Dünyanın en geniş ülkeleri

nihanbayram

Dünyada her yıl ülkeler nüfus, ekonomi ve birçok konuda karşılaştırılır. Bu karşılaştırmalardan biri de sahip oldukları toprakların genişliği. Yüzölçümü bakımından dünyanın büyük ülkeleri hangileri dersiniz?

Cezayir

Cezayir

Kuzey Afrika'nın en geniş ülkesi olarak anılan Cezayir sadece bu bölgenin değil, dünyanın da en geniş alana yayılan ülkelerinden. Bu toprakalrın bir bölümü çöllerle kaplı ve Cezayir'in toplam yüzölçümü 2.381.741 kilometrekare.

Kazakistan

Kazakistan

Orta Asya'nın en geniş alanlarından birisine sahip ülkesi Kazakiktan'ın yüzölçümü tam 2.724.900 kilometrekare. Bu toprakların önemli bir bölümü çöllerle ve geniş düzlüklerle kaplı olsa da ülkenin yayıldığı alan fazlasıyla geniş.

Arjantin

Arjantin

Arjantin 2.780.400 kilometrekarelik topraklarıyla aynı zamanda bölgenin en çok turist çeken ülkelerinden. Arjantin'de özellikle şaraplar, ezzetli yemekler ve tango dansı çok ilgi görüyor.

Hindistan

Hindistan

Hindistan kendine has kültürü, filmleri ve egzotik atmosferiyle dünyada alternatif tatilin ilk akla gelen rotaları arasında. Hindistan'ın tamamını gezmeyi başarabilirseniz, 3.287.590 kilometrekare alan sizi bekliyor.

Avustralya

Avustralya

Dünyada tek bir kıta üzerine yayılan tek ülke olan Avustralya, bu unvanını sahip olduğu toprakların büyüklüğüyle taçlandırıyor. Aynı zamanda kangruları, koalaları ve ülkeye has endemik bitki türleriyle bilinen Avustralya'nın topraklarıın büyüklüğü 7.692.024 kilometrekare.

Brezilya

Brezilya

Futbol, samba, kahve ve bembeyaz kumsalların anavatanı Brezilya da geniş topraklarıyla adından söz ettiriyor. Brezilya'nın yayıldığı toplam alan tam 8.515.767 kilometrekare.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

Kuzey Amerika kıtasının önemli bir bölümünü kaplayan ve farklı eyaletlerin birleşiminden meydana gelen Amerika Birleşik Devletleri Hawaii, Alaska gibi eyaletlerle birlikte 9.629.091 kilometrekare alana sahip.

Çin Halk Cumhuriyeri

Çin Halk Cumhuriyeri

Dünyanın büyük kıtası olan Asya'da bulunan Çin Halk Cumhuriyeti, özerk bölgeleri ile birlikte 9.706.961 kilometrekare alan üzerinde yer alıyor. Bu da demek oluyor ki Çin'in tamamnını gezmek isterseniz en azından birkaç yılınızı sadece bunun için ayırmanız gerekebilir.

Kanada

Kanada

Amerika Birleşik Devletleri Kuzey Ameirka kıtasının önemli bir böğümünü kaplayabilir. Ancak bu konuda Kanada'nın bir sıra arkasında geliyor. Kuzey Amerika kıtasının ve dünyanın en büyük ülkelerinden brisi olan Kanada'nın yayıldğı alanların toplamı 9.984.670 kilometrekare.

Rusya Federasyonu

Rusya Federasyonu

Dünyanın en büyük ülkesi yine aynı zamanda dünyanın en büyük kıtası olan Asya'nın kuzeyinde bulunan Rusya Federasyonu. Ülkenin toprakları o kadar büyük ki bir ucundan diğer ucuna aktarma yapmadan uçmak mümkün değil. Bir bölümü yılın büyük bölümünde buzlarla kaplı olan Rusya'da görülmeye değer şehirler ise genellikle ülkenin batı yakasında, Avrupa'ya yakın alanlar üzerinde toplanmış durumda. Rusya'nın bir diğer özelliği ise doğu-batı yönünde geniş topraklara sahip olmasının bir sonucu olarak 9 farklı zaman diliminin bulunması.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar