• Anasayfa
  • Bilgi
  • Hafta sonu tatilini Edirne'de geçirmek için 7 neden

Hafta sonu tatilini Edirne'de geçirmek için 7 neden

tugbahacibayramoglu

Osmanlı İmparatorluğu’na uzun yıllar başkentlik yapmış Edirne, son yıllarda hafta sonu tatili yapmak isteyenlerin de önemli bir kaçış noktası oldu. Yunanistan ve Bulgaristan’a da sınır kapısı bulunan bu tarihi şehrimizde hem ziyaret edebileceğiniz güzel yerler hem de unutamayacağınız lezzetler var. İşte, Kırkpınar Güreşleri ve Kakava Şenlikleri’ye ünlü bu şehrimizde hafta sonu tatilini geçirmek için 7 geçerli neden...

<!-- FlightSearchForm_widget -->

İçindekiler

1-Tarihi camiler

Edirne tarih ile o kadar iç içe bir şehir ki. Kent merkezinde ne tarafa baksanız ayrı bir tarihi eser görürsünüz. En ünlüsü tabi ki Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camisi. Kent merkezinde yer alan bu cami UNESCO tarafından da dünya mirası listesine alınmış bir yapı. Selimiye’nin yine tam karşısında Eski Cami var. Ayrıca 3 Şerefeli gibi başka tarihi yapılar da bulunuyor.

Edirne

Uçak Bileti

2-Meriç kıyısında kahvaltı

Edirne turları moda olunca kahvaltı mekanları da art arda açılmaya başladı. Karaağac’ın içinde ve Meriç’e yakın Lozan Caddesi’nde güzel kahvaltı mekanları var. Zaten güne güzel bir Edirne kahvaltısı yaparak başlayın. Sonraki durağınız ciğerci olacaktır.

Edirne

3-Karaağaç’ta kahve molası

Meriç nehrinin bir kolu olan Tunca nehri kenarında çok güzel çay bahçeleri ve kafeler var. Kahvaltı sonrası yorgunluk kahvenizi burada için. Ya da şehri güzelce gezdikten sonra yeniden çay kahve molası verebilirsiniz. Suyun akıntısı ve Karaağac’ın muhteşem yeşilliği, kendinizi çok huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Edirne

4-Ciğerinin tadı damağınızda kalacak

Edirne’nin kendine has en ünlü lezzeti tava ciğeri. Yağda kızartılan ciğer ve yanında servis edilen biberiyle müthiş lezzetli. Ali Paşa Çarşısı’nın hemen bitiminde yan yana ciğer yapan dükkanlar var. Ayrıca şehrin köftelerinin de çok lezzetli olduğunu söyleyebilirim. Tatlı konusunda meşhur kavala kurabiyesi ve badem ezmesi çok ünlüdür. Hediyelik olarak da alabilirsiniz. Ayrıca peynir şekeri de ünlüdür. Kurabiye ve badem ezmesinde Keçecizade’yi öneririm.

Edirne

5-Müzeler ve anıtlar

Edirne’de gezecek kültürel değerlerimiz de çok. Arkeoloji Müzesi, Sağlık Müzesi, Lozan Anıtı Müzesi gibi yerler gezilebilir. En çok ilgi görense bir zamanlar tedavi amaçlı da kullanılan bir yer olan Beyazid Külliyesi içindeki sağlık müzesi. Lozan Anıtı ve Balkan Şehitliği Anıtı gibi yerler de gezilebilir.

Edirne

6-Avrupa’nın en büyük sinagogu

Edirne’de bir zamanlar kent merkezinde önemli bir Yahudi nüfusu yaşarmış. Kent merkezinde eski Kaleiçi denilen semtte tarihi bir sinagog bulunuyor. Burası Avrupa’nın en büyük dünyanın da üçüncü büyük sinagogu.

Edirne

7- Vizen varsa ver elini Yunanistan ve Bulgaristan

Hem Yunanistan hem de Bulgaristan’a sınırı bulunan Edirne’ye gittiğinizde Schengen vizeniz varsa rahatça sınırdan geçip günübirlik bir Avrupa gezisi de yapabilirsiniz. Özellikle Yunanistan sınırındaki Dedeağaç sınır kapası doğal güzelliğiyle de dikkatinizi çekecektir. Edirne karayoluyla da İstanbul’a 2 saat uzaklıkta bir yer. Bu güzel şehirde konaklama için otel seçenekleri de çok.

Yunanistan


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN