Emekli olunca bir sahil kasabasına yerleşme hayali yaşamayan var mıdır? Etrafınızdaki insanların çoğu da bu hayalı kuruyordur. Emeklilik hayali kuranların tercihi genelde Ege'den yana. Ancak Akdeniz ya da Karadeniz'de de bu hayalinizi gerçekleştirebileceğinizi yerler var.

İçindekiler

Akyaka

Sakin ancak mimarisi ve doğal güzellikleriyle gidenleri hayran bırakan bir yer Akyaka. Ödüllü mimar Nail Çakırhan'ın yaptığı bölgenin mimarisine uygun cumbalı, ahşap kapı, panjur ve balkonlu evleriyle ünlüdür. Sakin, temiz, şirin bir yerdir. Ilıman bir iklimi vardır, denizi ve doğal akvaryum olarak ünlenen Azmak Çayı da çok güzeldir. Sakin, temiz ve yeşili bol bir yerde yaşamak isteyenler için güzel bir seçenek.

Akyaka

 

Selemiye Köyü – Turunç

Marmaris artık o kadar büyüdü ki sakin bir sahil kabası arayanlar Selimiye Köyü, Turunç gibi yerlere yerleşmeye başladı. Buralar yazın bir hayli kalabalık oluyor. Ancak kışın sakin, güneşi bol günler sizi bekliyor olacak. Alışveriş, banka vs. gibi ihtiyaçlarınız için Marmaris merkezine gitmeniz laz. Ev fiyatlarına gelince, ucuz olmadığını söyleyebiliriz.

turunc

Uçak Bileti

Bitez-Gümüşlük

Özellikle İstanbulluların tercihi Bodrum, emekliler için güzel bir yer. Bodrum o kadar büyüdü ki devlet hastanesinden özel hastaneler alışveriş yapabilecek çok sayıda markete kadar her şey var. Bodrum biraz pahalı bir yer. Bir diğer handikabı da dağınık bir yerleşim olması. Bodrum'da emeklilerin en çok tercih ettiği yerlerin başında Bitez, Turgutreis ve Gümüşlük geliyor.

gümüşlük

Bademli

İzmir'in Dikili ilçesinin şirin bir beldesi Bademli. Zeytinlikleri ve bozulmamış doğası özellikle sakin bir hayat isteyenler için ideal. Köy halkı genelde mübadele göçmeni. Kalem Adası en turistik yeri. Yeme içme konusunda taze lezzetlere, temiz havasına ve sakin yaşamına hayran olabilirsiniz.

bademli

 

Alanya

Alanya artık sahil kasabası olmaktan çıkmış neredeyse şehir olmuş. Ancak hem şehir hayatı yaşayayım hem de ucuz olsun, denizi güneşi olsun kriterlerine uygun bir yer arıyorsanız iyi bir tercih olabilir. Alanya'da devlet özel sağlık konusunda hastane seçeneği çok. Gezecek yerler de hayli fazla. Turistik bir yer ama hala fiyatlar büyükşehirlere göre ucuz. Yılın 6 ayı denize girebilir, dağ köylülerinden organik lezzetleri uygun fiyata satın alabilirsiniz. Alanya'da Türk emekliler kadar Alman ve Danimarkalı emekliler de yaşıyor.

Alanya

Palamutbükü (Datça)

Datça ve çevresi de son yıllarda emekli olanların yerleşmeye başladığı bir yer. Palamutbükü ise oldukça sakin bir koy. Yazın biraz hareketlense de kışın çok ıssız ve sessiz. Böyle sessizlikten hoşlanıyorsanız ideal. Ancak banka, hastane, market vs. gibi ihtiyaçlarınızı düşünürseniz Datça merkez daha doğru bir tercih olacaktır.

datca

Ayvalık – Cunda

Ayvalık ve çevresi uzun yıllardır emekli olanların ya da Ege'den vazgeçemeyenlerin yaşamak için tercih ettiği bir yer. Cunda ise son yıllarda daha da moda oldu. Taze meyve sebze ve zeytinyağının bol olduğu Ayvalık'ta uygun fiyatlı ev bulabilirsiniz. Cunda Ayvalık ve çevresine göre daha pahalı bir yer. İstanbul'da yakın, üstelik Edremit'te havalimanı da bulunuyor. Yazları sıcak kışları ise ılık bir iklimi var.

cunda

 

Kuşadası

Kuşadası betonlaşmadan nasibini alan sahil bölgelerimizden birisi. Yine de kışların sakin geçtiğini belirten emekliler tarafından tercih ediliyor. Ev fiyatları Bodrum, Ayvalık, Datça'ya göre genel anlamda biraz daha uygun. İzmir'e de yakın. Amasra Biraz da Karadeniz bölgesine açılalım. Karadeniz'in Ege'yi andıran en şirin ilçelerinden biri de Amasra. Üstelik ev fiyatları uygun. Yeterli sayıda otel olmadığı için pansiyonculuk yaygın. Yani isterseniz yazın pansiyonculuk da yapabilirsiniz. Balık lokantalarının ünlü olduğu Amasra'da uygun fiyata masanızı güzelce donatabilirsiniz.

kuş adası

Akçay-Altınoluk

Balıkesir'in şirin ilçeleri Akçay ve Altınoluk emeklilerin en çok tercih ettiği yerlerin başında geliyor. Yeni ama uygun fiyatlı çok sayıda ev var. Kaz Dağı eteklerinde olduğu için havası da çok güzel. İstanbul'a yakın oluşu da bir başka artısı. Kaplıca merkezlerine yakın oluşu da bu bölgeyi emekliler için daha bir avantajlı kılıyor.

altınoluk

Didim

Aydın'a bağlı Didim emeklilerin yaşamı tercih ettiği yerlerden bir başkası. Burayı hatta Türkler kadar İngiliz emekliler de tercih ediyor. Didim'de deniz mevsimi uzun. Mayıs ayından Kasım ayına kadar uzun süre denize girilebiliyor. Kışın da havası sıcak.

Köyceğiz (Fethiye)

Fethiye ve çevresi de emeklilerin yaşamayı tercih ettiği yerlerden. Tek sıkıntısı yazın havasının çok sıcak olması. Temmuz-Ağustos ayları dışında Fethiye'nin havası güzel. Köyceğiz son yıllarda daha sakin bir hayat isteyenlerin Fethiye merkeze göre daha çok tercih ettiği bir yer.

didim


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1354 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar