Akdeniz kıyısındaki Barselona birbirinden eğlenceli karnaval ve şenliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Ciutat Flamenco (Flamenko Festivali)

Ciutat Flamenco (Flamenko Festivali)

Nisan ya da Mayıs aylarında yaklaşık bir hafta süren Flamenko festivalinde geçmişten bugüne kadar olan Flamenko danslarından seçmeler izleyebilir, çeşitli sergi ve gösterimlere hatta yarışmalara bile katılabilirsiniz. Güney İspanya’da doğan bu dans türü Barselona’da da oldukça popüler.

Uçak Bileti

Festa de Sant Medir (Şeker Festivali)

Festa de Sant Medir (Şeker Festivali)

Her ne kadar dini bir hikâyeyi içinde barındırsa da, İspanyollar da bu festivale kısaca “şeker festivali” diyor. Eğer “bedava ve sınırsız şeker” sizin de kulağınıza hoş geliyorsa Mart ayında Barselona’da gerçekleşen bu festivali kaçırmayın. Carrer de Sant Salvador’dan başlayan ve tüm Gracia bölgesine yayılan destansı bir geçit töreni yapılıyor. Geçit alayı ise etrafa bedava şeker saçıyor.

Barselona Beer Festival (Bira Festivali)

Barselona Beer Festival (Bira Festivali)

2012 yılından beri düzenlenmeye başlayan bu festival, bahar aylarında gerçekleşiyor. Festivalde yerli ve yabancı 300 çeşit birayı tatma imkânınız var. Üstelik yanında yiyecek servisi de yapılıyor. Ayrıca etkinlik boyunca bira kültürüne ait çeşitli seminerlere de katılabilirsiniz.

Sant Jordi

Sant Jordi

İspanyollar kendileri için oldukça önemli olan 23 Nisan’da hem Katalonya azizi Saint George’u hem de Don Kişot’un yazarı olan ünlü İspanyol yazar ve şair Cervantes’i anıyor. Cervantes, garip bir tesadüf eseri ünlü İngiliz yazar Shakespeare ile aynı gün, yani 23 Nisan’da ölüyor. Kutsal bir gün olarak kutlanan bu günde İspanyollar, birbirlerine Saint George’u anmak için çiçek, Cervantes’i anmak içinse kitap hediye ediyor. 23 Nisan günü Barselona’da olursanız La Rambla caddesinde kurulan dünyanın en büyük çiçek ve kitap marketi ile karşılaşabilirsiniz.

Tapatoni

Tapatoni

Mayıs ayı boyunca Sant Antoni bölgesinde gerçekleşen etkinlikte, birçok barda sadece 2 Euro’ya bir içki içip yanında tapas yiyebilirsiniz. Özellikle şehre ilk kez gelip İspanyolların meşhur ve geleneksel yemeği tapası tatmak isteyenler bu bölgede ve bu zamanda oldukça ucuza yeme içme imkânı bulabilir.

Día de los Reyes Magos (Kral’ın günü)

Día de los Reyes Magos (Kral’ın günü)

Ocak ayının 6. gününde kutlanan bu bayram, İspanyolların en önemli günüdür. Hikâyeye göre bayramın kahramanları olan Caspar, Melchior ve Balthasar isimli üç kral, bebek İsa’ya hediyeler vermek için doğduğu kasabaya gelir. Dönüş yolunda ise bütün çocuklara hediye dağıtır. Bayram, evlerde büyük aile yemekleri ve herkesin birbirine hediye vermesi ile kutlanır. İspanyol çocuklar ise her Ocak ayının 6. gününde hediyelerini almak için sabah erkenden merak ve heyecanla uyanır. Barselona’da ise bu bayram kutlaması, üç kralın temsili olarak şehre gelmesiyle 5 Ocak akşamında başlıyor. Profesyonel dansçıların, aktörlerin, sirk kahramanlarının yer aldığı görkemli bir geçit alayı ve havai fişek gösterileri ile kutlanıyor.

Nit de Sant Joan ( Ateş gecesi)

Nit de Sant Joan ( Ateş gecesi)

Yaz ortası arifesi kabul edilen ve 23 Haziran gecesi kutlanan bu günde, İspanyol Aziz Joan anılıyor. Bu gecede şehir oldukça gürültülü, çılgın ve büyük partilere ev sahipliği yapıyor. En büyük partiler ise büyük ateşlerin yakıldığı Barcelona plajlarında gerçekleşiyor.

Grec Festival

Grec Festival

Yaklaşık 40 yıldır süregelen bu festival, şehrin birçok yerinde gerçekleşen tiyatro, dans gösterileri ve konserlerle kutlanıyor. Kültürel bir festival olan bu etkinlik, herkese hitap edecek çeşitlilikte ve Temmuz ayı içerisinde gerçekleşiyor.

Festa Major de Gracia

Festa Major de Gracia

Tamamen Katalan kültürünün yansımalarını içeren bu festival, Barselona’nın en ilgi çekici etkinliklerinden birisi! Barselona sokak ve meydanlarında Ağustos ayı sonlarında gerçekleşen festivalde yerli halk, “En iyi dekore edilmiş sokak” ödülünü kazanmak için kendi sokağını kendisi dekore ediyor. Yaklaşık 200 yıldır sürdürülen bu geleneksel kutlamalar, Katalan kültürünü yakından tanımak ve görsel bir şölene tanıklık etmek için büyük bir fırsat. Ayrıca sokaklarda parti ve eğlenceler düzenleniyor.

National Day of Spain

National Day of Spain

İspanyolların ulusal günü olan 12 Ekim, Barcelona’daki resmi tatillerden birisi olmasına rağmen dükkânların açılmasına izin veriliyor. Şehirde resmigeçit töreni düzenleniyor. Dini bir gün olmasının yanı sıra 12 Ekim, Avrupalıların Amerika’ya ilk ulaştığı gün olarak “Columbus day” adıyla da kutlanıyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar