Spor dalları ve sporcular her zaman ilgi noktası ve merak konusu oluyor. Birçok insan sevdikleri spor dallarıyla ilgilenen dünyaca ünlü sporcularla ilgili detaylı bilgi sahibi olmayı da tercih ediyor. Genelde en çok merak edilen ise dünyaca ünlü sporcuların yıllık kazançları. İşte 2022 yılında dünyanın en çok kazanan sporcuları.

10- Kevin Durant: 75 milyon dolar

Kevin Durant

Kevin Wayne Durant, NBA’in en sevilen basketbolcularından biri. Brooklyn Nets takımı için sahaya çıkan Durant’in 2021 yılındaki geliri 75 milyon dolar. Geçtiğimiz yıl ağır sakatlıklarla geçirip aktif bir şekilde sahaya çıkamamış olsa da yaptığı iş birlikleri sayesinde basketbolcu, dünyanın en çok kazananları arasında. Bu kazancın 31 milyon doları ise Brooklyn Nets ile yaptığı yıllık anlaşmadan geliyor.

9- Tom Brady: 76 milyon dolar

Tom Brady

Amerikan Futbolu oyuncusu Tom Brady, dünyanın en çok kazanan 9. sporcusu. Forbes’a göre, 2021 yılında Tom Brady 76 milyon dolar kazandı. Tampa Bay Buccaneers takımında oyun kurucu olarak oynayan Brady, takımından yılda 45 milyon dolar para kazanıyor. Bunun yanında markalarla uzun süreli sözleşmeler yapıyor.

8- Lewis Hamilton: 82 milyon dolar

Lewis Hamilton

Formula 1 sürücüsü Lewis Hamilton, 2021 yılındaki 82 milyon dolar kazancıyla listenin 8. sırasında karşımıza çıkıyor. Formula 1’de 7 kez dünya şampiyonu olan Hamilton, aynı sporla uğraşan rakiplerine kıyasla dünyanın en çok kazanan ismi olmasının yanında en popüler ismi de. Yarış pistindeki performansıyla yaklaşık 70 milyon dolar kazanan Hamilton reklam anlaşmalarını da çok yüksek tutarlarla imzalıyor.

7- Roger Federer: 90 milyon dolar

Roger Federer

Dünyanın en çok kazanan sporcuları listesinin 7. sırasında İsviçreli tenisçi Roger Federer var. Forbes, tenisçinin 2021 yılındaki toplam kazancının 90 milyon dolar olduğunu açıkladı. Bir süre sakatlık yaşadığı için tenis oynayamasa da Rolex, Credit Suisse ve Uniqlo gibi markalarla yaptığı anlaşmalardan kazandığı 60 milyon dolarla dünyanın en çok kazananları arasında.

6- Neymar: 95 milyon dolar

Neymar

Neymar da Silva Santos Jr, dünyaca ünlü Brezilyalı bir futbolcu. Paris Saint-Germain ve Brezilya milli takımında forvet oynayan Neymar’ın 2021 yılındaki toplam kazancı 95 milyon dolar. Cristiano Ronaldo gibi Neymar da sosyal medya hesapları üzerinden milyonlarca dolar kazanıyor. Neymar, aynı zamanda Epic Games ile anlaşma imzalayarak Espor dünyasına da adım attı.

5- Lebron James: 96.5 milyon dolar

Lebron James

Listenin 5. sırasında NBA’in en popüler isimlerinden olan Lebron James yer alıyor. Forbes, basketbolcunun kazancının 2021 yılında 96,5 milyon dolar olduğunu açıkladı. James, NBA’in en iyi basketbolcularından biri olarak kabul ediliyor. James’in Los Angeles Lakers anlaşması yıllık 31.5 milyon dolar kazanç getirirken Pepsi ile yaptığı anlaşmadan da oldukça iyi kazandığı biliniyor. Ayrıca Lebron James Space Jam filmiyle de Hollywood’a da atılmış durumda.

4- Dak Prescott: 107.5 milyon dolar

Dak Prescott

Dünyanın en çok kazanan 4. sporcusu, Amerikan futbolu oyuncusu Dak Prescott. Forbes’a göre, Prescott’un 2021 yılında kazancı 107.5 milyon dolar değerinde. Dallas Cowboys takımı ile dört yıllık anlaşma imzalayan sporcunun imza bonusu olarak 66 milyon dolar kazandığı biliniyor. Yaptığı reklam anlaşmalarından da oldukça yüksek tutarlarda para kazanıyor.

3-Cristiano Ronaldo: 120 milyon dolar

Cristiano Ronaldo

Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro dünyanın en popüler futbolcularından biri. Forbes, Ronaldo’nun 2021 yılındaki kazancının 120 milyon dolar olduğunu açıkladı. Bu kazancın 50 milyonu futbolcunun Manchester United ile yaptığı anlaşmadan geliyor. Geriye kalan kısmı ise Ronaldo’nun sosyal medya hesapları sayesinde elde ediliyor. Ünlü futbolcunun sosyal medya hesabından oldukça yüksek miktarlarda para kazandığı biliniyor.

2- Lionel Messi: 130 milyon dolar

Lionel Messi

Arjantinli futbolcu Lionel Andres Messi, dünyanın en çok kazanan 2. sporcusu. Messi, Paris Saint-Germain’de forvet olarak oynuyor ve aynı zamanda Arjantin ulusal takımının da kaptanı. Forbes’in verileri, Messi’nin 2021 yılında toplam kazancının 130 milyon dolar olduğunu ortaya çıkardı. Dünyadaki en iyi futbolcu olarak bilinen Messi’nin gelirinin yıllık 33 milyon doları Paris Saint-Germain ile anlaşmasından geliyor. Futbolcunun saha dışında yaptığı reklam anlaşmalarından kazancı ise 100 milyon dolara yakın.

1- Conor McGregor: 180 milyon dolar

Conor Mcgregor

Listenin ilk sırasında karma dövüş sporu ile ilgilenen İrlandalı boksör Conor McGregor yer alıyor. Forbes tarafından açıklanan verilere göre, McGregor 2021 yılında 180 milyon dolar kazandı. Sporcu, kazancının 30 milyon dolarını sahadaki performansı sayesinde elde ediyor. McGregor, dünyanın en büyük karma dövüş sanatları organizasyonu olarak bilinen Ultimate Fighting Championship’te tüy sıklet ve hafif sıklet şampiyonu. Geriye kalan 150 milyon dolarlık geliri ise kendine ait viski markasının hisselerini satarak kazandı.


nihanbayram
Nihan Bayram
481 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar