Amerika'da mutlaka tatmanız gereken 10 lezzet

nihanbayram

Özgürlükler ülkesi Amerika Birleşik Devletleri sadece dev gökdelenleri, filmlerden görmeye alışık olduğumuz geniş caddeleri ve sabaha dek süren eğlenceleriyle değil, aynı zamanda birbirinden farklı ve lezzetli tatlarıyla da ünlü. Amerika'da hamburger ve patates kızartmasına alternatif olacak bu muhteşem lezzetleri keşfetmek için acele edin.

Hot Dog

Hot Dog

Sosisli sandviç veya ABD'de bilinen adı ile hot dog, New York başta olmak üzere ülkenin hemen hemen tüm şehirlerinde karşınıza çıkacak bir sokak lezzeti. Genellikle seyyar arabalarda satılan hot dog yemek için herhangi bir saat veya yer sınırı yok.

Uçak Bileti

Pretzel

Pretzel

Bir çeşit sert simit olarak adlandırılabilecek pretzel de Amerika'da tadabileceğiniz farklı lezzetler arasında ilk sıralarda geliyor. Genellikle hot dog arabalarında satılan pretzel yanında kahve ile oldukça iyi bir atıştırmalık.

Philadelphia Peyniri

Philadelphia Peyniri

Ülkede peynir genellikle hamburger ve sandviçlerin içine yerleştirilse de bu peynirin çok özel bir yeri var. Çorbalarda, yemeklerde yani aklınıza neresi gelirse orada kullanılabilen Philadelphia peyniri için doğru adres ise tabii ki Philadelphia ve çevresi.

Clam Chowder

Clam Chowder

Çorbanızı tabakta mı yoksa bardakta mı alırdınız? Peki ya içi oyulmuş ekmeğin içine doldursak? Midye ve patates gibi farklı malzemelerle hazırlanan bu çorba özellikle ülkenin kıyı bölgelerinde lezzet tutkunlarının gözdesi.

Bagel

Bagel

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeme içme kültüründe en önemli yere sahip lezzetlerden biri de bagel. Şekli her ne kadar simit gibi olsa da lezzeti ekmeği andırıyor ve içine salam, peynir gibi kahvaltılık malzemeler doldurularak tüketiliyor. Bagel, ABD'nin hemen her bölgesinde bulunsa da özellikle New Jersey ve çevresi bu lezzetin başkenti kabul ediliyor.

Deep-dish Pizza

Deep-dish Pizza

Eğer Şikago ve çevresini ziyaret ederseniz şehirde tadına bakmanız gereken ilk seçenek tadına doyulmaz lezzetiyle akıllara durgunluk veren bu pizza olacak. Pizzanın özelliği derin hamur içine malzemelerin doldurulması ve üzerinde peynirle servis edilmesi.

Barbekü Et

Barbekü Et

Amerika'nın hemen her bölgesinde gelişmiş bir barbekü kültürü de var. Ülkenin neresine giderseniz gidin özellikle hafta sonları ailece düzenlenen barbekü partilerine rastlayabilirsiniz. Durum böyle olunca ta oralara kadar gidip birbirinden lezzetli etlerin tadına bakmamak olmaz.

Cheesecake

Cheesecake

Ülkede çeşit çeşit pastalardan bisküvili dondurmalara kadar tatlı konusunda da sonsuz seçeneğiniz var. Bununla birlikte özellikle New York ve tatlı sözcükleri yan yana geldiğinde üçüncü kelime genellikle cheesecake olmalıdır. Şehre giderseniz üzeri soslu veya sade olarak sunulan cheesecake alternatiflerini deneyin, pişman olmayacaksınız.

Donut

Donut

Amerikan filmlerinden bol bol görmeye alışık olduğumuz tatlardan biri de donut. Günün her saatinde tatlı bir atıştırmalık olarak midenize ziyafet çektirebileceğiniz donutun yanında kahve içmekse neredeyse bir kural gibi. Donut denince aklınıza sadece tatlı bir hamur parçası gelmesin. Üzerinde çikolatadan meyve soslusuna kadar onlarca farklı donut seçeneği var.

Burrito

Burrito

Esasında bir Meksika lezzeti olan burrito da Amerika'nın birçok yerinde hem lezzetli hem de hızlı bir yemek seçeneği olarak karşınıza çıkacak. İçinde at, tavuk veya çeşitli sebzeler bulunan burrito tercihinize göre farklı soslar da ilave edilerek servis edilebiliyor. Vazgeçilmez malzemesi ise malzemelerin doldurulduğu tortilla ekmeği.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar