“Nerede o eski Ramazanlar”, “Ah ah nerede o eski iftar sofraları” cümleleri her Ramazan ayında aile büyüklerinin ağzında. Tabii yeni jenerasyon bu çok özlenen “eski Ramazanlar”ı göremedi, yaşayamadı. Böyle olunca da büyüklerimizin neye özlem duyduklarını anlamak zor olabiliyor. Gerçi her geçen sene yaptıklarımız, yediklerimiz ve içtiklerimiz değişirken aslında çok da geriye gitmeye gerek yok bu özlem konusunda.

Bazı şehirlerde halk hala eski Ramazan geleneklerini sürdürmeye devam ediyor tabii. Ben de unutulmaya yüz tutmuş olsa da hala yerine getirilmeye devam edilen bu gelenekleri listeledim. Belki bazıları hoşuna gider ve sen de yerine getirmek istersin kim bilir…

İçindekiler

Kilis

Kilis’te Ramazan ayının gelişi halkı heyecanlandıran ve birleştiren bir dönem. Kilisliler de bu döneme saygı duydukları için geçmişten gelen gelenekleri günümüzde de devam ettiriyorlar. Ramazan ayının ilk günü geldiğinde Kilis’teki tüm evlerde keşkek pişirilir çünkü keşkek yaparken kullanılan dövme yani buğdayın ayrı bir yeri var. İnsanlar bu buğdayın midelerinde Allah’ı zikreden bir tespih görevi gördüğünü düşünüyorlar.

Kilis’te ayrıca Ramazan Bayramı’ndan 15 gün önce bayramda ağırlayacakları misafirleri için kahke ve gerebiç hazırlamak da bir gelenek. Herkes kendi bütçesine göre yörenin mutfağına uygun kahke ve gerebici kendisi yapıyor.

Gaziantep

Kahke geleneği, Gaziantep yöresi için de geçerli bir gelenek. Gaziantep’te de her evde Ramazan ayında çayın yanına eşlik eden kahkeler yapılıyor. Gaziantep’te geçmişte sahur için de özel hazırlıklar yapılırdı. Kadınlar toplaşıp çiğ köfte yoğururlardı ve dağıtırlardı. Gaziantep Mutfağı’nın sevilen lezzetlerinden Firik pilavı da sahur vakti için hazırlanır, komşulara dağıtılırdı.

Ramazan ayının son günlerine doğru da yuvalama dönemi gelirdi. Kadınlar telaş içerisinde bir araya gelir ve yuvalama yaparlardı. Tabii bayramda ikram etmek için kahke de yaparlardı. Günümüzde kadınlar yuvalamayı kendileri yapmasalar da restoranlardan satın alarak geleneği bu şekilde devam ettiriyorlar.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da Ramazan ayına özgü olarak bir simit hazırlanıyor. Bu simidin sadece Ramazan aylarında hazırlanıyor olması da ona ayrı bir tat ve güzellik katıyor. Nohut mayasıyla yapılan bu simidin hamurunu hazırlayan kadınlar genelde taş ocaklarda pişmesi için fırınlara gönderiyorlar. İftardan sonra çay eşliğinde yenilen bu simit, sahur sofralarının da baş tacı.

Şanlıurfalı kadınlar Ramazan ayının son günlerinde bayramda misafirlerine ikram etmek için külünçe yaparlar. Külünçe, Urfa Mutfağı’na özgü baharatlı bir hamur işi. Kadınlar toplanıp birlikte külünçe yapma geleneğinden biraz uzaklaştıkları için Urfa’daki fırınlar Ramazan ayında külünçe yapmaya başlıyorlar ve kiloyla satıyorlar.

Amasya

Yiyecek içeceklerle alakalı geleneklerden bahsettik, biraz da Ramazan ayında birlik ve beraberliği temsil eden geleneklerden bahsedelim. Amasya’da geçmişi 1860’lı yıllara dayanan bir bando geleneği var. O dönemlerin Amasta Mutasarrıfı Ziya Paşa, bir Ramazan gününde davuluyla Amasya Kalesi’ne çıkıyor ve davul zurna çalarak iftar ve sahur vakitlerini halka bildiriyor.

Bu gelenek belediyenin bandosuyla günümüze kadar taşınmış ve hala devam ediyor. Amasya Belediyesi’nin bandosu iftardan 1 saat önce şehirde tur atmaya başlıyorlar. Attıkları turun son durağı ise Harşena Dağı’nda bulunan Amasya Kalesi. Bu kaleye çıkıp konserlerine devam ediyorlar. Yörenin türkülerinin icra edildiği bu konser insanları bir araya getiriyor.

Samsun

İftar sofralarını pidelerin şenlendirdiği Bafra’da yeni jenerasyona Ramazan ayının değerlerinin kazandırıldığı Sele Sepet geleneği var. Ramazan ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gece çocuklar Sele Sepet diye adlandırılan fenerlerle sokağa dökülüyorlar. “Sele sepet top kandil, aç kapıyı ben geldim. Ayda yılda bir kere, kapınıza ben geldim” gibi maniler söyleyerek bahşiş topluyorlar.

Günümüzde hala daha devam ettirilen bu geleneğin bir diğer güzel yanı da çocukluklarında kapı kapı dolaşan dedeler ve büyükannelerin torunlarıyla birlikte sokağa çıkması. Toplumun birlikteliğine katkıda bulunurken jenerasyonların birlikteliğini de geliştiriyor yani bu gelenek. Dedeler ve büyükanneler torunlarına bu geleneği anlatarak yüz tutmasına da engel olmuş oluyorlar hem.

Şimdi eski Ramazan dönemlerine özlem duyan büyüklerimizi biraz olsun anladık bence. Birlik ve beraberliğin bu kadar güzel geleneklerle yansıtıldığı bir dönem özlenmez mi ki… 


nihanbayram
Nihan Bayram
516 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar