İş amaçlı seyahatlerde hayat kurtaran 6 ipucu

muratekinay

Seyahate çıkma amacımız her zaman gezmek, görmek, yeni yerler keşfetmek veya sevdiklerimizi ziyaret etmek olmayabilir. Hangi meslekten olursak olalım hepimizin zaman zaman iş nedeniyle farklı bir kente veya ülkeye seyahat etmemiz gerekebilir. Peki, böyle bir durumda yani iş amacıyla yola çıktığınızda yolculuğunuzun çok daha rahat ve keyifli geçmesi için alabileceğiniz önlemler neler dersiniz?

İçindekiler

İyi bir planlama yapın

Ne amaçla olursa olsun çok daha keyifli ve sorunsuz bir seyahat için atabileceğiniz ilk ve en önemli adım iyi bir planlama yapmak. Uçak bileti detaylarından otel rezervasyonlarına hatta gideceğiniz yerde katılmanız gereken toplantı ve diğer organizasyonlara kadar her detayı günlük olarak planlayın. Böylece son dakika bazı değişiklikler olsa da genel olarak ne zaman ne yapacağınızı bilebilir ve kalan zamanları çevreyi gezmek ve keşfetmek için daha etkili kullanabilirsiniz.

plan

Mobil cihazlar için yedek batarya alın

Günümüzde başta cep telefonu, tablet ve dizüstü bilgisayarlar olmak üzere elektronik cihazlar ayrılmaz birer parçamız haline geldi. İş amacıyla seyahat ediyorsanız bu cihazlar sizin için çok daha hayati bir önem taşıyor demektir. Elektronik cihazlarınızı seyahatiniz süresince kesintisiz bir şekilde kullanabilmek için yanınıza mutlaka yedek batarya ve şarjlarını alın. Böylece cep telefonunuzun veya bilgisayarınızın şarjı bitse dahi anında şarj edebilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu konuda en iyi seçeneklerden biri de özellikle son yıllarda çok popüler hale gelen powerbank yani taşınabilir bataryalar. Kapasitesi yüksek bir powerbank alarak şarjınız bittiğinde dahi nerede olursanız olun bu cihazlarlarla tekrar şarj ederek çalışmaya devam edebilirsiniz.

telefon

Uçak Bileti

Bavul hazırlarken dikkat

Bavul hazırlama yolculuk öncesinde en önemli konulardan biri. Özellikle iş amaçlı seyahat ediyorsanız bavulunuzu çok daha dikkatli hazırlamalısınız. Örneğin uçaktan indikten sonra kısa süre içinde önemli bir toplantı veya organizasyona katılmanız gerekiyorsa, el bagajınıza alacağınız yedek kıyafetler daha hızlı hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. Bavulunuzu hazırlarken giysilerinizi bavula yerleştirme şekli de önemli. Eğer kıyafetlerinizi mağazalarda olduğu gibi daha düzenli bir şekilde katlarsanız, yolculuk sonunda ütü gerekmeden kullanabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

bavul

Metalleri el bagajına yerleştirin

İş amacıyla seyahat edenler için zamanı doğru yönetmek de en önemli konulardan biri. Havalimanında güvenlik kontrolünden hızlıca geçmek ve zaman kazanmak için anahtarlık, bozuk para gibi metalleri el bagajınıza yerleştirin. Böylece hem gidiş hem de dönüş yolculuğunda güvenlik kontrolünden çok daha hızlı bir şekilde geçebilir ve fazladan zaman kazanabilirsiniz.

bavul

Rezervasyonlarınızı önceden yapın

Seyahat edeceğiniz şehirde otelde mi kalacaksınız? Ulaşım için araç mı kiralamanız gerekiyor veya ortaklarınızla önemli bir iş yemeğine mi çıkacaksınız? Tüm bunlar için önceden rezervasyon yaptırın. Böylece seyahatiniz sırasında bu detaylarla uğraşmaktansa işlerinize odaklanabilirsiniz. Seyahat edeceğiniz şehirde olacağınız tarihlerde gerçekleşen önemli etkinliklere de göz atmayı unutmayın. Böylece iş dışında kalan zamanlarınızı çok daha eğlenceli bir şekilde geçirebilirsiniz. Eğer bir otelde konaklayacaksanız, otelle ilgili detayları da öncesinde inceleyin. Bu sayede toplantıların dışında kalan zamanlarda otelde yarlanabileceğiniz farklı aktivitelerle ilgili de fikir sahibi olabilirsiniz.

rezervasyon

Teknolojiden yararlanın

Teknoloji sayesinde günümüzde birçok şey çok daha kolay ve hızlı. İş seyahatlerinde de teknolojiden yararlanarak hem zaman kazanabilir hem de tasarruf edebilirsiniz. Uçak bileti rezervasyonlarından farklı otel seçeneklerine, gideceğiniz şehirle ilgili ipuçlarından hava durumu, trafik ve yol durumu gibi birçok detay için özel olarak hazırlanmış mobil uygulamalardan yararlanabilirsiniz. Yolculuk öncesinde uçak bileti ararken hızlıca karşılaştırma yapmak içinse Enuygun Uçak Bileti uygulamamızı kullanabilirsiniz. Böylece farklı tarih ve saatlerde gerçekleşen seferleri hızlıca karşılaştırarak daha fazla zaman kazanabilir, en uygun bileti saniyeler içinde satın alarak kolayca uçabilirsiniz.

teknoloji


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN