İstanbul sadece doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü bir şehir değil. Türkiye'nin en lezzetli yemeklerini de yiyebileceğiniz bir kent. Üstelik İstanbul'da karnınızı doyurmak ya da kente özgü lezzetleri tatmak için 20 TL gibi bir rakam yeterli. İşte İstanbul'da 20 TL ve altına yenebileceğiniz 10 lezzet.

İçindekiler

1-Çay - kahve

İstanbul’da en güzel çay kahve keyfi yapabileceğiniz o kadar çok yer var ki. Bütün sahil sizin. Florya-Yeşilköy sahilindeki çay bahçelerinden tutun, Pierre Loti’ye kadar sahildeki neredeyse bütün çay bahçelerinde ya da kafelerde çay kahve içebilirsiniz. Ama ille de yer önerin derseniz; Pierre Loti, Kapalıçarşı, Emirgan Çınaraltı, Çengelköy Çınaraltı ve Salacak’ı önerebilirim. Ama dediğim gibi belki de binlerce mekan var.

kahve

Uçak Bileti

2-Çengelköy ya da Beylerbeyi’nde midye tava

Ayak üstü midye tava kokoreç gibi şeyler tüketmek isterseniz Çengelköy ya da Beylerbeyi’ni tercih edebilirsiniz. Burası hem boğaz manzarasıyla hem tarihi mekanlarıyla keyifli bir yer. Ayrıca fiyatlar da çok yüksek değil. 20 TL’ye çok rahat midye tava ya da kokoreç yiyebilirsiniz.

Midye tava

3-Eminönü’nde balık ekmek

Eminönü’nde balık ekmek artık İstanbul klasiği bir aktivite. Eskiden gerçekten boğazda tutulan lüferle balık ekmek yapılırmış. Günümüzde lüferin yerini Norveç’ten ithal edilen uskumrular aldı. Ama balık ekmekler gerçekten çok lezzetli. Hem de fiyatı uygun. Balık ekmek ve kolayı 20 TL’ye satın alabilirsiniz.

Balık ekmek

4-Ortaköy’de kumpir

Ortaköy’ü kumpir ile kısıtlamak doğru olmaz. Kumru, kokareç, midye ayak üstü lezzetlerin hemen hepsini bulabilirsiniz. Ancak kumpir İstanbul’da Ortaköy’de meşhur olduğu için önceliği kumpire tanıdık. Kumpiri çok çeşitli yapmazsanız üstüne sahilde bir tane de çay içebilirsiniz.

Kumpir

5-Kanlıca’da yoğurt

Kanlıca’nın yoğurdu meşhurdur. Hatta hemen Kanlıca sahilinde iskelenin yanında bile yoğurt satan büfe var. İster bir lokantada yiyin isterseniz sahilde bir banka oturarak tüketin. Yoğurtun yanında pudra şekeri de veriyorlar.

Yoghurt

6-Sarıyer’de börek

Sarıyer’in böreği meşhurdur. Hele ki kıymalı kuş üzümü ve fıstıklı sosu ile yapılan türünü oldum olası çok severim. Sarıyer merkezde bir kaç tane börek dükkanı var. Hemen hatırlatayım Sarıyer’in muhallebisi de lezzetlidir. Tavsiye ederim.

borek

7-Kadıköy’de turşu

İstanbul’un en hareketli çarşılarından birisidir Kadıköy. Son yıllarda kafelerinde lokanta sayılarında da hızlı bir artış oldu. Kadıköy’de karnınızı doyuracağınız alternatif seçenekler çok. Ama turşusunun meşhur olduğunu söyleyeyim. Özcan Turşu Kadıköy’ün en eski turşucusu. Yine turşunun dışında son yıllarda meşhur olan kahve dükkanlarından lezzetli bir Türk kahvesi içmenizi öneririz.

Turşu

8-Beşiktaş çarşısında döner

İstanbul’un en hareketli bir başka noktası da Beşiktaş çarşıdır. Çarşının balıkçıları meşhur olsa da çok lezzetli döner satan büfeler de var. En meşhurlarından biri Karadeniz Pide ve Döner Salonu. Ama dönerden, lahmacuna, pideye, balığa kadar pek çok şeyi 20 TL’ye yiyebilirsiniz.

Döner

9-Moda’da dondurma

Çocukluğumda bile Moda’ya dondurma yemeğe giderdik. Hala bu moda değişmedi. Meşhur Ali Usta dondurmacısının önünde kışın bile kuyruk görebilirsiniz. Onun dışında Moda’daki çay bahçelerinde denize karşı tost ve çay ile 20 TL’ye karnınızı doyurabilirsiniz.

Dondurma

10-Vefa’da boza

İstanbul’un hatta Türkiye’nin en eski markalarından birisidir Vefa. Vefa’nın bozası kadar sirkesi de ünlüdür. Ancak boza satılan o eski tarihi dükkan gerçekten de İstanbul’da görmeniz gereken yerlerden biri. 100 yılı aşkın bir süredir boza satılan bu dükkanın girişinde artık iyice aşınıp çukur olmuş bir mermer bölge var. Dükkanı incelerken Atatürk’ün içtiği gümüş kaplı bardağın duvara asıldığını görürsünüz. Tahta bölmelerin arkasında hızlıca boza servisi yapılır. Kışın günün her saati doludur.

Boza


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN