İçindekiler

Eylül ayıyla birlikte havalar biraz soğumaya başlar. Sonbalar başlangıcı bizi biraz kışa hazırlasa da güneye indiğinizde hale yazdan kalma günlerle karşılaşırsınız. Eylül ayında hala yaza dönmek sıcak, güneşli, keyifli bir tatil geçirmek isterseniz tatil rotanıza Kıbrıs’ı mutlaka ekleyin.

TC Nüfus Cüzdanıyla İstanbul’dan, Ankara’dan ve İzmir’den kalkan uçaklarla yaklaşık 1 saat süren uçak yolculuğuyla Lefkoşe Ercan Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Kıbrıs’ta dilerseniz Girne yöresi, dilerseniz de adanın öteki ucunda, yeni açılan otellerin yer aldığı, Bafra bölgesini tercih edebilirsiniz.

Girne adanın en hareketli şehridir. Kalesi ve manzarı gerçekten görülmeye değer Girne’de, liman çevresindeki kafe ve restaurantlarda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Girne’de sahil boyunca çok sayıda otel var. 3 yıldızdan 5 yıldıza kadar lüks otellerde denizin ve güneşin keyfini sürebilirsiniz. Girne’ye gitmişken şehrin tepesinde yer alan Bellapais Manastırı’nı gezmenizi tavsiye ederim. Bu manastır Girne'nin doğusunda Beşparmak dağlarının eteklerinde derin bir uçurumun üzerinde yer alır. Kıbrıs’taki gotik sanatın en güzel örneklerinden biri olan bu manastır, Kudüs’ten göç eden Augustinian mezhebi rahipleri tarafından 1187 yılında yapılmıştır.

Lefkoşa’daki Saint Sophia Katedrali de Kıbrıs’ın en görkemli tarihi eserlerinden biri. Yine şehir merkezinde yer alan Barbarlık müzesini ziyaret ederek adada yaşanan tarihi acılara tanıklık edebilirsiniz.

Dikkat trafik sağdan!

Kıbrıs’ta İngiltere’deki gibi trafik akışı sağdan sağlandığı ve otomobillerin direksiyonu da sağda olduğu için araba kullanmanızı pek tavsiye etmem. Özellikle kavşaklarda zorlanabilirsiniz.

Salamis antik kentinin yer aldığı Magosa ve terk edilmiş otellerin yer aldığı ve hala kapalı olan Maraş bölgesi ilgi çekici. 38 yıldır terk edilen Maraş’ta terk edilmiş çok sayıda ev ve otel var. Bazı evlerde apar topar terk edildiği için yemek masasındaki çatal kaşıkları bile görmeniz mümkün. Burası askeri bölge ve izinsiz giriş yapılamıyor. Buranın muhteşem denizinin kapalı olması üzücü.

Bafra'nın denizi güzel

Magosa’dan adanın en ince ucuna doğru Karpaz’a doğru ilerlerken sizi Bafra bölgesi karşılar. Çok sayıda yeni otelin yer aldığı Bafra bölgesinin denizi de gerçekten harika. Bafra bölgesi Girne’ye göre daha sakin ve denizi daha güzel.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar