Brüksel’in kalbi, UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne aldığı Grand Place barok, gotik ve XIV Louis dönemi mimari tarzlarını barındıran Avrupa’nın en önemli meydanlarından biridir.

Yapımına ilk olarak 10. yüzyılda başlanmış

Yapımına ilk olarak 10. yüzyılda başlanmış

Grand Place ilk olarak 10. Yüzyıl 977 yılında Aşağı Lotharingia Dükü tarafından bataklık bir araziye inşa edilmiş bir meydanmış.

Meyve sebze satılırmış

Meyve sebze satılırmış

Meydanda meyve, sebze ve yiyecek şeyler satılırmış. 13. Yüzyıldan itibaren ahşap derme çatma yapılar yerini yeni taş binalara bırakmaya başlamış.

Fransa Kralı bombalatmış

Fransa Kralı bombalatmış

Bugünkü halini alan binaların bir çoğu 16. Yüzyıldan sonra yapılmaya başlanmış. Ancak Fransa Kralı 14. Louise buranın bombalanmasını emretmiş.

Binalar 4 yılda yeniden yapılmış

Binalar 4 yılda yeniden yapılmış

Bombalanmadan zarar gören yapılar ve meydan, 4 yıl gibi kısa bir sürede yeniden yapılmaya başlanmış. Meydandaki binalar barok ve gotik mimari izlerini taşır.

Müzeler var

Müzeler var

Meydanda çok sayıda müze var. Bunlardan en önemlisi Şehir Müzesi’dir. Manneken Pis (İşeyen Çocuk) Heykelinin kostümleri burada sergilenir. Çikolata Müzesi, Bira Müzesi gibi diğer müzeler de gezilebilir.

Manneken-Pis

Manneken-Pis

Brüksel’in meydandaki simge heykeli Manneken Pis turistlerin mutlaka fotoğraf çektirdiği bir yapı. Bu heykelle ilgili çok sayıda efsane var. Efsaneye göre zengin bir şehirli şenlikler sırasında çocuğunu kaybeder ve 5 gün sonra meydanda çocuğu işerken bulur. Buraya da bronz bir heykel diktirir. Bu heykele döneme uygun olarak kıyafetler giydiriliyor.

UNESCO Dünya mirası listesine aldı

UNESCO Dünya mirası listesine aldı

Grand Place 1998 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmıştır. Dolayısıyla buradaki binalar koruma altına alınmıştır.

Çiçeklerle kaplanır

Çiçeklerle kaplanır

Meydanın bir başka özelliği de mevsimine göre çiçeklerle kaplı olması. Rengarenk çiçeklerle kaplanan meydanda çiçek pazarı da kuruluyor. Yılbaşı zamanı ise meydana büyük bir çam ağacı dikiliyor.

Kafe ve restoranlar

Kafe ve restoranlar

Meydan Brüksel’in en hareketli noktası. Meydandaki binaların altında, cafe, pub ve restoranlar var. Hava güzelse masalar dışarı çıkıyor. Bu meydanda bir şeyler içip hareketliliği seyretmenizde yarar var.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar