Her yıl milyonlarca insan tatil, iş veya ziyaret amacıyla bir yerden başka bir yere seyahat ediyor. Peki, hiç düşündünüz mü dünyanın en fazla ziyaretçi çeken şehirleri hangileri olabilir? Listede Amerika’dan Avrupa’ya ve hatta Türkiye’ye kadar dünyanın dört bir yanından farklı şehirler var.

Bembeyaz kumsallar ve eğlencenin şehri Miami

Bembeyaz kumsallar ve eğlencenin şehri Miami

Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde bulunan Miami sadece ABD’nin değil, dünyanın en fazla gezilen şehirlerinden biri. Kente bu yıl 8 milyondan fazla turistin gelmesi bekleniyor. Miami’nin en dikkat çekici özelliği ise neredeyse yılın tamamı denize girilebilir iklimi ve tüm gün süren çılgın plaj partileri.

Uçak Bileti

Tayland’ın arka bahçesi Pattaya

Tayland’ın arka bahçesi Pattaya

Tayland’ın en renkli şehirlerinden biri olan Pattaya da en fazla ziyaretçi çeken şehirlerden biri ve 2015’de 8,5 milyon civarında turist bekliyor.

Hac yolculuğunun rotası Mekke

Hac yolculuğunun rotası Mekke

Dünya üzerinde milyonlarca Müslümanın her yıl hac ve umre için ziyaret ettiği Mekke de 9 milyon ziyaretçi ile bu alanda bir rekorun sahibi.

Guangzhou’nun ışıkları

Guangzhou’nun ışıkları

Dünyanın en çok ziyaretçi çeken şehirlerinden biri olan bu şehir bu yıl 9 milyondan fazla turist bekliyor. Şehri en çok ziyaret edenler arasında Çinliler ve Japonlar var.

Uzakların egzotik cenneti Phuket

Uzakların egzotik cenneti Phuket

Birçok listede üst sıralarda yer alan Phuket bu alanda 10 milyon ziyaretçiyle zirveye oynuyor. Phuket’in bu kadar ilgi görmesinin nedenlerinden biri ise bembeyaz, eşsiz kumsallarının yanı sıra tarihi ve doğal güzellikleri sayılıyor.

Avrupa’nın açıkhava müzesi Roma

Avrupa’nın açıkhava müzesi Roma

Başta Vatikan, Kolezyum ve Aşk Çeşmesi olmak üzere sayısız tarihi ve doğal güzelliğe sahip Roma dünyanın en küçük şehirlerinden biri olsa da 11 milyona yaklaşan yıllık ziyaretçi sayısıyla bu alanda yerini kimseye bırakmıyor.

Uzak Doğu’nun yeşil rotası Seul

Uzak Doğu’nun yeşil rotası Seul

Güney Kore’nin ve dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri de Seul. Kente bu yıl 11 milyona yakın ziyaretçinin iş, tatil ve diğer nedenlerle gelmesi bekleniyor.

Çölün en yeni hediyesi Dubai

Çölün en yeni hediyesi Dubai

Yakın zaman önce uçsuz bucaksız bir çölden ibaret olan Dubai bugün 11,5 milyona ulaşan ziyaretçi sayısıyla görenleri şaşırtıyor.

Akdeniz’in gözdesi Antalya

Akdeniz’in gözdesi Antalya

Ülkemizden listeye giren ilk kent Antalya berrak denizleri ve altın sarısı kumsallarıyla bu yıl 12 milyondan fazla turisti ağırlamaya hazırlanan bir turizm cenneti.

Hem Asyalı hem Avrupalı İstanbul

Hem Asyalı hem Avrupalı İstanbul

Ülkemizin dünyaya açılan kapısı İstanbul ziyaretçi sayısıyla da bu konumunu garantiliyor. İstanbul’a 2015’de tam 13 milyon kişinin başta turizm olmak üzere çeşitli nedenlerle gelmesi bekleniyor.

Malezya’nın kozmopolit başkenti Kuala Lumpur

Malezya’nın kozmopolit başkenti Kuala Lumpur

Kuala Lumpur özellikle ticarette çok hızlı gelişen bir kent. Hem ticaret hem de turizm amacıyla ziyaret edenlerle birlikte 14 milyondan fazla insanı ağırlıyor.

Çin’in ticaret merkezi Shenzhen

Çin’in ticaret merkezi Shenzhen

Shenzhen, listedeki diğer şehirler kadar ünlenmese de hızla yükselen gökdelenleri ve her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın fuarlar, kongreler ve daha birçok organizasyon için bir araya geldiği bir kent. dünyanın en fazla ziyaret edilenleri arasında ise 16 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısıyla zirveye en yakın adaylardan biri.

New York

New York

Dünyada binlerce şehir ve yüz binlerce farklı güzellik olabilir ama New York her zaman New York’tur. Özellikle 1900’lü yılların başında yükselmeye başlayan bu kent bu tarihten sonra durmaksızın gelişimini sürdürdü ve her dikilen yeni gökdelenle birlikte New York ruhu biraz daha canlanarak günümüze kadar geldi. Aynı zamanda dünya başkentlerinden biri olarak anılan şehir turizm, ticaret, eğitim, kültür, sanat ve daha birçok konuda hem Amerika Birleşik Devletleri’nin hem de dünyanın en önemli merkezlerinden biri ve 17 milyon ziyaretçisiyle bu konumunu daha uzun yıllar bırakacak gibi de görünmüyor.

Paris her zaman moda

Paris her zaman moda

Fransa’nın başkenti ve tıpkı New York gibi dünya şehirleri denince ilk akla gelen yerlerden biri Paris de her yıl daha fazla turisti ağırlayan bir kültür şehri. Paris’i Paris yapan Eyfel Kulesi, modern binaları, sayısız kafe, restoran ve gece kulübüyle canlı şehir yaşamı kentin bu kadar ilgi görmesinde etkili elbette. Ama buranın en önemli özelliği nedir derseniz, şehrin kendine has ruhu ve buraya gelen hemen herkesin kısa sürede bu benzersiz atmosfere kapılıp tekrardan kenti ziyaret etmek istemesi olarak görülüyor. 

Kral ve kraliçelerin şehri Londra

Kral ve kraliçelerin şehri Londra

Sayısız park ve bahçesiyle dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olan Londra, en fazla ziyaret edilenler arasında da listenin ilk sıralarında. Bu yıl 18 milyon ziyaretçi beklenen şehirde gezip görülecek onlarca müze, tarihi semt, cadde, park ve aklınıza gelebilecek hemen her şey var. Yapılacak en iyi şeylerden biri de kraliyet muhafızlarının nöbet değişim saatlerine yakın zamanlarda Buckingham Sarayı’na gitmek ve daha önce benzerine hiç tanık olmadığınız bu seremoniyi yerinde izlemek.

Renklerin diyarı Bangkok

Renklerin diyarı Bangkok

Tayland’ın başkenti Bangkok, renkli, kozmopolit yaşamının yanında tapınakları ile ünlü bir kent. Son yıllarda hızla gelişen turizm ve ekonomisi ile birlikte dünyanın merkezleri arasında gösterilen şehirde nereyse bakarsanız bir sürprizle karşılaşıyorsunuz. Ünlü yerel pazarlarında satılan egzotik meyveler, yakınında bulunan tropik cennetlerle burası ziyaretçilerini kesinle hayal kırıklığına uğratmayan bir yer.

Uzak Doğu’nun yakın şehri Singapur

Uzak Doğu’nun yakın şehri Singapur

Uzak Doğu’nun ve dünyanın en fazla ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Singapur 24 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlıyor. Buraya gelenlerin önemli bir bölümü ticaret ve iş amaçlı şehri ziyaret etse de özellikle dünyaca ünlü spa merkezleri ve gökdelenlere karşı yüzme keyfi sunan teras havuzlarıyla turizm için de önemli bir merkez.

Dünyanın zirvesinde Hong Kong

Dünyanın zirvesinde Hong Kong

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehri ise son yıllarda zirveyi hiçbir yere bırakmayan Hong Kong. 27 milyona yaklaşan ziyaretçi sayısıyla Hong Kong, bu alanda uzun yıllar rakipsiz kalacak gibi. Burayı bu kadar özel yapansa, birçok Uzak Doğu şehrinde olduğu gibi hızla gelişen ticaret ve alışveriş turizmi. Hong Kong’a sadece alışveriş yapmak için gelen binlerce insan var ve bu durum kenti bu alanda rakipsiz kılarak en çok ziyaret edilenler arasında zirveye taşıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar