Dünyanın en büyük yapay plajı nerededir?

cemdisbudak

Deniz olan bir şehirde yaşayıp; okumak için veya iş dolayısıyla deniz olmayan bir şehre gittiğinde deniz manzarasını, dalgaları özlüyor insan. Yaz olduğunda koşa koşa denize atlanacak plaj arıyor fakat deniz olmayan şehirlerde yaşayanlar bilirler ne yazık ki başka illere gitmeleri gerekiyor. Japonya’da yer alan The Ocean Dome adı ile anılan yapay plaj Seagaia Okyanus Kubbesi aslında okyanus sularının yanında mavi ile yeşilin tam ortasında olmasına rağmen adeta deniz olmayan yerlere nazire yapıyor.

100 metre genişlik ve 300 metre uzunlukta olan bu yapay plaj Guinness Rekorlar Kitabı’nda dünyanın en büyük yapay plajı olarak anılmaktadır. Yıl boyu suyu 30 derecede bulmak mümkün.

Uçak Bileti

İçinde dalga havuzları, çocuk havuzları, alışveriş merkezleri, restoranlar ve hatta oteller bulabilirsiniz. Japonlar yapay plaj değil adeta bir şehir kurmuşlar. Hem de en önemli detay olan öğle güneşini de hesaba katmışlar. Yaz aylarında plajı üstü kapatılıyor ve böylece tatilciler güneşin zararlı ışıklarından korunuyor. Duvarlarında ise gemi, ada ve az bulutlu yaz gününe özgü gökyüzü resimleri görebilirsiniz.

The Ocean Dome’un yaz kış çalışıyor olması da biz denize girmek için yaz aylarını bekleyenleri kıskandırıyor. Türkiye’de de sayılarının artması, deniz olmayan illerimize de yapay plajların yapılması dileğiyle.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
62 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN