İzmir’in en sevilen ve huzurlu tatil cennetlerinden biri olan Foça, tertemiz denizi ve otantik atmosferiyle her yıl binlerce tatilciyi kendine çekiyor. Hem masmavi Ege Denizi kıyısında hem de zeytin ve çam ağaçları altında çadırınızı kurma fırsatı bulabileceğiniz Foça’da turist kalabalıklarından uzaktaki ıssız koylar da kamp yapmak için çok tercih ediliyor.

Foça’nın en güzel kamp alanları arasında arkadaş grupları, su sporu meraklıları veya aileler için birçok seçenek bulmak mümkün. Sıcak yaz aylarında gözlerden uzakta kendinizi serin sulara bırakabileceğiniz, balık sürüleriyle dalışlar yapabileceğiniz veya Siren Kayalıkları, Foça Frigya Tepesi ve Foça’nın etkileyici yel değirmenlerinde muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz Foça kamp tatilinizde yılın bütün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Foça’nın en iyi kamp alanlarını yazarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama yaptık. Ücretli ve ücretsiz Foça kamp alanları arasında kendinize en uygun kamp yerini kolayca seçebilirsiniz.

Önemli not: Yazımızdaki fiyatlar, 2023 Ağustos ayına göre düzenlenmiştir. Sezonluk olarak fiyatlar değişiklik gösterebilir.

₺ Hesaplı, ₺₺ Orta, ₺₺₺ Üst düzey

İçindekiler

1- Kumburnu Plajı Kamp Alanı

Foça'nın tertemiz denizinin tadını çıkarmak isteyenlerin ilk uğrak noktalarından biri olan Kumburnu Plajı, yılın yorgunluğunu huzurlu ortamda atmak isteyen kampçılar için de ideal. Temel ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki turistik tesislerden alabileceğiniz kamp alanı hem güzel konumu hem de geniş olanaklarıyla dikkat çekiyor. Kumburnu Plajı’nda gölgelik çam ağaçları altında veya sahilde çadırınızı kurarak unutulmaz bir Foça kamp tatili yapabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Kumburnu Plajı’nda güneş şemsiyesi veya şezlong kiralayabilir; yelken, kano ve deniz bisikleti gibi çeşitli su sporları ile eğlenebilirsiniz. Tatilinizde keyifli akşam yürüyüşlerine çıkarak sahil boyunca büyüleyici gün batımı manzaralarına da şahit olabilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Plaja sıfır konumda
 • Şezlong ve güneş şemsiyesi
 • Restoran
 • Kafe
 • Market
 • Büfe
 • Elektrik
 • Temiz su
 • Duş
 • WC
 • Otopark

Ulaşım

Foça merkezine yaklaşık olarak 4 kilometre gibi oldukça yakın bir konumda bulunan Kumburnu Plajı’na İsmetpaşa minibüsleri veya taksilerle 10 dakikalık kolay bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Çadır: 250 ₺ ile 350 arası

Karavan Parkı: 500 ₺ ile 750 ₺ arası

Konum Linki

Yazar Notu: Hafta sonları günübirlik tatilcilerle kalabalık olabilen Kumburnu Plajı’nda çadırınızda değerli eşyalar bırakmamalısınız. Kamp alanına gelirken yanınıza çadırınız için elektrik kablosu, powerbank, deniz ayakkabısı ve böcek ilacı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri almanızı öneririz.

2- İngiliz Burnu Kamp Alanı

Foça'nın en sevilen yat ve tekne mola noktalarından biri olan İngiliz Burnu, aynı zamanda kalabalıklardan uzakta kamp yapmak için de en çok tercih edilen yerler arasında. Etkileyici deniz ve doğa manzaraları eşliğinde ekonomik bir tatil yapabileceğiniz kamp alanında sahil kenarında çadırınızı kurarak yaz aylarının turist kalabalığından uzakta kendinizi masmavi sulara bırakabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Su sporları ve yelken kulüplerine yürüyüş mesafesindeki kamp alanında hem doyasıya yüzebilir hem de şnorkelli dalışlar yaparak balık sürüleriyle birlikte yüzebilirsiniz. Kayalık alanlarda olta balıkçılığı yaparak da huzurlu atmosferin tadını çıkarabileceğiniz tatilinizde Foça doğa yürüyüşlerinin de sevilen rotalarından biri olan İngiliz Burnu çevresinde geziler yaparak Siren Kayalıkları ve Frigya Tepesi’ne uğrayarak seyir alanlarından büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Plaja sıfır konumda
 • Yürüyüş parkuru

Ulaşım

Foça merkezine yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktaki İngiliz Burnu Kamp Alanı’na İsmetpaşa minibüsleri, özel aracınızı veya teknelerle kolayca ulaşmak mümkün.

Güncel fiyatlar

Ücretsiz

Konum Linki

Yazar Notu: Turistik işletme ve tesislerin bulunmadığı kamp alanına gelirken yanınızda mutlaka yeterli miktarda yiyecek, içecek, el feneri, çakı ve deniz ayakkabısı gibi ihtiyaç duyabileceğin şeyleri almalısınız. Bölgede ateş yakacaksınız ateşi mutlaka söndürdüğünüzden emin olun.

3- Kosova Plajı Kamp Alanı

Balık sürülerini bile görebileceğiniz tertemiz deniziyle ünlü Kosova Plajı da Foça’nın en sevilen kamp alanları arasında. Hem günübirlik tatilciler hem de kampçılar için ideal bir adres olan Kosova Plajı’nda masmavi Ege Denizi ve yemyeşil çam ormanları ile zeytin ağaçları arasında çadırınızı kurabilirsiniz. Plajda güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz veya atıştırmalıklar alabileceğiniz turistik tesislere kadar birçok olanak bulmanız mümkün.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Havuza andıran masmavi sulara kendinizi bırakarak doyasıya yüzebileceğiniz veya dalışlar yaparak muhteşem su altı fotoğrafları çekebileceğiniz Kosova Plajı’nda hem denizin hem de doğal güzelliklerin tadını çıkarmanız mümkün. Doğa yürüyüşleri yapmak için de ideal bir adres olan Kosova Plajı’nda özellikle gün doğum ve gün batımlarında çarpıcı manzaralara şahit olabilir, dinlendirici akşam yürüyüşleri yapabilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Sahile sıfır konumda
 • Restoran
 • Kafe ve bar
 • Market
 • Büfe
 • Temiz su
 • Duş
 • WC
 • Otopark

Ulaşım

İlçe merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki kamp alanına her saat bulabileceğiniz İsmetpaşa minibüslerinin yanı sıra özel aracınız ve taksilerle de 10 dakika içinde gitmeniz mümkün.

Güncel fiyatlar

Giriş ücreti: 100 ₺ (şezlong ve güneş şemsiyesi dahil)

Çadır: 200 ₺

Karavan parkı: 500 ₺

Konum Linki

Yazar Notu: Kamp alanına gelirken yanınıza deniz ayakkabısı, yiyecek, içecek, powerbank ve nakit para gibi ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin bazen dalgalı olabilen denizde dikkatli olmasını öneriyoruz.

4- Eski Foça Çanak Koyu Kamp Alanı

Foça'ya sadece 2,5 kilometre uzakta, yarımadanın batı ucunda bulunan Çanak Koyu, henüz pek bilinmediği için Foça’nın sakin köşelerinden biri. Çevirisi sarp kayalar ve yemyeşil doğal güzelliklerle çevrili küçük bir sahile sahip olan ve ismini aldığı gibi küçük bir çanağı andıran tertemiz koyda denize sıfır konumda çadırınızı kurarak büyüleyici Ege Denizi manzaraları eşliğinde ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Sakin ve tertemiz sularında çocuk ailelerin de keyifli bir deniz tatili yapabileceğiz Çanak Koyu’nda dalışlar yapabilir, doğa yürüyüşlerine çıkabilir, seyir alanlarından ise yeşil ve mavinin birleştiği büyüleyici fotoğraflar çekilebilirsiniz. Akşamları ise hiçbir yapay ışığın olmadığı sahilde ateşinizi yakarak yıldızları izleyebilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Sahile sıfır konumda
 • Yürüyüş parkuru
 • Seyir alanları

Ulaşım

Foça uçak bileti alarak ulaşabileceğiniz ile merkezine sadece 2,5 kilometre uzaklıktaki kamp alanına hem toplu taşıma araçları hem de taksilerle veya doğa yürüyüşleriyle ulaşmak mümkün.”

Güncel fiyatlar

Ücretsiz

Konum Linki

Yazar Notu: Hafif çakıllı ve deniz kestaneli bir denize sahip olan Çanak Koyu’nda rahat etmek için yanınıza deniz ayakkabısı almanızı öneririz. Kamp alanına gelirken yanınızda nakit para, el feneri, powerbank, yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızla mutlaka almalısınız.

5- Foça Mersinaki Koyu

Dik yamaçlarla çevrelendiği için ulaşıma biraz zor olan ve bu nedenle sessiz atmosferini yıl boyu korumayı başaran Mersinaki Koyu da kamp yapmak için Foça’da gidebileceğiniz en özel noktalardan biri. Foça merkezine yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen kalabalıklardan uzakta dinlendirici bir tatil yapabileceğiniz kamp alanında gölgelik çam ağaçları altında büyüleyici Ege Denizi manzaraları eşliğinde çadırınızı kurabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Gözlerden uzakta serin denizin ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz; şnorkelli dalışlar yaparak veya balık avlamak gibi etkinliklerle güzel zaman geçirebileceğiniz Mersinaki Koyu’ndan kısa yürüyüşlerle temel ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz işletmelere ve çarşılara da ulaşabilirsiniz. Tatilinizde Foça sahilindeki balık restoranları, kafeler ve eğlence merkezlerine uğramayı da unutmayın.

Tesis imkanları

 • Plaja sıfır konumda
 • Yürüyüş parkuru

Ulaşım

Foça merkezine yaklaşık 2,5 kilometre uzaklıktaki Mersinaki Koyu’na hem İsmetpaşa minibüsleri hem de 7 gün 24 saat hizmet veren taksilerle ulaşmanız mümkün.

Güncel fiyatlar

Ücretsiz

Konum Linki

Yazar Notu: Hiçbir işletmeme tesisin bulunmadığı kamp alanına gelirken yanınıza yeterli miktarda yiyecek, içecek, el feneri, deniz ayakkabısı, powerbank ve ilaç gibi ihtiyaçlarınızı almalısınız. Cankurtaran bulunmayan denizde acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin akıntılara karşı dikkatli olması gerekiyor.

6- Acar Camping

Ev konforunda zengin olanaklarla, masmavi Ege Denizi'ne sıfır konumda unutulmaz bir Foça kamp tatili yapmak için Acar Camping'e de uğrayabilirsiniz. Bir aile işletmesi olan kamp alanında yöresel ürünlerle hazırlanan kahvaltılardan akşam yemeklerine kadar seçenekler bulabilir; deniz manzaralı gölgelik ağaçlık alanlarda çadırınızı kurarak dinlenebilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Plajında konuklarına şezlong ve güneş şemsiyesi sağlayan kamp alanında hem keyifle yüzebilir hem de şnorkelli dalışlar yapabilirsiniz. Akşamları sahilde kamp ateşi yakabileceğiniz; plaj voleybolundan doğa yürüyüşleri ve bisiklet gezilerine kadar pek çok etkinliğe katılarak eğlenceli zaman geçirebileceğiniz kamp alanı hem arkadaş grupları hem de aileler için uygun.

Tesis imkanları

 • Kahvaltı ve akşam yemekleri
 • Ücretsiz kablosuz internet
 • Plaja sıfır konumda
 • Restoran
 • Kafe
 • Market
 • Büfe
 • Elektrik
 • Temiz su
 • Duş
 • WC
 • Otopark

Ulaşım

Foça merkezine yaklaşık olarak 10 kilometre uzaklıkta yer alan kamp alanına hem İsmetpaşa minibüsleri hem de özel aracınız veya taksilerle 15 dakika içinde geçmeniz mümkün.

Güncel fiyatlar

Çadır: Kişi başı 200 ₺ ile 300 ₺ arası

Konum Linki

Yazar Notu: Konuklarının rahat etmesi için her türlü olanağı sağlayan kamp alanına gelirken çadırınız için en az 20 metrelik elektrik kablosu, çakıl kum karışımı sahilde rahat etmek için deniz ayakkabısı, böcek ilacı, günlük kullandığınız ilaçlar ve nakit para alabilirsiniz. Bölgede sadece belirlenen alanlarda ateş yakılmasına izin veriliyor.

Araç Kiralama

7- Remzi’nin Yeri Kamp Alanı

Foça’nın en bilinen ve sevilen kamp alanlarından biri olan Remzi'nin Yeri Kamp Alanı, hem denize sıfır güzel konumu hem de zengin imkanlarıyla ilgi görüyor. Deniz manzaralı restoranı ve kafesinin yanı sıra gölgelikli çadır alanları da bulabileceksiniz kamp alanında ev konforunda keyifli bir Foça kamp tatili yapabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Sessiz ve huzurlu atmosferiyle dikkat çeken alanında tüm gün hemen önünüzdeki masmavi denizde eğlenceli bir zaman geçirebilir; doğa yürüyüşleri, bisiklet gezileri ve dalış gibi etkinliklere katılabilirsiniz. Akşamları kamp ateşi etrafında müzik dinleyerek güzel zaman geçirebileceğiniz tatilinizde sahil restoranında çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde taze deniz ürünlerinden yöresel lezzetlere kadar seçenekler tadabilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Kahvaltı ve akşam yemekleri
 • Ücretsiz kablosuz internet
 • Plaja sıfır konumda
 • Şezlong ve güneş şemsiyesi
 • Restoran
 • Kafe
 • Market
 • Elektrik
 • WC
 • Duş
 • Ücretsiz otopark

Ulaşım

Foça merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki kamp alanına hem İsmetpaşa minibüsleri hem de özel aracınız veya taksilerle 10-15 dakika içinde gidebilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Giriş: 50 ₺ ile 100 ₺ arası

Çadır: Kişi başı 100 ₺ -250 ₺ arası

Konum Linki

Yazar Notu: Çadırınız için en az 20 metre elektrik uzatma kablosu getirmenizi önerdiğimiz kamp alanına gelirken çakıl taşlı sahilde rahat etmek için deniz ayakkabısı, böcek ilacı ve nakit para gibi ihtiyacınız olacak şeyleri de yanınıza alabilirsiniz.

8- Foça Sazlıca Kamp Alanı

Yeni Foça ile Kosova Plajı arasında yer alan, rüzgar ve dalgalardan korunan küçük bir koyda yer alan Sazlıca Kamp Alanı, deniz ve doğa tutkunlarının keyifle kamp yapabileceği yerler arasında. Yaz ayları hafta sonları günübirlik tatilcilerle hareketlenen sahilde gölgelik alanlarda meyve, çam ve zeytin ağaçları arasında çadırınızı kurarak yenilenebilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Berrak ve temiz deniziyle dalış yapmak için de çok ziyaret edilen yerlerden biri olan Sazlıca, balık avlamak ve doğa yürüyüşlerine çıkmak için de Foça’daki en ideal adreslerden biri. Hem Yeni Foça hem de Eski Foça'nın restoranları, kafeleri ve yöresel ürünler alabileceğiniz çarşılarına 10-15 dakikalık yolculuklarla kolayca ulaşabilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Plaja sıfır konumda
 • Yürüyüş parkuru

Ulaşım

Foça otobüs bileti alarak ulaşabileceğiniz ilçe yaklaşık 14 kilometre uzaklıktaki kamp alanına Sazlıca ve Fatih minibüsleri ile rahatça ulaşmanız mümkün.

Güncel fiyatlar

Çadır: Kişi başı 200 ₺ ile 300 ₺ arası

Konum Linki

Yazar Notu: Evcil hayvanlarımızla da tatil yapabileceğiniz kamp alanında gelirken yanınıza çakıl taşlı sahil için deniz ayakkabısı, çadırınız için elektrik uzatma kablosu, böcek ilacı ve nakit para gibi ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Yiyecek ve içecek gibi temel ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki küçük işletmelerden alabilirsiniz.

9- Yeni Foça Burunucu Plajı Kamp Alanı

Belde merkezine yürüyüş mesafesinde hem modern imkanları hem de denize sıfır güzel konumuyla hizmet veren başka bir sevilen Foça kamp alanı da Burunucu Plajı Kamp Alanı. Sahilinde şezlong ve güneş şemsiyeleri bulabileceğiniz kamp alanının çevresindeki temel ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz marketler, manavlar ve çarşılara da sadece kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Her sabah düzenlenen tekne gezileriyle Foça'nın mavi ve yeşilin birbirine karıştığı gizli koylarını keşfedebilir, tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabilirsiniz. Foça'nın sahilde sıralanan balık restoranları, kafeler ve eğlence merkezlerine de kısa yürüyüşlerle ulaşabileceğiniz Burunucu Plajı tatilinizde çarpıcı gün batımı manzaraları karşısında romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz.

Tesis imkanları

 • Plaja sıfır konumda
 • Şezlong ve güneş şemsiyesi
 • Restoran
 • Kafe ve bar
 • Market
 • Büfe
 • Elektrik
 • Temiz su
 • Duş
 • Otopark

Ulaşım

Foça merkezi 21 kilometre, Yeni Foça'ya ise sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde hizmet veren kamp alanına Fevzi Çakmak minibüsleriyle veya taksilerle kolayca ulaşmanız mümkün.

Güncel fiyatlar

Ücretsiz

Konum Linki

Yazar Notu: Temel ihtiyaçlarınızı bölgedeki işletmelerden alabileceğiniz kamp alanına gelirken yanınıza çakıllı sahilde rahat etmek için deniz ayakkabısı, elektrik uzatma kablosu, nakit para ve böcek ilacı gibi ihtiyaçlarınızı alabilirsiniz. Bazen akıntılı ve dalgalı olabilen denizde çocuklar ailelerin dikkatli olmasını öneriyoruz. Özellikle hafta sonları yaz aylarında kalabalık olabilen plajda çadırınızda değerli eşya ve nakit para bulundurmamaya dikkat edin.

10- Kaleburnu Plajı Kamp Alanı

Hem çevresindeki turistik tesisler hem de tertemiz deniziyle ilgi gören başka bir özel Foça kamp alanı olan Kaleburnu Plajı’nda da sahil kenarında çadırınızı kurarak keyifli bir kamp tatili yapmanız mümkün. Çanak Koyu’na yürüyüş mesafesinde yer alan kamp alanından Eski Foça merkezindeki restoranlar, kafeler ve çarşılara da yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Neden burayı tercih etmeliyim?

Kaleburnu tarihi kalelerine kısa bir yürüyüşle ulaşarak gezebileceğiniz tatilinizde Eski Foça limanından her sabah hareket eden teknelerle bölgenin gizli koylarını gezerek dalışlar yapabilirsiniz. Akşamları hem plaj çevresinde hem de Eski Foça sahilinde keyifli yürüyüşler yaparak harika gün batımı fotoğrafları çekmeyi de unutmayın.

Tesis imkanları

 • Sahile sıfır konumda
 • Restoran
 • Kafe ve bar
 • Market
 • Büfe
 • Elektrik
 • Temiz su
 • Duş
 • WC
 • Otopark

Ulaşım

Eski Foça merkezine sadece 5 kilometre uzaklıktaki kamp alanına araç kiralama hizmeti alarak, toplu taşıma araçları veya 7 gün 24 saat hizmet veren taksilerle 5-10 dakikada geçebilirsiniz.

Güncel fiyatlar

Ücretsiz

Konum Linki

Yazar Notu: Kamp alanına gelirken yanınıza deniz ayakkabısı, böcek ilacı ve nakit para almanızı öneririz.

Foça’nın en güzel kampları arasında karar veremediyseniz, ülkemizin en güzel kamp alanlarını incelemek için Türkiye’nin en iyi kampları sayfasını da ziyaret edebilirsiniz.


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
142 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN