Bayram tatili yaklaşırken bagaj önerileri

mugekanbay

2011'in son uzun bayram tatili yaklaşıyor. Kimimiz bu bayramda aile büyükleri ile buluşacak memlekete el öpmeye ya da  planladığı seyahatlere doğru yol alacak. İşin içine seyahat girdiği zaman, bagaj en önemli mesele. Hele uçak yolculuklarında bagaj can alıcı hale geliyor. Hem sizin canınızı öncesinde ve sonrasında sıkmaması hem ekstra maliyet yaratmaması için.

İçindekiler

En eski yöntem bohça

Birarada olmalarından rahatsızlık duymayacağınız parçaları bohçalayın, sıkıştırın. Bir nevi zipleyin!

Tüm alanları kullanın

Bavulunuzun tüm köşelerine hakim olun, büyük ve ağır parçaları bavulunuzun dibine destek amaçlı yerleştirin (kot, kazak gibi). Ayakkabılarınızın biçiminin bozulmaması için içine çorapları doldurmaya ne dersiniz?

Uçak Bileti

Akışkanlar mekaniği

Öyle çetrefilli bir şey değil, bavulunuza koyduğunuz kişisel bakım ya da hediye vs. türü akabilecek ürünleri destekli bir biçimde yerleştirin ve mutlaka kendi ambalajları dahi olsa plastik korumaya alın hatta evinizde kullandığınız kilitli kutularla içiniz rahat olacaktır.

Sınır koyun

En fazla bir hafta sürecek tatiliniz için kendinize sınırlar koyun, özellikle ayakkabılar çok fazla yer kapladığından en fazla 2 ayakkabı alın. Biri günlük diğeri özel amaçlı ya da diğerinin yedeği olsun. Yedeklemeyi mümkün olduğunca düşünün ki, gittiğiniz yerde gereksiz bir alışveriş yapmak durumunda kalmayın.

Şarjları unutmayın

Telefon, kamera, laptop gibi elektrikli aletlerinize üzüntüyle bakmamak için şarj aletlerini unutmayın. Yolculuk öncesi almayı planladıklarınızı şarj ederseniz yolculuk sırasında da rahat edersiniz. Ayrıca şarjı bavulun kolay ulaşılır bir noktasında tutmak da pratik olacaktır.

Özel eşyalarım yanımda

Özel eşyalarınızı yanınıza alacağınız çantanızda bulundurmaya çalışın. Günlük çantanızdan farkı yolculuk esnasında ihtiyaç duyabileceklerinizi düşünüp içine atmaktan ibaret.

El bagajı boyutları

Ortalama olarak herhangi bir ekstraya tabi olmaksızın yanınızda bulundurabileceğiniz bavul boyutu (gizli göz ve bölmeleri olmasına dikkat edin) 22” x 14” x 9”. THY kabin içi bagaj ölçüsü 55 x 40 x 23. İngiliz Havayolları biraz daha büyüğüne izin veriyor; sınırı 56 x 45 x 25 santim.

Son olarak kendinizi toplayın

Yolculuk sırasında ne giyeceğinize karar verin, hatta bavulunuza sığmadı diye üzüldüklerinizi üzerinize geçirin ve tatilinizin ilk etabına başlayın!


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN