• Anasayfa
  • Bilgi
  • Empire State Binası hakkında hiç duymadığınız bilgiler

Empire State Binası hakkında hiç duymadığınız bilgiler

nihanbayram

New York şehrini temsil eden devasa yapılardan biridir. Yapımına 1929 yılında başlanan bina 1932 yılında açılmıştır.

En yüksek bina

En yüksek bina

1932 yılından 1972’de İkiz Kulelerin yapımına kadar dünyadaki en uzun bina olarak tarihte yerini almıştır. Kulelerin yıkılmasının ardından yine New York’un en yüksek binası olmuştur.

102 Katlı

102 Katlı

Empire State 102 katlı ve 1576 merdivenden oluşan binanın yapımında yaklaşık 10 milyon kiremit ve 55.000 ton çelik kullanılmıştır.

Yapısı

Yapısı

Binanın yapımında kullanılan yapı malzemeleri de en az bina kadar ses getirecek sayıda. 96 km su borusu binanın tesisatlarında kullanılmış, elektrik hattı için ise 760 km elektrik kablosu kullanıldı. Telefon için de 5600 kilometre kablo kullanıldı.

Pencerelerle kaplı

Pencerelerle kaplı

6550 penceresi olan binanın 73 asansörü var. Toplam yüksekliği ise anteni ile birlikte 443.2 metredir.

İntihar denemeleri

İntihar denemeleri

Tüm yüksek binalar ve köprülerde olduğu gibi Empire State Binası’ndan da intihar girişimleri olmuştur. İntiharların önüne geçmek için bazı bölümlere korkuluk çekilse de 37 kişi buradan atlamıştır.

Büyük Bunalım

Büyük Bunalım

Büyük Bunalım denilen ülke ekonomisinin iflas ettiği 1929’dan sonra açıldığından ilk yıllarda binanın çoğu ofisi boş kalmıştır.

İsmin kaynağı

İsmin kaynağı

Empire State isminin nereden geldiği konusunda birçok değişik fikir olsa da New York şehri için en sık kullanılan isimlerden birisidir. İsmini şehirden almıştır diyebiliriz.

Ziyaretçiler

Ziyaretçiler

Binada seyir için özel yerler de var. 86. kata alınan paraya ek olarak bir miktar daha verirseniz 102. kata çıkabiliyorsunuz.


nihanbayram
Nihan Bayram
511 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar