İncecik hamuru ve üzerine gezdirilen şerbetiyle vazgeçilmez lezzetler arasında ayrı bir yeri olan baklavaya kim hayır diyebilir? Peki, bu akıl almaz tatlının en iyisi nerede yapılıyor biliyor musunuz?

Karaköy Güllüoğlu – İstanbul

Karaköy Güllüoğlu – İstanbul

İstanbul’da baklava denince akla ilk gelen yer burası. Kraköy sahiline birkaç adım mesafede yer alan Karaköy Güllüoğlu, çok büyük bir dükkan olmasa da her gün tepsilerce baklava yapılıyor ve hem bizzat ziyaret edenlere hem de kargoyla Türkiye’nin dört bir yanına servis ediliyor. Baklava tutkunları için tam bir cennet olan Karaköy Güllüoğlu’nda hangi tatlıyı denerseniz deneyin bağımlısı olabilirsiniz ancak müdavimlerin favorisi cevizli baklava.

Uçak Bileti

Cemil Baba – İzmir

Cemil Baba – İzmir

50 yıldan fazla geçmişe sahip Cemil Baba İzmir’de baklava denince ilk akla gelen yer. Cevizli, fıstıklı, havuç dilimi, saray burma, fıstık sarma gibi çeşitleriyle görüntüsü bile ağız sulandıran baklavalar hem İzmir halkı hem de dışarıdan gelenler tarafından çok seviliyor. Cemil Baba’nın rakiplerinden en önemli farkı ise hamurun neredeyse kağıt inceliğinde olması ve Türkiye‘nin dört bir yanından özel olarak getirilen malzemeler.

İmam Çağdaş – Gaziantep

İmam Çağdaş – Gaziantep

Baklavanın Türkiye’deki bir numaralı adresi olarak gösterilen İmam Çağdaş, özellikle Harran Ovası’ndan temin edilen en kaliteli malzemelerin kullanılması ve kendine has kıvamıyla tanınıyor. 100 yıldan uzun köklü bir geçmişe sahip olan İmam Çağdaş’da en çok sevilen baklavalar fıstıklı olanlar. Özel olarak paketlenen baklavalar Gaziantep’ten şehrinize kadar gönderiliyor. Ancak yine de imkanınız varsa gidip yerinde tadına bakmak en iyisi.

Hacı Baba – Ankara

Hacı Baba – Ankara

Ankara’da baklava denince akla gelen ilk yer ise Hacı Baba. Diğerleri kadar fazla seçenek burada bulunmasa da var olanların lezzetinden herkes memnun. Fıstıklı baklava konusunda ünü sınırları da aşan Hacı Baba’ya giderseniz bu dayanılmaz lezzeti mutlaka deneyin. Üstelik baklavanızın yanında taze çay veya kahvenizi de yudumlayabilirsiniz.

Koçak Baklava – Gaziantep

Koçak Baklava – Gaziantep

İmam Çağdaş kadar ünlü olmasa da Gaziantep’in ve Türkiye’nin en lezzetli baklavalarından birini yapan Koçak, özellikle şehir dışından sadece baklava yemek için gelen müdavimleri ile biliniyor. Gaziantep’in tarihi sokaklarında yürürken tatlı bir mola vermek için uğrayabileceğiniz en iyi adresler arasında yer alan Koçak’ta havuç dilimi, fıstıklı baklava ve şöbiyetin tadına mutlaka bakın.

Köşkeroğlu Baklava – İstanbul

Köşkeroğlu Baklava – İstanbul

Esasında Antep kökenli olan Köşkeroğlu kısa sürede İstanbul’da da adına yakışır bir üne sahip oldu. Karaköy, Topçular ve Merter’de şubeleri bulunan Topçuoğlu Baklava’nın favorisi ise cevizli baklavalar.

Sahan – İstanbul

Sahan – İstanbul

Lezzetli kebapları ve lahmacunu ile ünlü Sahan aynı zamanda İstanbul’da yiyebileceğiniz en lezzetli baklavaları da yapıyor. Genellikle kebap çeşitlerinden oluşan bir yemekten sonra yenen bu baklavaların diğer alternatiflerinden en önemli farkı bu. Lezzet konusunda ise müdavimlerine göre sadece baklava yapan rakiplerinden pek eksik yanı da yok. Baklavanızı yerken yanında yine çok beğenilen Türk Kahvesi’ni de içmeyi unutmayın.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN