Bodrum sadece denizi ve güneşiyle değil, mimarisiyle, havasıyla, hiç dinmeyen esintisiyle hatta yöreye özgü pembe renkli begonvil çiçekleriyle de ünlü Türkiye'nin en popüler tatil yörelerinden birisi. Adına şarkılar bestelenmiş bu tatil cennetinde yapacak o kadar çok şey var ki? Hele ki yazın... Eski adıyla Halikarnas sevdalısı biri olarak gündüzü ayrı gecesi de ayrı güzel Bodrum'da mutlaka görmeniz gereken 10 yeri sıralamak istedim.

Bodrum Kalesi

Uçak Bileti

İlk olarak 1406-1523 yılları arasında St. Jean Şövalyeleri'nin kalesi olarak inşa edilen bu kale, Osmanlı İmparatorluğu'nun eline geçince bir dönem hapishane olarak da kullanılmış. Kalenin yapımında dünyanın yedi harikasından biri kabul edilen Bodrum Mozolesi'nin taşları kullanılmış. Günümüzde Sualtı Arkeloji Müzesi'ni içinde barındırıyor. Bölgedeki batıklardan elde idelen eserler ve hapishane canlandırmaları görülmeye değer. 1995 yılında Avrupa'da Yılın Müzesi yarışmasında özel övgü almış bir yer. Bana göre de Bodrum'un en güzel manzarasını görüp fotoğraflayabileceğiniz bir nokta.

bodrum | a y ş e g ü l

Bodrum Çarşısı

Bodrum'un küçük ama şirin bir çarşısı var. Üstelik Bodrum'a özgü sandalet, dokuma ürünler ve süs eşyaları gibi özel el yapımı ürünleri satın alabileceğiniz bir çarşı. Günün neredeyse her saati hareketli bir yer ancak akşamları daha kalabalık. Bodrum Kalesi'nden sonra çarşısına mutlaka uğrayın. Oradan marinaya doğru güzel bir yürüyüş yapın. Marina çevresinde yeme içme konusunda seçenek çok.

bodrum  | Bodrum La Brezza Suite & Hotel

Zeki Müren Müzesi

Bodrum Çarşı'dan Halikarnas'a doğru giderseniz eski Bodrum evlerini de görebileceğiniz bir yere gelirsiniz. Zeki Müren'in uzun yıllar yaşadığı evi, müzeye dönüştürülmüş. Evde Zeki Müren'in kostümleri, kıyafetleri, kullandığı eşyalar vs. sergileniyor. Barlar Sokağı da buraya yakın.

zeki müren müzesi | Mahmut Efe

Türkbükü

Bodrum'un yazın en popüler yerlerinden birisi de Türkbükü. Kışın kedi ve köpeklerin gezdiği Türkbükü, baharla birlikte hareketlenir ve yazın küçük sahilinde neredeyse yürümekte zorlanacağınız bir yer haline gelir. Türkbükü koyunda yürürken yazın sanat ve spor camiasından pek çok ünlüyü görebilirsiniz. Plajlar akşamları restorana dönüştürülür. Koyda ünlü gece kulüpleri ve mağazalar da bulunur. Türkbükü artık eski popülaritesini kaybetmeye başladı.

Bodrum

Turgutreis

Bodrum'un kışın en hareketli yerlerinden birisi de merkezden sonra Turgutreis'tir. Turgutreis, Bodrum'un en uç noktasında yer alır. Büyük ve güzel bir marinası vardır. Çarşısı ve pek çok bankanın da şubesi bulunur. Turgutreis Bodrum'da günbatımı en güzel izleyebileceğiniz yerlerin başında gelir. Ayrıca Turgutreis'ten Yunanistan'ın Kos adasına da feribot seferleri yapılıyor.

Bodrum turkiye

Gümüşlük

Bodrum'un en lezzetli balık ve deniz ürünlerini yiyebileceğiniz oldukça otantik bir yerdir Gümüşlük. Bu küçük koyda yan yana şirin balık lokantaları yer alır. Çok güzel ve berrak bir denizi vardır. Gümüşlük'e doğru giderken vaktiniz varsa Limon Kafe'ye de uğrayın. Buranın kahvaltısı da güzel gün batımı manzarası da harika.

Gümüşlük | Nejdet Duzen

Yalıkavak Marina

Son derece pahalı ve lüks yatların dünyaca ünlü markaların mağazalarının yer aldığı bir yerdir Yalıkavak Marina. Yalıkavak Bodrum'un en yeşil yerlerinden birisi. Önceleri yazlıklarıyla ünlü olan bu belde marinanın açılmasından sonra çekim merkezi haline geldi. Marinada mağazaların yanı sıra ünlü kafe, bar ve restoranlar da bulunuyor.

Yalıkavak | Sami Esenol

Tekne turu yapmak

Bodrum'un olmazsa olmazı tekne turu yapmaktır. Çünkü muhteşem koylara ve harika bir denize sahiptir. Bodrum merkezinden genelde gulet ya da turistler için gezi tekneleri kalkıyor. İsterseniz yine kendiniz de özel olarak tekne kiralayabilirsiniz. Tekneler genelde akvaryum, Poyraz Limanı, Tavşan Burnu, Deve Plajı, Orak Adası gibi yerlere uğruyor.

Tekne | gamzegoren

Eğlenceye dalmak

Bodrum, özellikle de yazın eğlence konusunda çok fazla seçeneğe sahip. Yazın pek çok ünlü şarkıcı Bodrum'da konser verir. Amfi Tiyatro ya da merkezdeki marinada akşamları canlı müzik gösterileri ya da konserler yapılır. Bodrum Barlar Sokağı, Türkbükü, Yalıkavak Marina ve Cennet Koyu gibi yerlerde dünyaca ünlü kulüpler vardır. Son yıllarda dünyaca ünlü plajlar da açıldı.

Party. | Simon leloup

Bitez'de rüzgar sörfü

Bodrum'un bir başka şirin beldesi de Bitez. Halil Türküsü'nde ismi geçen Bitez Yalısı, Bodrum'un en sakin yerlerinden birisi. Denizi Bodrum'un diğer yerlerine göre taşlık değil kumlu. Dondurma, mantı gibi yerel lezzetleri tatmak ve daha sakin bir tatil için kesinlikle doğru bir yer. Bir de rüzfar sörfü yapmak isteyenlerin de tercih ettiği bir yer.

sörf | yalcin.aydin


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar