Dünya Mirası listesinden 10 turistik şehir

nihanbayram

UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınan dünyanın 10 önemli tarihi şehrini sizlere tanıtacağız.

Londra (Westminster Sarayı-İngiltere)

Londra (Westminster Sarayı-İngiltere)

İngiltere ve Londra deyince akla ilk gelen yerlerden biri Westinister Sarayı’dır. Bu saray günümüzde hala İngiltere Parlamentosu Binası olarak kullanılmaktadır. Times Nehri kıyısındaki bu binanın özellikle ışıklandırılmış hali oldukça heybetlidir. Sarayın 1.100 odası vardır. Londra’dan ayrıca Londra Kulesi de Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Köln Katedrali

Köln Katedrali

Yapımı 632 yıl süren Köln Dom Katedrali, bu şehrin simgesi ve aynı zamanda Almanya’nın en önemli yapıtlarındandır. Şehrin her yerinden görülür. Dünyanın da en büyük üçüncü kilisesi olan Köln Katedrali’nin oldukça görkemli uzun kuleleri vardır. Müze olarak ziyarete açıktır.

Tac Mahal (Agra - Hindistan)

Tac Mahal (Agra - Hindistan)

Taç Mahal, Hindistan’da kurulan Türk imparatorluğuna ait öyküsünde aşk hikayesi barındıran harika bir yapıttır. Babür İmparatoru Şah Cihan, bu sarayı 14. çocuğunun doğumu sırasında ölen karısı Ercümend Banu Begüm’ün anısına yaptırmıştır. Sarayda çok sayıda değerli taş kullanılmıştır. Hatta sarayı yapan ustaların kolları, bu eserin benzerini bir daha yapmamaları için kesilmiştir. Hindistan’ın Agra şehrindedir.

Paris (Fransa)

Paris (Fransa)

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan Paris Sen Nehri kenarı, Versay Sarayı ve Notre Dame Kilisesi gibi yapıtlarıyla Dünya Mirası listesine girmiştir.

İstanbul

İstanbul

İstanbul 4 ayrı alanda Dünya Mirası listesine girmektedir. Hipodrom, Ayasofya, Aya İrini ve Topkapı Sarayı’nı içerisine alan Arkeolojik Park ilk alandır. İkinci olarak Süleymaniye Camisi ve çevresi Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Cami ve çevresi ile tarihi surlar İstanbul’da Dünya Mirası listesine alınan yerlerdir.

Dubrovnik

Dubrovnik

Tarihi surları, katedral ve limanıyla Dubrovnik, Dünya Mirası listesine girmiş ve Ortaçağ döneminden kalma yapıtlarıyla dikkat çeken bir şehirdir. Hırvatistan’ın bu deniz kıyısı kenti aynı zamanda bu ülkenin en turistik şehridir.

Kolezyum (Roma-İtalya)

Kolezyum (Roma-İtalya)

İtalya’nın başkenti Roma, Dünya Mirası listesine pek çok eser barındıran bir şehirdir. Bunların başında Roma eseri Kolezyum ve Katolik dininin merkezi Vatikan gelir.

St.Petersburg (Rusya)

St.Petersburg (Rusya)

Rusya’nın tarihi şehirlerinde biri olan St.Petersburg, Dünya Mirası listesinde yer alır. Neva Nehri kenarına kurulmuş bu şehirde ünlü Saray Meydanı ve Hermitage Müzesi görülmeye değerdir.

Zanzibar

Zanzibar

Birbirine bitişik renkli evleri, tarihi çarşıyla Zanzibar, Afrika kıtasından Dünya Mirası listesine giren ilginç bir yerdir. Tanzanya’ya bağlı iki adadan oluşan Zanzibar dünyanın önde gelen baharat üreticisi ülkesidir.

Marakeş (Fas)

Marakeş (Fas)

Dünya Mirası Listesine Afrika kıtasından giren bir başka şehir de Fas’ın Marakeş kentidir. Marakeş aynı zamanda Kırmızı Şehir olarak da adlandırılır. Şehrin binalarının yapımında kırmızı renkli tuğlalar kullanıldığı için bu isimle adlandırılmıştır.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar