İskandinavya'yı keşfetmek için 6 neden

nihanbayram

Avrupa'nın kuzeyinde, İsveç, Norveç ve Finlandiya'dan oluşan İskandinav Yarımadası veya diğer adıyla İskandinavya aynı zamanda dünyanın en güzel manzaralarına da ev sahipliği yapan efsanevi bir coğrafya. Kendine has güzellikleri ve eşsiz doğası ile baş döndüren bu bölgeyi gezip dolaşmak için nedenlerse saymakla bitmiyor. Ancak bu nedenler arasından en çok öne çıkanlar sıralandığında listede mutlaka yer alanlar hangileri?

Doğanın baş döndürücü güzelliği

Doğanın baş döndürücü güzelliği

İsveç, Norveç veya Finlandiya... Hangisine giderseniz gidin daha önce görmediğiniz türden eşsiz bir doğal güzellik sizi bekliyor olacak. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında bu bölgede en güzel renklerini ziyaretçilerine sunan doğal manzaralar gerçekten görülmeye değer.

Karlar altında bir masal

Karlar altında bir masal

Kış aylarında dünyanın birçok bölgesine kıyasla daha soğuk olan İskandinav ülkeleri biraz üşümeyi göze alanlar için masaldan fırlamışçasına manzaralar sunuyor. Bölgeye bu aylarda gelirseniz karlar altında her biri rüya gibi olan küçük İskandinav kasabalarını da mutlaka görün.

Kuzey ışıklarının eşsiz görüntüsü

Kuzey ışıklarının eşsiz görüntüsü

Sadece kutuplara yakın bölgelerde görülen bir gökyüzü olayı olan kuzey ışıkları veya diğer adı ile kutup ışıkları da bu bölgenin ziyaretçilerini bekleyen eşsiz bir deneyim sunuyor. Yeryüzünün manyetik alanı ile güneşin etkileşime geçmesi sonucu oluşan bu güzelliği daha belirgin olarak görmek içinse şehrin ışıklarından arınmış yerler iyi birer seçim olacaktır.

Muhteşem fotoğraflar

Muhteşem fotoğraflar

Fotoğraf çekmeye özellikle de doğa fotoğraflarına meraklıysanız, dünyada İskandinavya'dan daha uygun yerler bulmak oldukça güçtür. Üstelik bunun için sadece şehirden uzak yerler değil, Helsinki, Oslo gibi başkentler de çok uygun.

Tadı damakta kalan lezzetler

Tadı damakta kalan lezzetler

İskandinav coğrafyası her ne kadar soğuk olsa da her biri tadı damakta kalan lezzetleriyle insanın içini ısıtıyor. Özellikle bölgenin soğuk denizlerinde avlanan somonlar dünyanın en lezzetli balıkları arasında gösteriliyor. Artık her birimizin aşina olduğu köfteler ve safranlı ekmek de bu mutfağın en çok ilgi çeken örnekleri arasında.

Göz alıcı şehirler

Göz alıcı şehirler

İskandinav ülkeleri hemen her konuda planlı ve düzenli yaşamıyla ünlüdür. Özellikle de söz konusu mimari olduğunda bu düzen gözle görülür bir şekilde açığa çıkar. Caddelerde yürürken birbirinden bağımsız gibi görünen birçok detayın aslında birbirini tamamlayacak şekilde tasarlandığını fark etmek de bunun en açık örneği.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar