi başı giriş – 80 TL

Ulaşım

ESHOT’a bağlı 775 ve 778 numaralı otobüslerle Kalemlik Orman Kampı’na gelebilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızla da buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Tatil günlerinde yoğunluk olabiliyor. Bu nedenle erken saatlerde Kalemlik Orman Kampı’na uğramanızı tavsiye ediyoruz.

9. Sarnıç Piknik Alanı

sarnic-piknik-alani

İzmir’in güneyinde yer alan Gaziemir ilçe sınırlarında yer alan Sarnıç’ta piknik yapma imkanı sunan Sarnıç Piknik Alanı, kentin merkezinde yer alan piknik alanlarından sıkıldıysanız sizin için güzel bir alternatif olabilir. İçeride hem ücret karşılığında piknik malzemeleri alabildiğiniz bir alan hem de ücretsiz olarak kullanabileceğiniz yer bulunuyor. Eğer pikniğini zahmetsiz bir şekilde yapmak isterseniz mesire yerinde bu imkana sahipsiniz. Ücretsiz alanda piknik masaları bulunuyor ve bu sayede yemeğinizi kolay bir şekilde hazırlayabiliyorsunuz. Ücretli alanda ise çadırlı oturma yerleri için ödeme yapıyorsunuz. Yemek sonrasında ormanlık alanda kısa bir yürüyüşe çıkarak sporunuzu da yapabilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Sarnıç Piknik Alanı, İzmir’de ücretli ve ücretsiz alanı olan tek yer olarak biliniyor. Bunun yanı sıra alan içerisinde yer alan çam ağaçları mis gibi bir hava sunuyor. Böylece kendinizi piknik sonrasında yenilenmiş hissedebiliyorsunuz.

Tesis İmkanları

 • Piknik alanı

 • Restoran

 • Temiz su

 • Ücretsiz otopark

Güncel fiyatlar

 • Giriş ücretsiz

Ulaşım

ESHOT’a bağlı 805 ve 728 numaralı araçlarla Sarnıç Piknik Alanı’na ulaşabilirsiniz. Bunun dışında kendi aracınızla da buraya gelebilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Alışveriş yapabileceğiniz bir alan bulunmadığı için önceden piknik ürünlerini hazırlamanızı öneriyoruz.

10. Karabel Mesire Alanı

karabel-mesire-alani

İzmir’in girişinde yer alan Nif Dağı’nın eteklerinde yer alan Karabel Mesire Alanı, hafta sonu için plan yapanlar için bulunmaz bir fırsat. Kızılçam ve fıstıkçamı ormanlarının içerisinde yer alan mesire alanı içerisinde piknik masaları yer alıyor. Barbekü alanı bulunmasa da içeride mangalınız varsa ateş yakılmasına izin veriliyor. Doğanın içerisinde huzurlu bir gün geçirebileceğiniz eşsiz bir yer olan mesire alanını aileniz ve arkadaşlarınızla keşfedebilirsiniz.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Karabel Mesire Alanı yalnızca bir piknik yeri olarak düşünülmemeli. Burada aynı zamanda doğa yürüyüşleri yaparak etrafınızdaki hayvanları ve ağaçları inceleyebilirsiniz. Mesire alanı içerisinde birden çok kuş türü yaşıyor. Bu da kuş cıvıltılarının neredeyse hiç eksik olmadığı anlamına geliyor.

Tesis İmkanları

Güncel fiyatlar

Ulaşım

ESHOT’a bağlı 768 numaralı araç ile Karabel Mesire Alanı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra aracınızla da buraya rahatlıkla gelebilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Alanda musluk sayısı oldukça az. Misafirlerin yanında içme suyu getirmesini tavsiye ediyoruz.

11. Çiçekli Tabiat Parkı

cicekli-tabiat-parki

Kahvaltı mekanları ile ünlü bir yer olan Çiçekliköy içerisinde yer alan Çiçekli Tabiat Parkı, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde hizmet veriyor. İçerisinde birçok imkanın bulunduğu alanda pikniğinizi rahat bir şekilde yapabilmeniz için masalar bulunuyor. Ailenizle birlikte sessiz ve sakin bir şekilde piknik yapmak için tercih edebileceğiniz tabiat parkı içerisinde çocukların oyunlarını oynayabileceği alanlar da yer alıyor. Ayrıca bazı eksiklerinizi tamamlamak için içeride market hizmeti de bulunuyor. Mangal yakmasına izin verilse de belirli saatler arasında müsaade ediliyor. Akşam saatlerinde mangalların söndürülmesi istenebilir.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Eğer kuş cıvıltılarını ve ağaçların yaydığı o tertemiz havayı seviyorsanız Çiçekli Tabiat Parkı aradığınız yer olabilir. Burada günün ilerleyen saatlerine kadar mangalınızı yapabilir ve ailenizle güzel zaman geçirebilirsiniz. Kısa yürüyüşler de yapabileceğiniz tabiat parkında eşsiz anlar yaşayabilirsiniz.

Tesis İmkanları

Güncel fiyatlar

Ulaşım

Çiçekli Tabiat Parkı’na 316 numaralı ESHOT otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte kendi aracınızla da burayı rahat bir şekilde bulabilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Özellikle tatil günlerinde kalabalık olabiliyor. Erken gelirseniz yer bulma şansınız artabilir.

12. Yamanlar Piknik Alanı

Karşıyaka’nın Yamanlar bölgesinde Atatürk Lisesi Hatıra Ormanı’nın yanı başında yer alan Yamanlar Piknik Alanı, kentten fazla uzaklaşmadan doğa ile kucaklaşmak isteyenlerin tercih edebileceği bir nokta. İçeride yalnızca masanın bulunduğu alan çam ağaçları ile kaplı. Barbekü yeri olmadığı için mangalınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz. Oyun parkının da bulunduğu mesire yerinde çocuklar da hoşça zaman geçirebilirler.

Burayı neden tercih etmeliyim?

Yamanlar Dağı’nın yanı başında yer alan bu eşsiz yer aynı zamanda bir ormanın da içerisinde yer alıyor. Bu da İzmir gibi büyük bir kentte yaşamanın verdiği stresi üzerinizden atma fırsatı anlamına geliyor. Ayrıca piknik sonrasında orman içerisinde yapacağınız yürüyüşlerde ağaçların yaydığı doğal kokular da sizleri bekliyor.

Tesis İmkanları

Güncel fiyatlar

Ulaşım

Yamanlar Piknik Alanı’na herhangi bir toplu taşıma hizmet vermiyor. Bu nedenle yalnızca aracınızla ya da taksi ile buraya gelebilirsiniz.

Konum Linki

{insightBoxStart}Yazar Notu: Burada market ya da büfe bulunmuyor. Piknik eşyalarınızı mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
477 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN