Seyahat öncesi özellikle kadınların sürekli kafasını kurcalayan ve gittikçe şişen, büyüyen bavul hazırlama işini daha pratik hale getirmeye ne dersiniz? Böylece hem yanınızda fazla eşya taşımamış hem de lazım olacak her şeyi de almış olursunuz. İşte bavul hazırlama tüyoları.

Liste yapın

Liste yapın

Bavul hazırlığına başlamadan önce bir liste yapmanızda fayda var. Almanız gereken önemli şeyleri buraya yazın ve bavulun son kontrolünü de bu listeye göre yapın. Listeyi görünür bir yerde tutmanızda fayda var.

Uçak Bileti

Hazırlıklara birkaç gün önceden başlayın

Hazırlıklara birkaç gün önceden başlayın

Eğer seyahat tarihiniz netleşmişse bavul hazırlama işini niye son dakikaya bırakıyorsunuz? Birkaç gün önceden bavulun içine ya da odanızda bir köşeye almak istediklerinizi yavaş yavaş koyun. Bu eşyaların ismini de listeden çizin, böylece yorulmadan bavul hazırlıklarına başlamış olursunuz.

Gereksiz eşyalara lüzum yok

Gereksiz eşyalara lüzum yok

Bu da lazım olur onu da alayım gibi gereksiz kuruntulara saplanmayın. Tatile gidiyorsunuz ve bir elbise bir ayakkabı eksik giyseniz de olur. Çok fazla eşya taşımak hem tatil sırasınca hem de dönüşte işinizi daha çok zorlaştıracaktır.

Kombin yapın

Kombin yapın

Tatile çıkmadan önce kıyafetlerinizi kombin yapın ve üzerinize giyerek mutlaka deneyin. Ayakkabısından takısına kadar evde ayna karşısında denediğiniz ve olur verdiğiniz bu kombinler sayesinde hem bavulunuz daha kolay hazırlanacak hem de tatilde vakit kaybı yaşamamış olacaksınız. Düşünün, denizden çıkıp duş aldıktan 10 dakika sonra hazırsınız. Bunu mu giyeyim onu mu giyeyim derdine son.

Ayakkabı seçimi çok önemli

Ayakkabı seçimi çok önemli

Bu önerimiz özellikle kadınlar için. Kadınlar tabi ki kıyafetlerinin altına renk renk ayakkabılarını götürmek ister ama kısıtlı bir süre ve bir bavul için sizce bu mümkün mü? O halde pek çok kıyafetle gidebilecek renkte bir iki ayakkabı seçmek iyi olacaktır. Böylece bavulda da yer sorunu yaşamazsınız. Ayakkabılarınızın içine yerden tasarruf etmek için çoraplarınızı koyabilirsiniz.

Kırıştırmadan dikkatli yerleştirin

Kırıştırmadan dikkatli yerleştirin

Bavul yerleştirmekte bir maharet ister. Kıyafetlerinizi dikkatlice ve kırıştırmadan koyarsanız tatilde ütü derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Yol ve akşamları giymek için hırka ya da ceket

Yol ve akşamları giymek için hırka ya da ceket

Nasılsa yazın tatile çıkıyorum diye düşünüp yanılmayın. Özellikle otobüs yolculuğu geceleri çok serin oluyor. Deniz kıyısı yerlerde de geceleri üşüme ihtimaliniz var. Bu yüzden yanınıza mutlaka hırka ceket gibi bir şey almayı unutmayın.

Yedek kıyafete gerek var mı?

Yedek kıyafete gerek var mı?

Bavulumuza yedek kıyafet koyarız ve genelde de bunu kullanmayız. Eğer sürekli üst baş kirleten ya da çok terleyen biri değilseniz yedek kıyafet almanıza gerek yok. Bir kıyafette aksilik yaşasanız bile diğer günlerde giydiğiniz eşyanızı yeniden giyebilirsiniz.

Büyük bir bavul mu tek tek bavul mu?

Büyük bir bavul mu tek tek bavul mu?

Kimisi büyük ve tek bir bavulla seyahat etmeyi tercih eder. Ancak 2-3 kişilik bir aileyseniz ayrı ayrı daha küçük bavul ya da çantalar taşımak daha pratik olacaktır. Büyük bavulun taşımasının zor olduğunu unutmayın.

İş seyahati bavulu ise dikkat!

İş seyahati bavulu ise dikkat!

Tabi herkes tatil için bavul hazırlamıyor. Eğer iş seyahatine çıkıyorsanız ya da düğün gibi özel bir organizasyona gidiyorsanız takım elbiseleriniz için gamboç taşımayı tercih edin. Böylece takım elbiselerinizi kırışmadan kolayca gideceğiniz yere götürebilirsiniz.

Kozmetik ürünlerde seyahat boyları

Kozmetik ürünlerde seyahat boyları

Kozmetik ürünlerinizi yanına alırken ufak boylarını almayı tercih edin. Şampuan, diş macunu gibi ürünlerin ufak boyunu alabilirsiniz. Ayrıca kremlerinizi de eğer seyahat boyları elinizde yoksa minik kutulara koyabilirsiniz. Ayrı bir kozmetik çantası yaparak işinizi daha pratik hale getirebilirsiniz.

Kabin ve el bagajında sıvı alımına dikkat!

Kabin ve el bagajında sıvı alımına dikkat!

Eğer uçak yolculuğu yapacaksanız kabin ve el bagajlarında taşıyacağınız sıvılara dikkat edin. Havacılık kuralları gereği taşınan tüm sıvı, jel gibi maddeler bazı kısıtlamalara tabiidir. Bu sıvılar 1 litreyi geçmemeli ve her bir yolcu bir sıvı taşıyabiliyor. Bu sıvıların kitlenebilir şeffaf bir poşette taşınması gerekiyor. Ancak ilaçlar ve bebek maması gibi ürünleri, kabin bagajı yerine el bagajında taşıyabilirsiniz. Kozmetik ürünlerinizi de uçak yolculu yapanların bavullarını koyması gerekiyor. El bagajınızda taşırsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Kirlileriniz için poşet ya da çanta

Kirlileriniz için poşet ya da çanta

Kirli ve temiz eşyalarınızın birbirine karışmaması için bavulunuza kirli poşetleri koyun. Böylece eve dönüşte de size kolaylık sağlamış olur. Ayakkabılarınızı da bez torbalara koyarsanız daha pratik bir taşıma sağlarsınız.

Bavulun üzerine isminiz ve iletişim bilgilerinizi yazın

Bavulun üzerine isminiz ve iletişim bilgilerinizi yazın

Bavulunuzun üzerine olası bir kaybolma durumu için isminiz ve iletişim bilgilerinizin olduğu bir kağıt koyun. Genelde bavullarda bunun için bir yer bulunur. Ancak sizin çantanızda böyle bir yer yoksa çantanın hemen içine büyükçe bir kağıda adınız soyadınız ve telefon numaranızı yazabilirsiniz. Yurtdışına gidecekseniz Türkiye’nin telefon kodu 90’nı eklemeyi unutmayın.

Kırılacak şeyleri kıyafetlerinizin arasına yerleştirebilirsiniz

Kırılacak şeyleri kıyafetlerinizin arasına yerleştirebilirsiniz

Eğer bavulunuzda kırılacak bir şeyler taşımak zorundaysanız bu tip ürünleri eşyaların arasına yerleştirebilirsiniz. Bavulların köşelerine de daha sağlam kalabilecek eşyalarınızı koymaya çalışın.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN