İster spor için isterseniz de her şeyden biraz uzaklaşıp kendinizle başbaşa kalmak için olsun yürümek her zaman herkese iyi gelen harika bir aktivite. Peki, yürümek için ülkemizden ve dünyadan en iyi rotalar hangileri biliyor musunuz?

Alplerin zirvesine yolculuk

Alplerin zirvesine yolculuk

Fransa İsviçre sınırında yer alan Mont Blanc bölgesi ziyaretçilerine sunduğu benzersiz manzaralarla yürümek için harika bir seçim. Üstelik Alplerin baştan çıkarıcı doğal güzellikleri ve benzersiz bir hava da burada sizi bekliyor.

Uçak Bileti

Katmandu’dan Himalayalar’a

Katmandu’dan Himalayalar’a

Yine dünyanın en yüksek yürüyüş rotalarından biri olan bu rota da ziyaretçilerine hem bölge halkıyla tanışma hem de Himalayalar’ın doğal güzelliklerini keşfetme şansı veriyor. Bu yola çıkmak için uzun bir tatil ayırmanız gerektiğini de hatırlatalım. Çünkü rota yaklaşık 20 gün sürüyor.

Medeniyetlerin izinde tarihi Petra Yolu

Medeniyetlerin izinde tarihi Petra Yolu

Mesafe olarak bize daha yakın olan bu yol da dünyanın en eski antik rotalarından biri. Ürdün çöllerinden geçerek tamamlayabileceğiniz Petra Yolu’nda geceleri kamp yapabilir, yanınızda götüreceğiniz çadırlarda kalabilirsiniz.

Latin Amerika’nın kalbine yolculuk için İnka Yolu

Latin Amerika’nın kalbine yolculuk için İnka Yolu

Dünyanın en eski yürüyüş rotalarından biri olan İnka Yolu başta İnka Uygarlığı olmak üzere bölgede yaşamış birçok medeniyetin izini sürebileceğiniz harika bir seçenek. Üstelik bölgenin yeşilliklerle çevrili eşsiz doğası ve yürümeye elverişli iklimi burayı daha da özel kılıyor.

İtalyan tarzı Centiero Azzurro

İtalyan tarzı Centiero Azzurro

İtalya’nın kuzeyinden geçen bu yol özellikle yürüyüş sırasında deniz manzarasından hoşlananlar için biçilmiş kaftan. Ülkemizdeki tarihi Likya Yolu’na benzeyen yolda karşınıza çıkacak harika manzaralar için fotoğraf makinenizi de yanınıza almanızda yarar var.

Akdeniz’in en güzeli Likya Yolu

Akdeniz’in en güzeli Likya Yolu

Ülkemizde de tarihi ve doğal güzellikleri görmek için katedebileceğiniz muhteşem yürüyüş rotaları var. Bunlardan biri de önemli bir bölümü Antalya ve civarından geçen tarihi Likya Yolu. Özellikle son yıllarda alternatif bir tatil isteyenlerin seçimi olan yolda yürümek inişli çıkışlı arazi ve zorlu yol koşulları nedeniyle çok kolay olmasa da karşınıza çıkacak benzersiz manzaralar ve klasik bir tatilde asla yaşayamayacağınız deneyimler için kesinlikle değer.

Şehirden çıkamayanlar için Belgrad Ormanı

Şehirden çıkamayanlar için Belgrad Ormanı

Yoğun iş yaşamı, aile, çocuklar gibi nedenlerle sık sık şehir dışına çıkamamanız da güzel bir rotada ve doğal bir ortamda yürüyüş keyfi yapmak için engel değil. Özellikle İstanbul bu konuda Adalar, Polonezköy, Caddebostan gibi çok sayıda seçenek sunsa da aralarında en fazla ilgi gören Belgrad Ormanı. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yemyeşil ağaçlar altında yürüyerek kendinizi başka bir dünyadaymış gibi hissetmek isterseniz, hem yakın hem de bir o kadar keyifli olan Belgrad Ormanı’nı mutlaka değerlendirin.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar