New York şehrini temsil eden devasa yapılardan biridir. Yapımına 1929 yılında başlanan bina 1932 yılında açılmıştır.

En yüksek bina

En yüksek bina

1932 yılından 1972’de İkiz Kulelerin yapımına kadar dünyadaki en uzun bina olarak tarihte yerini almıştır. Kulelerin yıkılmasının ardından yine New York’un en yüksek binası olmuştur.

Uçak Bileti

102 Katlı

102 Katlı

Empire State 102 katlı ve 1576 merdivenden oluşan binanın yapımında yaklaşık 10 milyon kiremit ve 55.000 ton çelik kullanılmıştır.

Yapısı

Yapısı

Binanın yapımında kullanılan yapı malzemeleri de en az bina kadar ses getirecek sayıda. 96 km su borusu binanın tesisatlarında kullanılmış, elektrik hattı için ise 760 km elektrik kablosu kullanıldı. Telefon için de 5600 kilometre kablo kullanıldı.

Pencerelerle kaplı

Pencerelerle kaplı

6550 penceresi olan binanın 73 asansörü var. Toplam yüksekliği ise anteni ile birlikte 443.2 metredir.

İntihar denemeleri

İntihar denemeleri

Tüm yüksek binalar ve köprülerde olduğu gibi Empire State Binası’ndan da intihar girişimleri olmuştur. İntiharların önüne geçmek için bazı bölümlere korkuluk çekilse de 37 kişi buradan atlamıştır.

Büyük Bunalım

Büyük Bunalım

Büyük Bunalım denilen ülke ekonomisinin iflas ettiği 1929’dan sonra açıldığından ilk yıllarda binanın çoğu ofisi boş kalmıştır.

İsmin kaynağı

İsmin kaynağı

Empire State isminin nereden geldiği konusunda birçok değişik fikir olsa da New York şehri için en sık kullanılan isimlerden birisidir. İsmini şehirden almıştır diyebiliriz.

Ziyaretçiler

Ziyaretçiler

Binada seyir için özel yerler de var. 86. kata alınan paraya ek olarak bir miktar daha verirseniz 102. kata çıkabiliyorsunuz.


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
26 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN