Dünyada yaşam standardı en yüksek ülkeler

nihanbayram

Bir ülkenin ekonomik gelişmişliğinin yanında eğitim, sağlık, konaklama ve ulaşım gibi olanakları ile ölçülen yaşam standardı ister yaşamak için veya seyahat etmek için olsun artık en fazla dikkate alınan konulardan biri. Dünya üzerinde yaşam standartları en yüksek ülkeler hangileri dersiniz?

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

ABD yaşam standartları açısından birçok ülkenin önünde olsa da bu konuda dünya sıralamasında ilk beşte yer almıyor. Ülke genelinde eğitim, sağlık hizmetleri ve ulaşım alternatiflerinin kalitesi gibi kriterler dikkate alındığında Amerika Birleşik Devletleri kendisine ancak ilk 20 içinde yer bulabiliyor.

İspanya

İspanya

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden biri olan İspanya'da ise hem sağlık ve eğitim gibi olanaklar hem de genel olarak yaşam standartları hayli yüksek. Ancak ülkenin ekonomik olarak diğer Avrupa ülkelerinin gerisinde kalması ve işsizlik oranlarının yüksekliği bu konuda daha üst sıralara yükselmesine engel oluyor.

Almanya

Almanya

Ekonomik gelişmişlik düzeyi hayli yüksek olan Almanya ise birçok alanda dünya sıralamasının en üstlerinde yer alsa da iş yaşam standartlarına gelince biraz daha altlarda kendisine yer bulabiliyor. Ülkede genel olarak halkın refah düzeyi yüksek. Ancak gelişmişlik ile yaşam standartları kıyaslandığında aynı şeyi söylemek pek mümkün değil.

Japonya

Japonya

Dünyanın geri kalanından uzak coğrafi konumu, kendine has kültürü ve köklü tarihi ile her dönemde ilgi çekmeyi başaran Japonya'da yaşam standartları da genel olarak birçok Avrupa ülkesinden yüksek. Ülkenin teknolojik ürünler başta olmak üzere gelişmiş ekonomisi yaşam koşullarını da etkiliyor ve bu alanda standartların yükselmesini sağlıyor.

Hollanda

Hollanda

Özgürlükler ülkesi olarak da bilinen Hollanda'nın birçok konuda serbest ve açık yaklaşımı sayesinde ülke aynı zamanda Avrupa'da en fazla göç alan ülkelerin de başında geliyor. Tüm bunlara ek olarak Hollanda'nın gelişmiş ekonomisi, yeşil kentleri ve çevreci yaklaşımı ile burada yaşayanlara yüksek yaşam standartları sağladığından şüphe yok.

İsviçre

İsviçre

Gelişmişlik ile ilgili listelerde her zaman üst sıralarda yer bulan İsviçre de bu konuda hem Avrupa''da hem de dünyada haklı bir üne sahip. Ülkede sağlık, beslenme, eğitim ve ulaşım olanakları başta olmak üzere hemen her alanda gelişmişlik düzeyi dünyanın neredeyse zirvesinde yer alıyor. Dünya üzerindeki en gelişmiş ülkelerden İsviçre'yi ziyaret ederseniz leziz peynirlerin ve çikolataların da tadına bakmayı unutmayın.

Avustralya

Avustralya

Dünyanın sadece güneyde bulunan bölümünden değil, hemen her bölgesinden her yıl çok sayıda ziyaretçi çeken Avustralya'da yaşayanlar oldukça şanslı. Çünkü ülkede bulunan baş döndürücü şehirler, başta Sidney'de olmak üzere kıyı şeridi boyunca uzanan harika kumsallar ve başta sörf olmak üzere sporun hemen her dalı için elverişli ortamı sayesinde burası yaşamak için en ideal yerlerden biri.

Danimarka

Danimarka

Ülkenin başkenti Kopenhag başta Avrupa Birliği olamak üzere çok sayıda Uluslar arası kuruluş için merkez kabul ediliyor. Ancak Danimarka sadece bundan ibaret değil. Ülkede başta iş, eğitim, konaklama ve seyahat olanakları olmak üzere hemen her konuda çok sayıda seçenek mevcut. Tüm bunların bir sonucu olaraksa Danimarka dünya üzerinde hem vatandaşlarına hem de ziyaretçilerine en yüksek standartları sağlayan ülkelerden biri olarak anılıyor.

Kanada

Kanada

Avustralya ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte aynı zamanda dünyada en fazla göç alan ülkelerden biri olarak bilinen Kanada'da da yaşam standartlarının hayli yüksek olduğu uzun zamandır biliniyor. Ülkede özellikle kış aylarında hava koşulları biraz zorlayıcı olsa da Kanada'nın gelişmiş ulaşım ağı, modern araçları, dünyanın hemen her yerinden öğrenci çeken eğitim kurumları ve daha birçok olanağı ile yaşam standartları konusunda haklı üne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Finlandiya

Finlandiya

İskandinav ülkesi Finlandiya ise sağladığı yüksek yaşam standartları ile dünyanın zirvesinde yer alıyor. Ülkenin başkenti Helsinki ve diğer şehirlerinde sunulan gelişmiş ulaşım araçları, yüksek standartlı konaklama, yeme içme ve diğer hizmetleri sayesinde Finlandiya dünyada bu konuda ilk sırada yer alan ülke.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar