Dünya’da en çok turist çeken ülkeler

nihanbayram

Dünyanın en çok turist çeken ülkelerini sizler için araştırdık.

Fransa

Fransa

Sıralama ilk olarak Fransa yer alıyor. 2012 yılı rakamlarına göre 83 milyon turistin gittiği Fransa’da, en çok ilgi çeken yer başkent Paris.

ABD

ABD

İkinci sırada ABD var. New York, Maimi, Los Angeles gibi şehirleriyle ilgi gören ABD’yi 2012 yılında ziyaret eden turist sayısı 67 milyon kişi.

Çin

Çin

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin aynı zamanda en çok turist çeken ülkelerden de biri. Çin özellikle iş turizminde çok etkili bir ülke oldu. Çin’e 2012 yılında giden turist sayısı 57,7 milyon kişi oldu.

İspanya

İspanya

Barcelona, Madrid, Valencia gibi pek çok turistik şehre sahip İspanya da dünyanın en çok turist çeken ülkelerinden biri. Ülkesine giden turist sayısını her geçen yıl arttıran İspanya, 2012 yılında 57,7 milyon turisti ağırladı.

İtalya

İtalya

Roma, Milano, Venedik, Floransa gibi Roma imparatorluğu ve Rönesans döneminin en etkili yapıtlarını barındıran İtalya, dünyada en çok turist çeken ülkelerinden biri oldu. İtalya’yı da 2012 yılında 46,4 milyon kişi ziyaret etti.

Türkiye

Türkiye

Hem deniz, güneş hem de kültür turizmiyle her kesimden turiste hitap eden Türkiye, turizmde en hızlı büyüyen ülkelerden biri. Türkiye 35.7 milyonla 2012 yılında İngiltere’nin önüne geçti ve 6. sıraya yerleşti.

Almanya

Almanya

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden birine sahip Almanya, ülkesine gelen turist sayısıyla da dikkat çekiyor. Almanya’yı geçtiğimiz yıl 30,4 milyon turist ziyaret etti.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık

Sadece İngiltere değil, Kuzey İrlanda, Galler ve İskoçya’nın içinde bulunduğu Birleşik Krallık en çok turist çeken ülkeler listesinde 8. sırada yer alıyor. Bu konuda İngiltere’nin başkenti Londra en çok turist çeken şehirdir.

Rusya

Rusya

Moskova, Petersburg gibi tarihi şehirlerin yer aldığı Rusya da en çok turist çeken ülkelerden biri. Çarlık imparatorluğuna ve Sovyetler Birliği’ne ait eserler en çok ilgi gören yerler olarak görülüyor.

Malezya

Malezya

Egzotik adaları, zengin kültürel mirasıyla dikkat çeken ülkelerden biri de Malezya. Bu Uzakdoğu ülkesi de 25 milyon turistin ziyaret ettiği bir ülke.

nihanbayram
Nihan Bayram
522 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar