• Anasayfa
  • Bilgi
  • İnternet üzerinden otel rezervasyonu güvenilir mi?

İnternet üzerinden otel rezervasyonu güvenilir mi?

cemdisbudak

İnternetin artık hayatımızın her aşamasında yer aldığından bahsetmenin bile gereğinin olmadığı günlerde yaşıyoruz. Yaşadığımız çağ gereği hem paradan hem de zamandan tasarruf etmemizi sağlayan çok sayıda internet sitesi otel rezervasyonu, uçak bileti gibi hizmetleri bizler için evimizin sıcaklığında sağlıyor. Peki güvenilirlik konusunu nasıl çözebiliriz? Her siteye güvenebilir miyiz? İnternetten rezervasyon yaparken güvenlik için nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak bütün işlerini internet üzerinden yapan biri olarak asıl her şeyin kayıt altında olduğu internet işlemlerine güvendiğimi söylemek istiyorum. Sizlerle paylaşacağım birkaç tüyo ile sizler de internet üzerinden güvenle otel rezervasyonu yapabileceksiniz.

İçindekiler

Yeşil kilit

İnternet güvenliği denilince akla ilk gelen yeşil kilit kullanmakta olduğunuz internet sitesinin güvenlik sertifikalarına sahip olduğunu gösterir. Ödeme ekranına geçtiğinizde hem yeşil kilidi hem de adres çubuğundaki http:// ibaresinin “s” eklenmiş hali olan https:// ibaresini görmeniz gerekiyor.

Uçak Bileti

TÜRSAB

Türkiye’de turizm işi yapan hem internet sitelerinin hem de acentelerin mutlak suretle TÜRSAB’da kaydı bulunması gerekiyor. Her şeyden önce alışveriş yapacağınız yerde TÜRSAB numarasını bulmalısınız. Her acente için farklı bir numaradır. Türsab’ın sitesinde ayrıca kayıt koduna ve isme göre arama var. Ayrıca telefon numarası olan 0212 356 59 79’dan da ulaşabilirsiniz.

 

İptal, İade ve Kullanım Şartları

Az önce bahsettiğimiz gibi otel rezervasyonu yapan internet siteleri de Türsab’a bağlı acente kimliğinde çalıştığından dolayı internet sitesinde; iptal, iade ve kullanım şartlarından bahsedilen anlaşılabilir ve net yazılar olmalı.

Hangi sitelere güvenmeliyiz?

Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayabilen, kamuoyunca bilinen internet sitelerinden güvenli bir şekilde online otel rezervasyonu yapabilirsiniz. Daha güvenilir bir site arıyorsanız 3D secure sistemini kullanan siteleri tercih edebilirsiniz. Bu sistemde para çekildiği anda cep telefonunuza bir onay kodu gelir ve bu onay kodunu girmediğiniz sürece site sizden para tahsil edemez.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
70 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar