Dünyanın en yüksek faizi hangi ülkede

nihanbayram

Merkez Bankası faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Şubat ayında aldığı faiz artışı kararıyla da dünyanın en yüksek faiz oranını uygulayan ülkelerden biri olduk. Sıralamada kaçıncı sıradayız işte en yüksek faiz oranı uygulayan ülkeler.

Güney Kore

Güney Kore

Listeye ilk olarak son yıllarda gelişen ekonomisiyle dikkat çeken Samsung gibi dünya dev markalarını yaratan Güney Kore ile başlıyoruz. Güney Kore’de Merkez Bankası’nın uyguladığı aylık faiz oranı %2,5.

Polonya

Polonya

Avrupa’da faiz oranları genel olarak düşük. En yüksek faiz uygulayan ülkelerden biri de %2,5 ile Polonya.

Uçak Bileti

Romanya

Romanya

Avrupa Birliği içerisinde diğer ülkelere göre yüksek faiz oranı uygulayan bir diğer ülke de yine Doğu Avrupa ülkelerinden Romanya. Burada Merkez Bankası tarafından aylık %3,5 faiz uygulanıyor.

Meksika

Meksika

Romanya ile aynı faiz oranını uygulayan bir başka ülke de Güney Amerika ülkelerinden Meksika. Meksika Merkez Bankası da %3,5 faiz oranı uyguluyor.

Güney Afrika

Güney Afrika

Afrika’nın en gelişmiş ülkesi sayılan Güney Afrika da yüksek faiz oranı uygulayan ülkelerden biri. Bu ülkede aylık %5,5 faiz oranı var.

Çin

Çin

Dünya ekonomisinin süper devlerinden Çin de beklenen aksine yüksek faiz oranı var. %6 faiz oranı uygulanıyor.

İzlanda

İzlanda

Avrupa’da en yüksek faiz oranı uygulayan bir başka ülke de Kuzey Avrupa ülkelerinden İzlanda. Burada %6 faiz oranı var.

Rusya

Rusya

Son günlerde Ukrayna’ya müdahalesiyle gündeme gelen Rusya, Avrupa’da İzlanda’dan sonra yüksek oranda faiz uygulayan ülkedir. Burada aylık faiz %7.

Endonezya

Endonezya

Uzak Doğu ülkesi Endonezya da dünyada yüksek faiz uygulayan ülkelerden biridir. Burada %7,5 faiz var.

Hindistan

Hindistan

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan %8 faiz oranı uyguluyor.

Mısır

Mısır

Siyasi çalkantıları, sokak gösterileriyle gündeme gelen Mısır da yüksek faiz uygulayan ülkelerden biridir. Mısır’da %8,75 faiz uygulanıyor.

Türkiye

Türkiye

Gelelim Türkiye’ye… Merkez Bankası’nın 28 Ocak’ta aldığı faiz artışı kararından sonra faiz oranları %10’a yükseldi. Bu haftada Merkez Bankası faiz oranlarında bir değişiklik yapmayınca Brezilya’nın ardından dünyanın en yüksek faizini uygulayan ülke olduk.

Brezilya

Brezilya

Dünyanın en yüksek faiz oranını uygulayan ülkeler listesinin birinci sırasında Brezilya var. Brezilya Merkez Bankası’nın aylık faiz oranı %11.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN