• Anasayfa
  • Bilgi
  • Çocuklarla gezilecek yerler | Türkiye geneli 9 rota

Çocuklarla gezilecek yerler | Türkiye geneli 9 rota

busraseymenoglu

Çocuklarınızla birlikte günübirlik ya da iki üç günlük bir kısa tatilde eğlenceli ve farklı bir yerlere gitmek mi istiyorsunuz? İstanbul,Ankara,İzmir gibi büyük şehirlerimizde çocuklarınızla birlikte mutlaka görmeniz gereken pek çok yer mevcut.

Hem çocuklarınızın eğlenebileceği hem de sizin sıkılmayacağınız ve birlikte vakit geçirmekten hoşlanacağınız yerler bulmak çok kolay değil. Ekran başında saatlerce arama yapmak yerine, önerilerimize göz atmaya ve planlamalarınıza şimdiden başlamaya ne dersiniz? 

İşte, Türkiye genelinde çocuklarla gezilecek yerler:

Uçak Bileti

Vialand

Vialand

Türkiye’nin en büyük temalı parkı olan Vialand, hem çocuklar hem de yetişkinler için çeşitli aktiviteler sunuyor. Eyüp'teki bu parkın temalı oyun alanları, çocuklarınız için çok eğlenceli olabilir. Tek giriş çoklu giriş ve yine kredi kartı vs. gibi kampanyalar oluyor. Gitmeden önce kampanyalı fiyatlara da göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca burada büyük bir alışveriş merkezi de var. Sultanahmet, Taksim, Bakırköy gibi yerlerden servisleri bulunuyor.

Miniatürk

Miniatürk

Türkiye’deki tüm tarihi ve kültürel eserlerin minik örneklerini görmeye ne dersiniz? Haliç kıyısındaki Miniatürk’te Boğazköprüsü’nden, Kızkulesi’ne kadar pek çok yerin minyatür örneklerini bulabileceğiniz bu yerde çocuğunuz hem bilgilenir hem de eğlenebilirsiniz. Biletinizi maketlerin önündeki kutulara okuttuğunuzda size eserle ilgili ayrıntılı bilgi verilir. Bilet fiyatları da ucuz. Öğrenciler için 3 TL yetişkinler içinse 7,5 TL.

Rahmi Koç Müzesi

Rahmi Koç Müzesi

Miniatürk’ün hemen yanında Haliç kenarında çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz bir başka yer de Rahmi Koç Müzesi. Türkiye’nin sanayi gelişimini yakından izleyebileceğiniz bu yerde klasik otomobiller, çok eski çağlardan kalma bisikletler, denizaltı, gemi gibi pek çok araç sergileniyor. Müzenin giriş ücreti büyükler için 15 TL, çocuklar içinse 6 TL.

İstanbul Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi

Yazar Sunay Akın sahip olduğu Göztepe’deki tarihi köşkü, her türden oyuncağın bulunduğu bir müzeye çevirmiş. Müzede 1700’lü yılların başından bu yana pek çok oyuncak ve onların tarihiyle ilgili anlatımlar bulunuyor. Oyuncaklarla ilgili aradığınız her şey bu müzede var. Müzenin giriş ücreti indirimli 9 TL. Buradan Bağdat Caddesi’ne de 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Dilerseniz müzenin ardından caddede çocuğunuzla birlikte bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Darıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi (Kocaeli)

Darıca Boğaziçi Hayvanat Bahçesi (Kocaeli)

İstanbul’a en yakın hayvanat bahçesi Kocaeli’nin Darıca ilçesinde bulunuyor. Bu özel hayvanat bahçesinde sayısız türde hayvan örneği var. Kurucu Faruk Yalçın kendisine ait çiftliğini ve hayvan türlerini zamanla çeşitlendirerek bu hayvanat bahçesini kurmuş.

Ankara

Ankara

Ankara Harikalar Parkı, Avrupa’nın en büyük parklarından biri. 1 milyon 320 bin metrekare alanda suni gözetler, kayıklar, go kart, kaykay pisti, model uçak pisti, model araba pisti, spor alanları gibi yerler bulunur. Ankara’da ayrıca çocuklarınızla birlikte gidebileceğiniz çok sayıda park var. Atatürk Orman Çiftliği, Kuğulu Park, Gençlik Parkı, Mavi Göl, Göksu Parkı ya da Gölbaşı’na gidebilirsiniz. Ama tabi Ulu Önder Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’i de ilk sıraya alalım.

İzmir

İzmir

İzmir’de baharı karşılayacağınız güzel bir günde Çeşme, Urla, Kuşadası gibi yerlere gidebilirsiniz. Ya da temiz hava ve bol oksijen istiyorsanız Balçova’da Teleferiğe binebilir, Ahmet Taner Kışlalı Doğal Yaşam Parkı ve İzmir Kuş Cenneti’ni gezebilirsiniz. Çeşme’de ise yeni açılan Ilıca Aqua Toy City parkı gezmenizi tavsiye ederiz. Giriş ücreti Ilıca otel müşterilerine 30 TL, dışarıdan gelenler için 60 TL

Aquapark Adaland (Kuşadası)

Aquapark Adaland (Kuşadası)

Avrupa’da da sayısız aquapark var ancak bu kez bizden bir adres vermek istedik. New York Post tarafından dünyanın en iyi 10 su parkından biri olarak gösterilen Adaland’da dev su kaydırakları, havuzlar oldukça yüksekten kayabileceğiniz kaydıraklar, rafting ve safari gibi imkanlar var. Kuşadası’nda konaklama yapabileceğiniz otellere ilgili sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Gaziantep

Gaziantep

Türkiye’nin en büyük hayvanat bahçesinin Gaziantep’te bulunduğunu biliyor muydunuz? 100 dönümlük alanda hizmet veren Gaziantep Hayvanat Bahçesi, Türkiye’nin ve Ortadoğu’nun alan olarak birinci, dünyanın ve Avrupa’nın ise ikinci büyük doğa parkı. Burada 90 türden 3.720 hayvanın barındığı kuş kafesi, 74 türden 2950 hayvana ev sahipliği yapan akvaryum, 10 türden 64 hayvanın bulunduğu sürüngen bölümü vardır.


busraseymenoglu
Büşra Seymenoğlu
26 Yazı
Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Aynı alanda yüksek lisansını tamamlayıp, içerik editörü olarak çalışmaya başladı. Birçok yerde seyahat yazıları yazan yazar, gezmeyi ve keşfetmeyi çok seviyor. 2019’dan beri seyahat ve daha pek çok alanda yazmaya, araştırmaya ve keşfetmeye devam ediyor. Büşra, tiyatroya, kitaplara, müziğe ve doğaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN