Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 ülkesi


Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 1636

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da dünyanın en çok gezilen ülkelerini açıkladı. Bazı ülkeler nüfusu kadar hatta nüfusundan da fazla turist ülkesine çekebiliyor.

1-Fransa

Dünyanın en çok turist çeken ülkesi Fransa. Geçen yılki terör saldırıları sonrasında turist sayısında bir miktar gerileme olsa da yine de Fransa’yı 84,5 milyon kişi ziyaret etti. Ziyarette ilk sırayı başkent Paris alıyor. Paris’in yanı sıra güney kıyıları Nice, Marsilya, Lyon yine Strastbourg ve Bordeaux gibi şehirleri de turist ağırlıyor.

2-ABD

Dünyada Fransa’dan sonra en çok turist çeken ülkesi ise ABD. Amerika Birleşik Devletleri’ni geçtiğimiz yıl 77.5 milyon kişi ziyaret etti. ABD’de en çok turist çeken ilk şehir New York. Dünyanın moda, finans merkezlerinden biri olan New York aynı zamanda müzeleri, sergileri, konserleri kendine has şehir yapısıyla turist çekmeyi sürdürüyor. New York’tan sonra Los Angales, Miami gibi şehirler de en çok turistin gittiği kentler.

2-ABD

3-İspanya

Dünyada en çok ziyaret edilen ülkelerin başında da İspanya geliyor. Özellikle tarihi eserleri, tarihle iç içe şehirleri ve Akdeniz sahilleri yıl boyunca İspanya’ya turist çekiyor. Turizm ülkenin en önemli gelirlerinden birisi. Geçen yıl da İspanya’yı 68.2 milyon kişi ziyaret etti. Barcelona, Madrid, Sevilla, Granada gibi şehirler ve Ibiza, Mallarco gibi adaları yıl boyunca turist akınına uğruyor.

3-İspanya

4-Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin aynı zamanda dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden de birisi. Tapınakları ve doğal güzellikleriyle gidenlerin kendisine hayran bırakan Çin’i de geçtiğimiz yıl 56.9 milyon kişi ziyaret etti. Çin’e giden yabancıların büyük bir kısmının da iş amaçlı gittiğini hatırlatmak lazım. Dünyanın en önemli üretici ülkelerinden biri olan Çin de çok sayıda önemli fuar da düzenleniyor. Çin Seddi, İpek Yolu, Cennet Tapınağı, Toprak Askerler ve Yazlık Saray gibi önemli turistik yerleri de barındırıyor.

4-Çin

5-İtalya

Rönasansın doğduğu yer İtalya, Roma imparatorluğundan bu yana kalma tarihi eserleriyle dikkat çeken bir ülke. Başkent Roma, Floransa, Napoli, Venedik, Milano gibi tarihi şehirler İtalya’nın en çok turist çeken kentleri. Geçen yıl da İtalya’yı 50.7 milyon kişi ziyaret etti.

5-İtalya

6-Türkiye

Turizmde geçtiğimiz yıl biraz sıkıntılı bir süreç geçirse de Türkiye de dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında geliyor. 39,5 milyon ziyaretçiyle ülkemiz de dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasına girdi. Türkiye’de en çok turist İstanbul’a geliyor. Tarihi ve doğal güzellikleriyle dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan İstanbul’u, Antalya gizliyor. Özellikle muhteşem otelleri güneşi denizi ve doğal güzellikleriyle de Antalya Türkiye’nin en çok turist çeken kentlerinden.

6-Türkiye

7-Almanya

Avrupa’nın en büyük ve en zengin ülkelerinden Almanya da festivalleri ve fuarlarıyla milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Kara Ormanlar ve Alpler, Neuschwanstein Kalesi gibi yerler Almanya’nın en çok turist çeken yerlerinin başında geliyor. Almanya’yı da 35 milyon kişi ziyaret etti.

7-Almanya

8-İngiltere

Tarihi yapıları, doğal güzellikleri, eğitim olanakları, köklü okulları ve ticaret merkezleriyle İngiltere de en çok turist çeken ülkelerin başında geliyor. Geçtiğimiz yıl İngiltere’yi yaklaşık 34 milyon kişi ziyaret etti. Başkent Londra listede ilk sırada yer alıyor.

9-Meksika

9-Meksika

Güney Amerika ülkesi Meksika dünyanın en eski uygarlıklarından Mayalara ev sahipliği yapıyor. Tulum’daki Maya harabeleri, tropik ormanlar ve İspanyol mimari eserlerin yanı sıra sahilleri ve denizi de Meksika’yı tercih etmek için önemli nedenler arasında yer alıyor. Meksika’yı da 32.1 milyon kişi ziyaret etti.

10-Rusya

10-Rusya

Moskova St. Petersburg gibi ihtişamlı şehirlerin yer aldığı Rusya da dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden birisi. 31,3 milyon kişinin ziyaret ettiği Rusya’da Kızıl Meydan, görkemli dini yapılar, St. Petersbug gibi şehirler ilk sırada yer alıyor. Rusya’nın tek handikabı soğuk ve sert geçen kışları.

10-Rusya

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.