Yaşadığımız gezegen keşfedilmeyi bekleyen mucizelerle dolu. Kimi zaman insan yapımı binalar kimi zamanda doğanın kendisi bu mucizelere konu oluyor ve bizi şaşırtıyor. İnsana 1 Nisan şakası gibi gelen ama gerçek olan bu yerleri keşfetmeye hazır mısınız?

İçindekiler

Bükük Ev

Polonya'nın Sopot şehrinde bulunan bu bina ilk defa görenleri oldukça şaşırtıyor. Çünkü binanın yapısı yanlara doğru bükülüyormuş hissi veriyor ve buraya gelen ziyaretçiler tarihi olmasa da bir hayli ilgi çekici olan bu binayı mutlaka fotoğraflıyorlar.

Bükük ev

Uçak Bileti

Temel Reis'in köyü 

Malta adasında bulunan bu köy ise ilk bakışta bir çizgi filmden fırlamış gibi görünüyor. Köy, film çekimi için inşa edilmiş bir plato aslında. Filmin çekimleri tamamlandıktan sonra bir süre kimse uğramamış, sonrasında ise eğlence parkı olarak düzenlenmiş ve ziyarete açılmış. Bugün hem Temel Reis karakterlerini görmek hem de ilginç bir tatil yapmak isteyenlerin gözdesi. Bu yaz bu harika yeri görmek isteyenler şimdiden Malta'ya bilet baksın! 

Temel Reis'in köyü

Büyük Britanya'nın en küçük evi

İngiltere'nin Kuzey Galler bölgesinde bulunan bu ev 'Büyük Britanya'nın en küçük evi'' unvanına sahip. Evin genişliği sadece 1,8 metre yüksekliği ise 3,1 metre. Yolunuz bu bölgeye düşerse siz de bu ilginç evi gezebilirsiniz. Bu bahaneyle baharda bir Londra yapmaya ne dersiniz? En uygun Londra uçuşları için tıklayın.

Büyük Britanya'nın en küçük evi | orbit9000

İçinden yol geçen Gate Tower

Gate Tower, yakınından geçenleri şaşırtıyor çünkü binanın içinden yol geçiyor. Osaka'da inşa edilen bu yapının bulunduğu yerden yol geçmesi gerektiği zaman bina sahibi burayı terk etmeyi reddedince ortaya bu sıradışı yapı çıkmış. 

Gate tower | The Nomad Within (Pete DeMarco)

Bahçelerle çevrili Waldspirale

Bu yapının hikayesi de simetri konusunda son derece hassas olan mimarı ile başlıyor. Mimar Hundertwass bu binayı tasarlarken simetrinin dışında farklı özellikler de ekledi. Örneğin binada bulunan her daire birbirinden farklı ve çatısı bile bahçelerle çevrili.

Waldspirale | hans s

Cherrapunji'de canlı köprü

Hİndistan'ın yağmurlarıyla bilinen bu bölgesinde halk köprü yapmak yerine onu yetiştirmeye karar verince ortaya böyle ağaçtan inşa edilen ve yaşayan bir köprü çıktı. Köprü halen yerli halk ve turistler tarafından kullanılıyor.

Cherrapunji köprüsü

Deniz kabuğu ev

Mujera adasında inşa edilen bu ev de çevresinde bulunan diğer yapılardan kolayca ayrılıyor. Çünkü ev tam bir deniz kabuğu gibi inşa edilmiş.

Deniz kabuğu ev

Ters dönmüş bina

Amerika Birleşik Devletleri'nin Tennessee eyaletinde bulunan bu bina da ters dönüş görüntüsü ile oldukça ilginç ve dikkat çekici. ABD'de buna benzer farklı yapılar da inşa ediliyor ve genellikle müze olarak kullanılıyor.

Ters dönmüş bina

Küp evler

Hollanda'nın Rotterdam kentinde inşa edilen bu evler de dev birer küp şeklinde tasarlanmış. Evler bu haliyle içinde yaşayanlar için artık alışılan bir hal alsa da bölgeyi ziyaret edenler için halen ilgi çekiciliğini koruyor. 

Küp evler

Prag'ın dans eden binası 

Çek Cumhuriyeti'nin masalsı başkenti Prag'da bulunan bu bina da ilginç yapılar dendiğinde akla ilk gelen örneklerden biri. Bina, Prag'a gelen neredeyse herkesin şehirde ziyaret etiği yerlerden biri. Dans eden iki partneri simgelen bina bu özelliği ile Fred ve Ginger adını da taşıyor. Bina günümüzde ofis olarak kullanılıyor ve içinde bir de restoran bulunuyor. Şehirde bu bina dışında da görülecek o kadar çok yer ve yapı var ki... Bu yerler arasında öne çıkanlar için Prag'da gezilecek yerler galerimize göz atabilirsiniz.

Dans eden evler


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN