İstanbul'da kar manzarasını en iyi seyredebileceğiniz 5 yer

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

İstanbul ulaşım sorunu olmazsa dünyada karın en çok yakıştığı şehirlerden biri. O beyaz örtü şehrin tüm güzelliklerini ortaya sererken, bakımsız kalmış bazı yönlerini de çok güzel örtüyor. İmkanınız varsa bu güzel kış gününde manzara seyredebileceğiniz yerlere gidin. O manzara karşısında sıcak bir şeyler içtikten sonra eminim ‘İyi ki geldim’ diyeceksiniz.

Çamlıca Tepesi

İstanbul’a ilk karın düştüğü yerlerden biri. Bu yüksek tepede boğaz manzarası gerçekten de şahane oluyor. Bu kış gidemedim ancak daha önceki kışlarda mutlaka kar yağdığında Çamlıca Tepesine çıkarım. Burası turistik bir yer olduğu için yolları açık oluyor. İçerisinde belediyenin yeme içme mekanları var. Sıcak bir sahlep ya da kahve iyi gelecektir.

Bebek-Rumelihisarı Sahili

Bebek sahilinde yürüyüş yapmak her mevsimde güzel. Ama beyaz örtüyle kaplanmış İstanbul boğazını gezmek daha da güzel. Bebek’ten Rumelihisarı’na ya da tam ters yönde Arnavutköy’e doğru güzel bir yürüyüş yapın. Yorulduğunuzda oturup mola verebileceğiniz bir şeyler içebileceğiniz çok güzel mekanlar var.

Eyüp Piyer Loti

Piyer Loti’den Haliç ve İstanbul manzarası karda bir başka güzel oluyor. Buranın yolu biraz sıkıntılı olabilir. Ancak teleferik çalışıyorsa kullanabilirsiniz. Piyer Loti’de kahvenizi için, manzarayı seyredin. Çok güzel fotoğraflar çekeceğinize inanıyorum.

Sultanahmet Meydanı

Benim kar yağdığında gitmeyi en çok sevdiğim yerlerin başında da Sultanahmet Meydanı geliyor. Karla kaplı iki dini mekan Ayasofya ve Sultanahmet Camilerinin görüntüsü muhteşem oluyor. Üstelik Sultanahmet’e tramvayla gidebilirsiniz. Raylı sistem olduğu için çok aşırı kar yağmadığı sürece çalışır. Meydan ve etrafında yürüyün uzun yıllardır gezmediğiniz müzeler varsa gezin. Tarihi Soğukçeşme Sokağı’nda bir tur atın.

Nakkaştepe-Kuzguncuk

Nakkaştepe’ye çıkabilirsiniz kar manzarası şahane. Boğaza ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’ne hakim bir noktada. Ancak yüksek gelip buraya çıkamayacağınızı düşünürseniz tarihi evleriyle kaplı Kuzguncuk sokakları, Üsküdar ve Salacak sahili de tercih edilebilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar