Dünyanın en ilginç yemek festivalleri

nihanbayram

Dünya üzerinde her yıl keşfedilmeye değer çok sayıda eğlenceli festival kutlanıyor. Bunlardan bazıları ise tamamen yeme içme üzerine odaklanmış ve duyanları meraklandırdığı kadar şaşırtıyor da. Trüf mantarı festivalinden kırmızı turp festivaline bu eğlenceli kutlamaları keşfetmek için acele edin.

Portakal Festivali

Portakal Festivali

İtalya'nın Ivrea şehrinde düzenlenen bu festivali katılımcılar birbirlerine portakal atarak kutluyorlar. Geçmişi 1200'lü yıllara dek uzanan festivalin başlangıç noktası ise bu yıllarda geçit töreni sırasında askerlerin ilgisi çekmeye çalışan genç kızların evlerden portakal atması zamanla bu savaşın bir gelenek haline gelmesini sağlamış.

Uçak Bileti

Gilroy Sarımsak Yeme Festivali

Gilroy Sarımsak Yeme Festivali

Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Gilroy şehrinde kutlanan bu festivalde kutlamalar sarımsak yiyerek yapılıyor ve sarımsağı yiyecek ve içeceklerde en ilginç şekilde kullanan birinci gelerek ödülün sahibi oluyor.

Şeker Atma Yarışı

Şeker Atma Yarışı

İspanya'nın Vilanova bölgesinde düzenlenen bu yarışma da tam bir festivazl havasında geçiyor. Katılım içinse tek bir şart var: Birbirine olabilidiğince fazla sayıda şeker fırlatmak.

Truffle Festivali

Truffle Festivali

Dünyada az sayıda bulunan ve değerli mantar türleri arasında yer alan truflle mantarının kendine ait bir festivali var. İtalya'nın Alba şehrinde kutlanan bu festivalde truffle mantarının çok sayıda farklı kullanımına tanık olabilirsiniz.

Domates Festivali

Domates Festivali

İspanya'nı Valensiya kentinde kutlanan bu festival dünyanın en ünlü kutlamaları arasında yer alıyor. Her yıl kutlanan festivalle binlerce insan birbirine yüzlerce domates fırlatarak kentin sokak ve caddelerini kırmızıya boyuyorlar.

Yemek ve Şarap Festivali

Yemek ve Şarap Festivali

Hawaii'de kutlanan bu lezzetli festivalin en önemli farkı katılımcıların yerel halktan çok profesyonel şeflerden oluşması. Festival süresince şefler gurme lezzetleri hazırlayarak jürinin beğenisine sunuyor. Siz de festival sırasında adadaysanız, bu lezzetleri tadabilirsiniz.

Sidney Yemek Festivali

Sidney Yemek Festivali

Avustralya'nın Sidney şehrinde kutlanan bu festival her yıl Ekim ayında düzenleniyor ve bir ay boyunca kutlamalar sürüyor. Dünyanın farklı bölgelerinden gelen şefler tarafından hazırlanan lezzetler katılımcıların beğenisine sunuluyor.

Hampton Karpuz Festivali

Hampton Karpuz Festivali

Amerika Birleşik Devletleri'nin Hampton kentinde kutlanan festivalle en güzel, en sulu ve en ağır gibi kategorilerde karpuzlar seçiliyor ve sahiplerine ödüller veriliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN