• Anasayfa
  • Bilgi
  • Günde 100 Liradan Daha Az Harcayarak Gezebileceğiniz Ülkeler

Günde 100 Liradan Daha Az Harcayarak Gezebileceğiniz Ülkeler

cemdisbudak

Güzel bir tatile gitmek için paraya ihtiyacınız olduğu konusunda haklı olsanız da miktarı konusunda yanılıyor olabilirsiniz. Hayran kalacağınız güzelliğe sahip birçok ülkede günlük 50 doları yani 100 lirayı geçmeyen bir bütçeyle keyifli bir tatil yapabilirsiniz.

Uçak biletini de erken alırsanız, uygun fiyata bu cennet güzelliğinde yerlerin tadını çıkarabilirsiniz. İşte çok para harcamadan gezebileceğiniz yerler.

Likuliku lagoon tatil yeri

Uçak Bileti
İçindekiler

Fiji

Dünyadaki en pahalı ülkelerden biriyle başladığım için şaşırmış olabilirsiniz. Evet, kabul edelim Fiji’de geceliği 1.000 dolar olan oteller var. Fakat eğer otelleri incelerseniz 60 liraya kalabileceğiniz çok sayıda otel de var. Üstelik adalar arası seyahat ucuz ve plajlar da bedava. Lezzetli balıklar da oldukça ucuz. Fiji’de 8 liraya güzel bir yemek yemeniz mümkün, fastfood yemek istiyorsanız dünyaca ünlü zincirlerin buradaki şubelerinde 12-15 lirası arası lezzetli bir menü alabiliyorsunuz. Tek yön otobüs bileti 1 lira, aylık bilet ise 20 lira. Burada yarım litrelik birayı 4 lira karşılığında içebilirsiniz. Fiji’de ortalama maaşlar nedir diye düşünenler için de iletelim, yaklaşık 1200 lira. Tabii turizm sektöründe çok daha fazlasını kazananlar da var.

Cabo da Roca – Portekiz

Portekiz

Avrupa’da ucuz bir ülke arayanlar listenin başlarına Portekiz’i ekleyebilirsiniz. 5 yıldızlı otellerde kalmanın diğer ülkelere oranla daha ucuz olduğu bu güzel Akdeniz ülkesinde, şarap ve balık yemekleri konusunda bütçeye uygun seçenekler bulabilirsiniz. Normal bir yemek için 15 lira, bira için 1.5 euro, kola için de yaklaşık 3 lira vermeniz gerekiyor. Para harcamadan da yapabileceğiniz aktiviteler arasında Lagos’ta su parklarına gitmek, dalış gerçekleştirmek ve sahil yürüyüşlerini sayabiliriz. Aslında güzel plajlar ve denizden çıkıp başka aktivitelere katılmak bile istemeyeceksiniz. Yine de şehirde gezinmek isterseniz tek yön 4 lira, aylık bilet ise 80 lira. 

Machu Picchu

Peru

Uzaklara gitmeyi düşünenler için doğru adreslerden birisi de Peru. Machu Pichu gibi tarihi bir kenti de barındıran Peru’da 10 liraya çok güzel bir yemek yiyebiliyorsunuz, 2 liraya kola, 3 liraya yerli bira bulmanız da mümkün. 50 liranın altında bir fiyata rahatlıkla bir hostel bulabiliyorsunuz. Ülkede seyahat için de çok fazla para harcamıyorsunuz. En güzel ulaşım yöntemi de tren, oldukça ucuz. Otobüsle seyahat etmek isterseniz tek yön bilet 1 lira. Taksi 2 lira ile açılış yapıyor ve her 1 km yolda 2 lira artarak devam ediyor. Amazon Nehri, Mancora Plajı ve Moray Antik Şehrini gezmeyi de unutmayın.

Balkanlar

Avrupa’nun doğu kısmı yani Balkanlar daima daha ucuz bir tatil seçeneği olmuştur. Günde 100 liraya kral gibi bir tatil yapabileceğiniz bir ülke Bulgaristan. 40-50 liraya kalabilecek güzel yerler bulmanız mümkün. Biranın litresi ise yaklaşık 5 lira, ortalama bir yemek için 10 TL ödemeniz yeterli, fastfood restoranlarında da 8-9 lira. Kolanın fiyatı da buradakiyle aynı sayılır kutu kola 2 lira. Yine Romanya’da da ucuz oteller bulmanız mümkün, fiyatlar da Bulgaristan ile aynı. Burada da 10 liraya ortalama bir yemek, 20 liraya daha güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Bu iki ülkede de hem dolar hem de euro bozdurabileceğiniz çok sayıda döviz bürosu da var. Romanya’da aylık otobüs bileti için 35 lira vermeniz yeterli, tek yön bilet içinse 1 lira veriyorsunuz. Romanya’ya gidenler Rigar Şelalesi, Bucegi Dağları, Yosun Bataklığı gibi doğal güzellikleri görmeden dönmemeli.  

Güney Kore

1 TL’nin 500 Güney Kore wonuna denk geldiğini öğrendiğiniz anda havalara uçacağınızı tahmin edebiliyorum. Özellikle de 500 KRW (yani Güney Kore wonu) orada çoğu ihtiyacınız olan şeyi almanıza yardımcı olduğunu düşünürsek bu sevinciniz daha da artacak. 1.000 GKP’ye güzel bir sandviç yiyebiliyorsunuz. Eskiden Güney Kore’nin pahalı bir ülke olduğunu duymuştum fakat gelişen ve artan rekabet ülkeyi daha ucuz bir yer olmaya itti. Bundan da çok şikayetçi değiliz altında. Korede bir restoranda lezettli bir bonfile etle birlikte şarap içerseniz yaklaşık 15 TL ücret ödüyorsunuz. İki liraya da bir bira alabilirsiniz. Güney Kore’de gezip görmeniz en önemli şehir ise Seul.

Çin

Marko Polo’nun İpek Yolu’ndan Çin’e yaptığı bir seyahat gibi güzel ve mistik bir tatil isteyenler için alternatif ülkelerden birisi de Çin. Nüfusu ve ucuz iş gücü ile bilinen Çin’de 40 lira civarında bir bütçeyle otel bulmanız mümkün, yemek başı vereceğiniz ortalama fiyat ise 4 ila 10 lira arası. Yemekler ile ilgili sorununuz varsa fastfood zincirlerinden de uygun fiyata yemek yiyebilirsiniz. Güzel plajlar, dağlar ve Uzak Doğu’nun mistik havası için gidebileceğiniz güzel bir yer.

 


cemdisbudak
Cem Dişbudak
60 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN